Steaua s-a distrat cu Sanatatea Cluj in Cupa Romaniei

Joi, 22 Septembrie 2011, ora 22:20
5912 citiri

Steaua s-a calificat fara mari emotii in optimile Cupei Romaniei, "ros-albastrii" trecand cu scorul de 4-0 de Sanatatea Cluj.

Elevii lui Ronny Levy, care si-a odihnit oamenii importanti, au inceput tare meciul de pe "Municipalul" din Buzau (noua "casa" a Stelei) si, dupa o ocazie buna irosita de Nikolici in chiar primul minut, acelasi atacant muntenegrean a deschis scorul in minutul 2, reluand in plasa o centrare trimisa de Dorinel Popa.

In continuare, intalnirea a fost una aflata la discretia bucurestenilor, jucatorii de la Sanatatea fiind incapabili sa ameninte cu adevarat poarta lui Stanca.

Prepelita a punctat pentru 2-0 in minutul 31, cu un sut frumos, plasat, din afara careului iar cu 5 minute inainte de final Eric Bicfalvi, capitan in premiera, a lovit bara din centrarea aceluiasi Popa.

Partea secunda a debutat cu un nou gol al Stelei, inscris de sarbul Martinovici din centrarea lui Dorinel Popa. In minutul 55, prima si singura ocazie a clujenilor a venit la sutul lui Crisan, de la 30 de metri, care a fost scos greu de Stanca de sub transversala.

In final, Bicfalvi a lovit din nou bara portii Sanatatii iar Dorinel Popa, omul meciului, a inchis tabela cu cel mai frumos gol al serii - sut plasat, la coltul lung, din afara careului.

Steaua, care este si detinatoarea trofeului, s-a calificat fara emotii in semifinalele Cupei Romaniei, acolo unde are sanse reale de a intalni un alt adversar facil.

Meciul dintre Steaua si Sanatatea Cluj a fost transmis in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii:

FINAL DE MECI !!!

Min.86 GOOL STEAUA !!! Dorinel Popa duce scorul la 4-0 cu un sut superb, din afara careului!

Min.78 BARA STEAUA !!! Bicfalvi reia in transversala o centrare buna trimisa de Bourceanu!

Schimbare Steaua: Geraldo intra in locul lui Emeghara.

Min.66 Paclisan retine inca o data un sut de la distanta expediat de Bicfalvi.

Min.62 Ocazie mare a Stelei, insa Paclisan reuseste sa ii blocheze in situatii de 1 la 1 pe Rusescu si Nikolici.

Min.58 Nikolici scapa de eliminare dupa un fault urat.

Min.55 Uriasa ocazie pentru clujeni! Crisan suteaza de la 35 de metri iar Stanca scoate greu, de sub transversala!

Min.50 GOOL STEAUA !!! Martinovici inscrie din centrarea lui Dorinel Popa!

Min.46 A INCEPUT REPRIZA SECUNDA !!!

Schimbare Sanatatea: Nicula a intrat in locul lui Ganea.

Schimbare Steaua: Pustiul Nastasie intra in locul lui Florin Costea.

_________________________

FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.45+1 Nikolici este avertizat cu cartonas galben.

Min.45 Iliev il lanseaza bine pe Costea, insa Florin nu reuseste sa trimita pe poarta.

Min.40 BARA STEAUA !!! Bicfalvi reia in bara o lovitura de la colt executata de Popa.

Min.38 Clujenii se zbat undeva in zona mediana incercand sa castige duelurile cu stelistii.

Min.31 GOOL STEAUA !!! Prepelita marcheaza cu un sut de la 20 de metri!

Min.23 Bicfalvi suteaza bine, Paclisan scapa balonul, dar retine cu emotii.

Min.22 Rusescu suteaza de la 30 de metri, Paclisan respinge in lateral si retine.

Min.15 Dorinel Popa executa bine o lovitura libera, Paclisan intervine frumos iar Costea, pe recuperare, incearca un lob savant.

Min.12 In continuare, nimic notabil pe gazon unde jucatorii isi disputa balonul in zona mediana.

Min.6 Ritmul este unul destul de slab. Steaua domina autoritar, insa nu ataca decisiv.

Min.2 GOOL STEAUA !!! Nikoloci deschide scorul la prima lovitura de colt a meciului, din centrarea lui Dorinel Popa!

Min.1 Prima mare ocazie! Nikolici profita de o pasa gresita a fundasilor adversi, insa nu reuseste sa-l invinga pe Paclisan.

Min.1 A inceput meciul !!!

INFO: Ionel Ganea este titular la Sanatatea Cluj.

INFO: Sanatatea este singura echipa din Cluj ramasa in competitie, CFR si Universitatea fiind eliminate de Astra Ploiesti si Astra II Giurgiu.

INFO: Stadionul de "acasa" al Stelei pentru acest meci este "Municipalul" din Buzau.

STEAUA: Stanca - Emeghara, Martinovici, Iliev, V. Lupu - D. Popa, Bicfalvi, Prepelita, Fl. Costea - Rusescu, Nikolici.

Rezerve: Cojocaru, Geraldo, M. Costea, Brandan, Tatu, Bourceanu, Nastasie.

SANATATEA CLUJ: Paclisan - Miclaus, Sg. Sos, Sarmasan, Chis, Al. Albu, Simioanca, Al. Gaspar, S. Crisan, R. Rus, I. Ganea.

Rezerve: A. Todoran, Hoca, D. Pop, Layis, Ghiorma, Nicula, Ghisa.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#Steaua victorie Sanatatea Cluj, #Steaua optimi Cupa Romaniei, #Steaua Sanatatea Cluj, #Steaua Cupa Romaniei, #meciuri Cupa Romaniei , #Cupa Romaniei