Evoluție remarcabilă pentru Stanciu în derbyul campionatului din China

Duminica, 11 Decembrie 2022, ora 07:54
2082 citiri
Stanciu a dat o pasă de gol în China FOTO facebook

Internaţionalul român Nicolae Stanciu a fost integralist la Wuhan Three Towns şi a oferit pasa decisivă la golul echipei sale în partida încheiată la egalitate pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia Shandong Taishan, în derby-ul etapei a 30-a a campionatului de fotbal al Chinei.

Brazilianul Marcao a deschis scorul în minutul 19, din pasa lui Stanciu, însă Shandong, campioana en titre, a restabilit egalitatea prin Xinghan Wu, în prelungirile primei reprize (45+1).

Acesta a fost al 25-lea gol marcat de Marcao de la debutul sezonului, atacantul brazilian fiind liderul clasamentului golgheterilor.

În urma acestui rezultat, Whuan Three Towns a rămas pe prima poziţie a clasamentului, cu un avans de trei puncte faţă de Shandong Taishan, cu 4 etape înainte de finalul sezonului.