Steaua, o noua victorie in Turcia

Marti, 31 Ianuarie 2012, ora 19:25
3582 citiri

Steaua Bucuresti a inregistrat, marti seara, al doilea succes consecutiv in turneul din Antalya, dupa ce a trecut cu scorul 2-1 de gruparea poloneza Legia Varsovia.

Dupa victoria chinuita cu bulgarii Levski Sofia, elevii lui Ilie Stan au facut o partida mai buna impotriva polonezilor de la Legia Varsovia, cei care au obtinut doua victorii in fata Rapidului in actuala editie a Europa League.

"Ros-albastrii" au controlat prima repriza si au punctat de doua ori, prin Florin Costea si Tatu. Fostul component al Universitatii Craiova a deschis scorul in minutul 21, cu un lob superb, iar brazilianul a majorat diferenta un sfert de ora mai tarziu, profitand de greselile in lant comise de fundasii polonezi.

Garnitura trimisa de Ilie Stan pe teren in repriza secunda a inceput mai nesigura in aparare, iar stelistii au incasat un gol la trei minute de la reluare, dupa o minge balbaita in careu. Tatarusanu a scapat mingea in fata, Gardos a degajat direct in Iliev, dupa care Rybus a interceptat si a inscris din 10 metri.

Steaua in prima repriza: Stanca - Dananae, Geraldo, Chiriches, Parvulescu - Chipciu, Brandan, Prepelita, Fl.Costea - Tatu, Nikolic.

Steaua in repriza secunda: Tatarusanu - Martinovici, Iliev, Gardos, Lupu - T. Balan, Radut, Bicfalvi, Cr. Tanase - Rusescu, Machado.

In urmatoarea perioada, Steaua va mai disputa trei partide de pregatire, cu Mlada Boleslav (2 februarie), Kuban Krasnodar (5 februarie) si Debrecen (8 februarie).

Ati putut urmari, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea meciului amical Steaua - Legia Varsovia, din cadrul turneului de pregatire din Antalya (Turcia).

Desfasurarea partidei:

FINAL DE MECI! STEAUA CASTIGA SI AL DOILEA AMICAL DIN ANTALYA!

Min.89 Lovitura libera de la 30 de metri pentru Steaua: Rusescu trage putin peste transversala.

Min.86 Rusescu iroseste o faza de atac dupa o pasa inspirata a lui Tibi Balan.

Min.83 "Dodel" suteaza puternic de la 25 de metri, dar Kuciak retine.

Min.77 Final anost de partida, cu putine ocazii de poarta.

Min.71 Tatarusanu intervine ferm la o actiune rapida a polonezilor.

Min.66 Tanase paseaza in careu pentru Rusescu, dar atacantul rateaza interceptia.

Min.62 Martinovici blocheaza excelent si il salveaza pe Tatarusanu.

Min.57 Rusescu patrunde frumos, dar suteaza mult pe langa poarta.

Min.48 GOL LEGIA! Polonezii inscriu dupa o serie de gafe in apararea Stelei! Tatarusanu a scapat mingea in fata, Gardos a degajat direct in Iliev, Rybus a interceptat si a inscris de la 10 metri!

INFO - Steaua incepe repriza secunda in urmatoarea formula: Tatarusanu - Martinovici, Iliev, Gardos, Lupu - T. Balan, Radut, Bicfalvi, Cr. Tanase - Rusescu, Machado.

INCEPE REPRIZA SECUNDA!

---------------------------------

SE INCHEIE PRIMA REPRIZA!

Min.36 GOOOL STEAUA! Tatu inscrie pentru 2-0 dupa ce fundasii Legiei au balbait o minge in propriul careu!

Min.33 Dananae respinge de pe linia portii la un corner periculos al polonezilor.

Min.30 Stanca intervine excelent la un sut de la 25 de metri.

Min.26 Stelistii au dificultati la constructie, dar sunt bine organizati in defensiva.

Min.21 GOOOL STEAUA! Florin Costea il invinge pe Kuciak cu un lob superb!

Min.16 Steaua joaca in continuare mai mult in jumatatea proprie.

Min.13 Stanca retine primul sut trimis pe spatiul portii de polonezi.

Min.10 Prima ocazie pentru Legia: Un sut din afara careului este deviat si trece putin pe langa bara.

Min.4 Polonezii trimit peste poarta lui Stanca dintr-o lovitura libera de la 25 de metri.

INCEPE MECIUL!

INFO - Acesta este al doilea amical al iernii pentru Steaua, dupa cel castigat duminica impotriva bulgarilor de la Levski Sofia, scor 2-1.

Echipa de start a Stelei: Stanca - Dananae, Geraldo, Chiriches, Parvulescu - Chipciu, Brandan, Prepelita, Fl.Costea - Tatu, Nikolic

Programul "ros-albastrilor" dupa acest meci:

2 februarie: Mlada Boleslav (19:00)

5 februarie: Kuban Krasnodar (ora nestabilita)

8 februarie: Debrecen (19:30)

Cum încearcă PSD să negocieze retragerea lui Piedone și care este prețul primarului de la Sectorul 5
După ce liderii coaliției PSD-PNL au luat decizia de a-l retrage pe candidatul comun Cătălin Cîrstoiu și de a merge cu candidați separați, în persoana Gabrielei Firea și a lui Sebastian...
George Simion a devenit tată. Ce mesaj i-a transmis soției liderul AUR
La mai puțin de un an de la căsătorie, liderul Partidului AUR, George Simion, și soția sa, Ilinca, au devenit părinți. Primul copil al cuplului este un băiat, iar tatăl a ținut să-i...
#Steaua amical Legia, #Steaua cantonament Antalya, #Steaua victorie Legia , #cantonament