Campioana Romaniei obtine o victorie extraordinara in Liga Campionilor la volei

Marti, 06 Decembrie 2016, ora 21:42
3540 citiri

Campioana Romaniei la volei masculin, SCM "U" Craiova, a obtinut o victorie remarcabila in fata formatiei poloneze PGE Skra Belchatow, cu scorul de 3-1 (30-28, 25-23, 19-25, 25-22), marti seara, in Sala Polivalenta Oltenia din Craiova, la debutul in Grupa D a Ligii Campionilor.

Formatia din Banie, care nu a avut un tur prea bun in Divizia A1, s-a impus intr-o ora si 57 de minute in fata vicecampioanei Poloniei (Polonia e campioana mondiala en titre la masculin, - n. red.), la capatul unui meci echilibrat.

Echipa antrenata de Danut Pascu a dominat prima parte a setului inaugural, apoi oaspetii au preluat initiativa, insa craiovenii au reusit sa isi adjudece setul in prelungiri, cu 30-28, dupa ce au salvat doua mingi de set.

Campioana Romaniei si-a trecut si al doilea set in cont, tot la limita, cu 25-23, dar apoi l-a cedat fara drept de apel pe al treilea, cu 19-25, neavand nici macar o data avantaj.

In setul patru, SCM "U" Craiova a condus cu 14-7, dar oaspetii au avut o revenire puternica si au egalat, 15-15. Craiovenii au luat din nou avans, 18-16, dar PGE Skra Belchatow a reusit trei puncte consecutive, pentru 18-19. Oltenii au trecut din nou la carma jocului si au condus cu 20-19, 21-20, 22-20, iar apoi cu 24-21, incheind meciul cu 25-22.

SCM "U" Craiova va juca urmatorul meci pe 20 decembrie, in deplasare, cu ACH Volley Ljubljana.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#campioana Romaniei volei victorie Liga Campionilor, #SCM Craiova victorie Liga Campionilor , #volei