Fantoma Stelei, calcata in picioare la Timisoara

Joi, 27 Octombrie 2011, ora 22:40
7222 citiri

O umbra a echipei Stelei a fost calcata in picioare la Timisoara, Poli reusind sa se califice in sferturile de finala ale Cupei Romaniei dupa ce a invins cu 2-0, dar mult mai clar decat o arata scorul, trupa lui Ilie Stan.

"Ros-albastrii", care sunt detinatorii trofeului, au abordat intalnirea de pe Bega cu o echipa ofensiva, din care nu au lipsit fratii Costea, Tibi Balan, Radut sau Tanase, insa acest lucru nu s-a vazut in jocul echipei.

Timisoara, trimisa in liga secunda desi a fost vicecampioana sezonul trecut, a inceput agresiv meciul, instalandu-se in jumatatea adversa inca din primele minute.

Sepsi a ratat prima ocazie de gol inca din minutul 7, sutand peste poarta dupa ce l-a ridiculizat pe tanarul Mustata. A urmat o faza controversata, in care Tibi Balan a acuzat o lovitura primita de la Goga, nesanctionata de arbitru, dupa care Ricketts a deschis scorul din centrarea lui Sepsi.

Pana la pauza, tot banatenii au fost mai periculosi, Goga si Ricketts ratand ocazii mari.

La reluare, elevii lui Ilie Stan au dat aceeasi replica palida, fiind umiliti de adversarii din liga secunda.

Dorin Goga a marcat pentru 2-0 in minutul 51, dupa ce Stanca reusise sa respinga un prim sut, iar Ricketts a irosit, la cateva minute, o alta oportunitate uriasa.

Mihai Costea a semnat prima si singura ocazie adevarata a Stelei reluand in transversala din semifoarfeca, insa doar atat.

Timisorenii au cedat, catre final, posesia, dar nu au lasat nici macar un moment impresia ca au pierdut meciul din mana, reusind sa se impuna destul de lejer.

Steaua este eliminata din Cupa Romaniei si a ratat primul obiectiv al sezonului. Scaunul lui Ilie Stan se clatina serios, urmatoarele meciuri din Liga 1 fiind decisive pentru soarta tehnicianului.

Meciul dintre Poli Timisoara si Steaua a fost transmis in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii:

FINAL DE MECI !!!

Schimbare Timisoara: Axente intra in locul lui Goga.

Schimbare Steaua: Rosu intra in locul lui Mihai Costea.

Min.85 Popovici are o cursa frumoasa in banda dreapta, insa centrarea e prea lunga.

Schimbare Timisoara: Florin Sandu intra in locul lui Curtean.

Min.77 Steaua nu pare capabila sa inscrie macar golul de onoare.

Min.73 Actiune buna a Stelei, Mihai Costea combina cu Nikolici si suteaza slab, in portar.

Schimbare Timisoara: Popovici intra in locul lui Ricketts.

Min.62 Cartonas galben pentru Bourceanu.

Min.58 BARA STEAUA !!! Mihai Costea reia in transversala din semifoarfeca!

Min.56 Ocazie uriasa pentru Timisoara! Ricketts scapa spre poarta lui Stanca, suteaza in portarul Stelei, mingea ii revine, dar o trimite peste poarta!

Min.54 Steaua cere penalti la un sut al lui Balan in mana lui Mera.

Schimbare Steaua: Nikolici intra in locul lui Florin Costea.

Min.54 Chis ii da emotii lui Stanca cu un sut din banda. Stelistul retine in 2 timpi.

Min.51 GOOOL TIMISOARA !!! Goga scapa singur cu Stanca, suteaza slab iar portarul Stelei respinge in fata de unde acelasi Goga reia in plasa!

Min.49 Poli a inceput si aceasta repriza secunda in ofensiva.

Min.46 A INCEPUT REPRIZA SECUNDA

Schimbare Steaua: Rusescu intra in locul lui Radut la pauza.

__________

FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.42 Ricketts suteaza frumos de la 18 metri, Stanca respnge greu de langa bara.

Min.37 Steaua se chinuie teribil in incercarea de a ameninta poarta Timisoarei.

Min.32 Goga rateaza incredibil, singur cu Stanca, sutand peste poarta!

Min.31 Florin Costea si Scutaru primesc cartonase galbene.

Min.28 GOOOL TIMISOARA !!! Sepsi trece din nou de Mustata si trimite in fata portii de unde Ricketts reia in poarta lui Stanca!

Min.24 Florin Costea trage puternic de la marginea careului, peste poarta insa.

Min.21 Curtean trimite peste poarta Stelei de la 20 de metri.

Min.19 Prima ocazie a Stelei, Mihai Costea sutand de la distanta. Lepmets retine cu emotii.

Min.15 Tibi Balan acuza o lovitura primita de la Curtean si primeste ingrijiri medicale. Jucatorul Timisoarei scapa fara avertisment.

Min.13 Stanca retine fara mari probleme un sut trimis de Curtean.

Min.9 Mustata este depasit din nou, de aceasta data de Curtean, dar Iliev rezolva cu o degajare.

Min.7 Ocazie mare de gol pentru Timisoara. Sepsi patrunde vijelios in banda stanga, il pierde pe drum pe Mustata, insa suteaza putin peste poarta.

Min.4 Debut de meci mai bun pentru banateni, care s-au instalat in jumatatea Stelei.

Min.1 A inceput meciul !!!

Poli: Lepmets - Mera, Scutaru, Fl. Ilie, Sepsi - Chis, Gorobsov, Poparadu, Curtean - Goga, Ricketts.

Rezerve: Kirev, Fl. Sandu, Axente, Zaluski, Popovici, Patras, Rocha.

Steaua: Stanca - Mustata, Galamaz. Iliev, Latovlevici - Balan, Bourceanu, Radut, Tanase - Fl. Costea, M. Costea.

Rezerve: Tatarusanu, Bicfalvi, Rosu, Rusescu, Martinovic, Nikolic, Lupu.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Timisoara Steaua LIVE, #timisoara steaua cupa romaniei, #steaua umilita timisoara, #steaua eliminata cupa , #Cupa Romaniei