Robert Glință a dat lovitura la Mondiale! Evoluție fantastică a românului în marea finală. Cât de aproape a fost de aur

Vineri, 17 Decembrie 2021, ora 16:21
8903 citiri
Robert Glință

Înotătorul Robert Glinţă a concurat vineri în finala probei de 100 metri spate din cadrul Campionatelor Mondiale de nataţie în bazin scurt de la Abu Dhabi.

Joi, în prima dintre cele două semifinale, Glință a terminat al patrulea, cu timpul de 50.21, intrând în finală cu ultimul timp, al optulea. Rusul Kolesnikov și americanul Casas au avut cei mai buni timpi, ambii fiind cronometrați în 49.67.

Finala a avut loc vineri, de la ora 16.07.

Deși a plecat în cursă de pe culoarul 8, Robert Glință a avut o evoluție fantastică, reușind să termine cursa pe poziția a treia, în 49.60 secunde. Câștigător a fost americanul Shaine Casas (49.23), urmat de rusul Kolesnikov (49.46)

În aceeași competiție, David Popovici a dezamăgit în proba sa favorită, 200 de metri liber, cea în care a cucerit recent titlul de campion european.

Medaliat la Europene, trăiește din salariul minim: ”Ori mă mut din țară, ori mă las. Nu se mai poate așa!”
Înotătorul român Andrei Ungur (25 de ani), medaliat cu bronz la Campionatele Europene în bazin scurt de la Otopeni în proba de 100 m spate, în 2023, a dezvăluit dificultățile financiare...
Încă o lovitură primită de FC Barcelona după eșecul dramatic din marele derby
Frenkie de Jong, mijlocaşul central al clubului spaniol FC Barcelona, s-a accidentat în derby-ul de duminică, pierdut în compania echipei Real Madrid, scor 2-3, şi va lipsi de pe teren până...