Steaua castiga la scor cu Dinamo in Cupa Romaniei

Joi, 27 Martie 2014, ora 22:25
13996 citiri

Steaua a luat o optiune serioasa pentru calificarea in finala Cupei Romaniei dupa ce s-a impus la scor, 5-2, in fata rivalilor de la Dinamo in prima mansa a semifinalelor.

Pe un National Arena aproape plin, doar cateva sectoare fiind lasate libere din motive de securitate, eternul derbi al Romaniei a inceput cu o... pauza. Cele doua galerii au facut spectacol, afisand coregrafii impresionante si aprinzand zeci de torte si fumigene, multe dintre acestea ajungand pe suprafata de joc.

Dupa cateva minute de intrerupere partida s-a reluat, cu o echipa Dinamo surprinzator de agresiva.

N-a fost decat un foc de paie pentru ca gazdele de la Steaua au revenit in joc si au presat tot mai mult. Iar prima ocazie mare nu a intarziat, Nicusor Stanciu lovind bara transversala a portii "cainilor" in minutul 18.

Doar patru minute mai tarziu Iasmin Latovlevici a deschis scorul trimitand balonul superb, peste un Balgradean prin pe pas gresit in afara cadrului portii.

Imediat dupa gol "ros-albastrii" au facut pasul inapoi, astfel ca Dinamo a avut sansa de a reveni in meci. Iar "cainii" au profitat de aceasta oportunitate in minutul 31, atunci cand Lazar a centrat de langa Latovlevici iar Rotariu a marcat dupa ce Varela si Pintilii s-au incurcat reciproc.

Dupa doua ocazii la cele doua porti, pe final de prima repriza, a inceput cosmarul lui Dinamo.

Varela si-a rascumparat greseala de la gol marcand pentru 2-1 in minutul 39, cu o executie acrobatica din centrul careului. A urmat golul lui Alex Chipciu, sutul acestuia de la 20 de metri fiind deviat usor si pacalindu-l pe Balgradean. Iar in prelungirile primei runde Adi Popa a scapat excelent pe contraatac, a ajuns in situatie de unu la unu cu portarul lui Dinamo si a pasat foarte bine la Tanase, care a indeplinit doar o formalitate.

Repriza secunda a fost mult mai linistita, cu o echipa a Stelei multumita de rezultat si cu una a lui Dinamo incapabila, in multe momente, sa puna probleme.

"Cainii" au redus totusi din diferenta in minutul 53, cand Lazar, cel mai bun om al lor, l-a driblat scurt pe Gardos si a marcat cu un sut la radacina barei.

Introdus in teren la pauza, Claudiu Keseru a ratat doua ocazii mari pentru Steaua, dar si-a luat revansa in minutul 77, cand a inscris din pasa lui Piovaccari.

Tot el putea mari avantajul Stelei, insa a ratat incredibil singur cu Balgradean.

Dinamo s-a mai zbatut putin pana la final, dar a fost prea putin pentru a pune probleme unei Stele net superioara.

Steaua are prima sansa de calificare in finala Cupei Romaniei in urma acestui rezultat.

Partida dintre Steaua si Dinamo a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+3 FINAL DE MECI!!!

Min.90+1 Centreaza Lazar inselator, Tatarusanu boxeaza.

Min.85 Retine Tatarusanu sutul lui Rotariu.

Min.82 Faza buna pentru Dinamo, cu Bilinski sutand insa paralel cu poarta.

Min.77 GOOOOL STEAUA!!! Faza frumoasa a lui Piovaccari, care paseaza superb pentru Keseru, atacantul adus din Franta marcand cu un sut plasat!

Min.76 Cartonas galben pentru Dragos Grigore.

INFO: Proaspat schimbat, Fane Barboianu s-a dus in peluza dinamovista.

Min.74 Schimbare Dinamo: Intra Steliano Filip.

Min.70 Schimbare Steaua: Piovaccari intra in locul lui Chipciu.

Min.65 Inca o lansare pentru Keseru, care este insa blocat bine de Balgradean.

Min.62 Keseru este lansat bine de Chipciu, insa suteaza pe langa vinclu.

Min.61 Steaua n-a aratat nimic in acest sfert de ora.

Min.59 Schimbare Steaua: Iancu intra in locul lui Adi Popa.

Min.54 Schimbare Dinamo: Bilinski intra in locul lui Tucudean.

Min.53 GOOOL DINAMO!!! Lazar preia la 25 de metri, il dribleaza pe Gardos si inscrie cu un sut plasat excelent!

Min.52 Joc de uzura, fara ocazii la cele doua porti.

Min.48 O prima incursiune a lui Tanase in banda stanga. Defensiva lui Dinamo blocheaza usor.

Min.46 Incepe repriza secunda.

Schimbare Steaua: Keseru intra in locul lui Stanciu.

Schimbare Dinamo: Popa intra in locul lui Durimel.

__________________________

Min.45+4 FINALUL PRIMEI REPRIZE!!!

Min.45+3 GOOOL STEAUA!!! Adi Popa scapa pe contraatac, ajunge fata in fata cu Balgradean, paseaza la Tanase care inscrie in poarta goala!

Min.44 GOOOL STEAUA!!! Chipciu suteaza de la 20 de metri, balonul este usor deviat si se opreste in plasa portii lui Balgradean!

Min.43 Ce ocazie! Varela urca foarte bine in careul lui Dinamo, insa centreaza complet aiurea desi avea doi coechipieri liberi!

Min.39 GOOOL STEAUA!!! Varela inscrie cu o executie acrobatica din centrul careului, dupa o respingere gresita a lui Rotariu!

Min.34 Ocazie si la cealalta poarta, unde Tatarusanu se inalta si preia balonul din fata lui Tucudean.

Min.33 Ocazie buna pentru Steaua, insa Balgradean iese bine din poarta si retine din gheata lui Chipciu.

Min.31 GOOOL DINAMO!!! Lazar centreaza bine din partea dreapta, Varela si Pintilii se incurca reciproc iar Rotariu inscrie cu un sut din 6 metri!

Min.30 S-a mai linistit jocul, mingea este plimbata mai mult in zona mediana.

Min.25 Lansare foarte buna in adancime pentru Adi Popa, care este insa blocat usor.

Min.22 GOOOOL STEAUA!!! Latovlevici inscrie un gol superb, cu un sut excelent plasat peste Balgradean!

Min.20 Inca o ocazie mare pentru stelisti! Tanase patrunde in careul lui Dinamo, insa este blocat de Durimel in momentul sutului.

Min.18 BARA STEAUA!!! Faza superba creata de Sanmartean, suteaza in blocaj, balonul este respins la Stanciu, care reia in bara transversala!

Min.17 Tatarusanu blocheaza fara mari emotii sutul lui Elton.

Min.15 Stanciu suteaza bine din lovitura libera, insa trimite pe langa poarta dinamovista.

Min.12 Sanmartean executa inselator o lovitura libera, dar Balgradean respinge bine.

Min.9 Joc ceva mai bun pentru Dinamo in aceste prime minute. Stelistii par stanjeniti de aglomeratia din zona mediana a terenului.

Min.5 Prima ocazie a meciului apartine oaspetilor. Elton suteaza putin peste poarta din lovitura libera.

INFO: Se reia jocul, insa fumul persista pe National Arena.

INFO: Meciul este intrerupt. Galeria lui Dinamo arunca torte si fumigene in careul lui... Balgradean, portarul "cainilor"!

INFO: Explodeaza in continuare petarde in cele doua peluze.

Min.1 Incepe meciul!!!

ora 20:32 - Vine si replica stelistilor, cu o coregrafie ceva mai spectaculoasa. Torte si in peluza stelista.

ora 20:30 - Se tine un moment de reculegere in memoria celui care a fost Augustin Pax Deleanu. Din tribune se huiduie, peluza dinamovista aprinde torte si petarde.

ora 20:27 - Coregrafie frumoasa a dinamovistilor, care s-au mobilizat si au umplut intreaga peluza.

INFO: Organizatorii au luat o decizie surprinzatoare, intalnirea urmand a se disputa cu acoperisul tras.

INFO: La TV, partida poate fi urmarita pe postul ProTV.

Echipele de start

Steaua: Tatarusanu - Varela, Szukala, Gardos, Latovlevici - Pintilii, Sanmartean - Ad. Popa, Stanciu, Tanase - Chipciu

Rezerve: Nita, Prepelita, Parvulescu, Piovaccari, Keseru, Radut, Iancu

Antrenor: Laurentiu Reghecampf

Dinamo: Balgradean - Rus, Durimel, Grigore, Grecu - Barboianu, Boubacar, Elton - Lazar, Tucudean, Rotariu

Rezerve: Naumovski, Filip, Ad. Popa II, Serban, Buia, Bilinski, Thomas

Antrenor: Flavius Stoican

Arbitru: Ovidiu Hategan. Asistenti: Aurel Onita, Vasile Marinescu

PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
#Steaua Dinamo Cupa Romaniei, #Steaua Dinamo in direct, #Steaua Dinamo rezultat , #Dinamo