Tomis Constanta a ratat dramatic calificarea in finala CEV Cup

Duminica, 02 Martie 2014, ora 22:40
1357 citiri

Tomis Constanta a fost la un pas de calificarea in finala Cupei Confederatiei Europene la volei masculin (CEV).

Dupa un meci dramatic, constantenii au fost invinsi acasa de formatia franceza Paris Voley. Gruparea din Hexagon a egalat situatia dupa doua manse, castigand returul, cu scorul de 3-2 (25-12, 20-25, 25-20, 23-25 si 11-15). Oaspetii si-au adjudecat apoi "setul de aur" (15-12) si au obtinut calificarea in finala.

Gazdele au inceput fulminant primul set, desprinzandu-se de echipa franceza inca de la debut. Martin Nemec, de la constanteni, a avut o evolutie remarcabila in acest set, cu servicii si atacuri decisive.

Francezii au revenit in setul doi, castigand pe final dupa un joc echilibrat. Setul trei a fost a constantenilor, care au recuperat dezavantajul din debutul acestui partial.

Oaspetii au preluat apoi ostilitatile si, dupa o lupta stransa, s-au impus in urmatoarele seturi, la capatul unui meci de infarct.

In tur, Tomis Constanta a castigat la Paris cu 3-2 asa ca a fost nevoie de un "set de aur" pentru a departaja cele doua echipe.

Paris Voley va intalni in finala invingatoarea meciului Skra Belchatov (Polonia) -Nizhniy Novgorod (Rusia), incheiat in tur cu victoria rusilor, scor 3-2.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...