Rezultat mare pentru sportul romanesc: Doua medalii de aur si una de argint la haltere

Luni, 05 Decembrie 2016, ora 20:12
2437 citiri

Sportivul roman Ionut Ilie a obtinut luni doua medalii de aur si una de argint, la categoria 62 kg, la Campionatele Europene de haltere pentru juniori si tineret de la Eilat (Israel).

Dupa un concurs fara greseala, Ilie a reusit sa urce pe cea mai inalta treapta a podiumului la total, cu 284 kg, si la stilul aruncat, cu 158 kg. La smuls, el si-a asigurat medalia de argint, cu cele 126 kg.

Podiumul la total a fost completat de georgienii Ramini Samilisvili, cu 269 kg, medaliat cu argint, si Sota Misvelidze, tot cu 269 kg, medaliat cu bronz, acesta fiind mai greu la cantarul oficial.

La stilul aruncat, medalia de argint i-a revenit turcului Emre Buyukunlu, cu performanta de 147 kg, iar bronzul a fost castigat de Ion Terna (Republica Moldova), cu 146 kg. Georgienii si-au impartit podiumul si la smuls, unde Sota Misvelidze a ocupat primul loc, cu 129 kg, iar bronzul i-a revenit lui Ramini Samilisvili, 124 kg.

Tot luni, sportivul roman Ilie Ciotoiu a cucerit doua medalii de argint, la stilul aruncat si la total, in limitele categoriei 56 kg, la Campionatele de la Eilat, la sectiunea Under-23.

Duminica, romanca Monica Csengeri a obtinut doua medalii de aur (la total si smuls) si una de argint (la aruncat) in intrecerea junioarelor, la categoria 48 kg.

Lovitură puternică pentru Piedone. Cât de multe voturi poate pierde după ce PSD a aruncat-o în cursa pentru Primăria Capitalei pe Firea
PSD și PNL au renunțat să-l mai susțină pe medicul Cătălin Cîrstoiu la alegerile pentru Primăria Capitalei. Cele două mari partide i-au aruncat în luptă Gabriela Firea (PSD) și pe...
Satisfacția candidatului AUR la Primăria Capitalei: "PSD și PNL au ajuns la soluțiile pe care le-au aruncat la gunoi inițial"
Decizia PSD și PNL de a renunța la candidatul comun Cătălin Cîrstoiu pentru primăria Bucureștiului a fost ironizată de toate partidele de opoziție. Mihai Enache, candidatul AUR la...