Steaua, remiza dramatica cu Basel in Champions League (Video)

Miercuri, 06 Noiembrie 2013, ora 23:35
18511 citiri

Steaua Bucuresti a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat pe terenul celor de la FC Basel in cadrul etapei cu numarul patru a fazei grupelor Champions League.

Campioana Romaniei a deschis scorul in prima repriza, insa a fost egalata dramatic in prelungirile partidei.

Stelistii au mers in Elvetia constienti ca doar o victorie i-ar mentine cu sanse reale in lupta pentru primavara europeana. Iar in prima parte a disputei trupa lui Reghecampf chiar a parut o echipa dispusa sa faca orice efort pentru a obtine rezultatul dorit.

Dupa un prim sfert de ora destul de echilibrat, Piovaccari este busculat in careul lui Basel de Schar, insa nu primeste penaltiul. Italianul s-a razbunat trei minute mai tarziu, cand a profitat de pasa de geniu a lui Szukala si a ramas singur cu Sommer, pe care l-a "executat" cu un sut plasat.

Gazdele de la Basel au incercat o replica rapida, Dar Frei a sutat putin peste transversala iar Salah a fost blocat excelent de Tatarusanu.

Pe final de repriza campioana Romaniei l-a pierdut pe Mihai Pintilii, mijlocasul accidentandu-se si fiind inlocuit.

Partea secunda ne-a adus o echipa "ros-albastra" ultra-defensiva, masata minute bune de elvetieni in propria treime. Doar lipsa de concentrare la finalizare a atacantilor Stocker si Streller a facut ca poarta lui Tatarusanu sa ramana neperforata.

Atunci cand nimeni nu se mai astepta, in primul minut al prelungirilor, Adi Popa cade copilareste si lasa flancul drept liber, situatie de care profita imediat Stocker. Acesta patrunde nestingherit si centreaza perfect pentru Giovanni Sio, ivorianul punand latul pentru 1-1.

Pe final Steaua putea chiar sa piarda, insa scorul final a ramas 1-1.

In urma acestui rezultat campioana Romaniei ramane pe ultima pozitie in clasamentul Grupei E din Champions League, cu sanse minime de calificare in primavara europeana.

Intalnirea dintre FC Basel si Steaua a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+3 FINAL DE MECI!!!

Min.90+2 Forteaza victoria Basel pe final.

Min.90+1 GOL BASEL!!! Sio restabileste egalitatea din pasa lui Stocker!

Min.90 Vom avea trei minute de prelungiri.

Min.87 Ce ocazie! Tanase incearca un sut plasat, insa Sommer retine.

Min.87 Cartonas galben pentru Degen.

Min.86 Kapetanos este aproape de gol dupa o gafa a lui Sommer.

Min.84 Schimbare Basel: D.Degen intra in locul lui Salah.

Min.80 Cartonas galben pentru Schar.

Min.77 Schimbare Basel: Diaz intra in locul lui Frei.

Min.76 Schimbare Steaua: Kapetanos intra in locul lui Piovaccari.

Min.73 Interventie de zile mari a lui Gardos in fata lui Stocker.

Min.71 Sio incearca un sut-centrare, dar Tatarusanu retine fara emotii.

Min.66 Schimbare Basel: Sio intra in locul lui Delgado.

Min.62 Schimbare Steaua: Chipciu intra in locul lui Stanciu.

Min.61 Ivanov trimite pe langa poarta.

Min.59 Faza incalcita in careul Stelei, elvetienii cer penalti pentru un presupus hent al lui Szukala, insa nu primesc nimic.

Min.58 Posesie prelungita a gazdelor.

INFO: Eto'o reuseste dubla la Londra si Chelsea conduce Schalke cu scorul de 2-0.

Min.53 Tatarusanu retine un balon deviat de Adi Popa.

Min.50 Suteaza Stanciu din lovitura libera, insa trimite in plasa laterala.

Min.48 Faza prelungita de atac a Stelei, finalizata de Georgievski cu o pasa in bratele lui Sommer.

Min.46 INCEPE REPRIZA SECUNDA!!!

Schimbare Steaua: Filip intra in locul accidentatului Pintilii.

___________________

INFO: "Misiune pe jumatate indeplinita pentru Steaua si Reghecampf", scriu cei de la UEFA.

Min.45+1 FINALUL PRIMEI REPRIZE!!!

INFO: Pintilii calca stramb si acuza o accidentare.

Min.43 Ce ocazie! Sommer intervine excelent de doua ori, la reluarile lui Szukala si Gardos!

Min.42 Cartonas galben pentru Ivanov.

Min.42 Tatarusanu retine fara probleme balonul trimis de Salah.

Min.41 Cartonas galben pentru Bourceanu.

Min.39 Die il calca pe Nicusor Stanciu insa scapa de cartonas.

Min.38 Tatarusanu iese din poarta bine si retine din fata lui Streller.

INFO: Chelsea a deschis scorul in meciul cu Schalke in urma golului reusit de Eto'o.

Min.33 Balbaieli in defensiva Stelei, Streller cade in careul nostru, insa nu primeste penalti.

Min.29 Maresc presiunea elvetienii, insa defensiva Stelei rezista.

Min.25 Ce ocazie! Incursiune excelenta a lui Salah, insa Tatarusanu intervine exceptional si blocheaza!

Min.20 Tatarusanu retine sutul lui Delgado.

Min.18 Revin elvetienii in atac si Frei trimite putin peste poarta lui Tatarusanu din 13 metri!

Min.17 GOOOOOL STEAUA!!! Lansare pentru Piovaccari peste defensiva adversa, italianul scapa singur cu Sommer si il executa cu un sut sub transversala!

Min.14 Piovaccari este lansat bine in adancime si cade in duel cu Schar, insa nu primeste penaltiul asteptat.

Min.11 Sut al lui Delgado pe langa poarta Stelei.

Min.10 Cartonas galben pentru Szukala.

Min.10 Greseste Gardos iar Szukala comite hent in marginea careului. Lovitura libera periculoasa.

Min.9 Joc de uzura in aceste prime minute.

Min.7 Reusesc stelistii sa echilibreze raportul de forte, insa nu ameninta deocamdata poarta adversa.

Min.3 Debut tare al gazdelor, cu posesie prelungita in jumatatea Stelei.

Min.1 INCEPE MECIUL!!!

INFO: In celalalt meci al grupei, Chelsea primeste vizita celor de la Schalke 04.

INFO: Echipa Under 19 a Stelei a castigat meciul cu FC Basel, scor 3-1.

ECHIPELE DE START:

BASEL: Sommer, Voser, Schar, Ivanov, Die, Delgado, Stocker, F.Frei, Salah, Xakha, Streller.

Rezerve: Vailati, P.Degen, Ajeti, D.Degen, Diaz, Elneny, Sio.

Antrenor: Murat Yakin

STEAUA: Tatarusanu - Georgievski, Gardos, Szukala, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Popa, Stanciu, Tanase - Piovaccari.

Rezerve: Nita, Filip, Varela, Chipciu, Prepelita, Parvulescu, Kapetanos

Antrenor: Laurentiu Reghecampf

Accesati acest link pentru a citi avancronica partidei

INFO: Dupa trei etape, Steaua ocupa ultimul loc in clasamentul grupei, cu 1 punct, in timp ce Basel se afla pe pozitia a 3-a, cu 4 puncte;

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#Steaua egal Basel, #Steaua remiza Basel, #Basel Steaua in direct, #Steaua Basel Champions League, #Steaua Basel rezultat , #Champions League