Steaua invinge Dinamo pe National Arena

Duminica, 04 Noiembrie 2012, ora 23:20
19605 citiri

Steaua Bucuresti a castigat derbiul etapei cu numarul 14 al Ligii 1, trecand de marea rivala Dinamo. "Ros-albastrii" s-au impus pe National Arena cu scorul de 3-1.

Pe un stadion arhiplin, exceptie facand sectoarele lasate libere in jurul galeriei dinamoviste, spectacolul a inceput inainte de fluierul de final. Suporterii Stelei s-au intrecut pe ei si au afisat doua coregrafii superbe, la ambele peluze.

Dario Bonetti a abordat intalnirea cu Steaua cu o tactica prudenta, masandu-si echipa in defensiva si incercand sa loveasca pe contraatac prin viteza lui Alexe si Alvarez. Din nefericire pentru tehnicianul "cainilor", acesta a fost nevoit sa faca doua schimbari in primul sfert de ora, Alvarez si Pulhac iesind accidentati.

Chiar si in aceste conditii si cu Steaua dominand teritorial, Dinamo a deschis scorul in minutul 38. Chiriches a gafat serios la o contra a "ros-albilor", Alexe a preluat frumos si l-a depasit cu un dribling scurt pe Tatarusanu, punctand apoi cu un sut din unghi.

Finalul primei reprize a apartinut dinamovistilor, care puteau sa se desprinda profitand de socul jucatorilor lui Reghecampf.

Cea de-a doua repriza a apartinut aproape in totalitate Stelei. Condusa pe tabela, formatia lui Becali s-a aruncat in atac inca din primele minute, insa Balgradean a avut interventii de mare portar. Reghecampf a mutat de doua ori, mai intai cu Mihai Costea si apoi cu Adi Popa, Chipciu jucand iarasi fundas dreapta, astfel ca golul egalizator a venit cumva firesc.

Era minutul 62 cand Catalin Munteanu il buscula in propriul careu pe Chipciu iar arbitrul arata punctul de la 11 metri. Rusescu a transformat si a restabilit egalitatea.

Cumva mai linistiti, stelistii au continuat sa atace in valuri si s-au desprins decisiv pe final. In minutul 83 Tanase paseaza bine pentru Rusescu, intr-o "gaura" din defensiva adversarilor, iar "Pufulete" a reusit cel de-al doilea gol al serii cu un sut pe coltul lung.

Patru minute mai tarziu Bourceanu a executat un corner iar Szukala a trimis cu capul, pe coltul scurt, pacalindu-l pe portarul lui Dinamo. "Cainii" ar putea sa reclame arbitrajul, avand un penalti clar neacordat de arbitru si inca unul care ar fi putut fi dat.

Intalnirea dintre Steaua si Dinamo a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+2 FINAL DE MECI !!!

Min.90 Suteaza Rus de la distanta, Tatarusanu retine.

Min.89 Cartonas galben si pentru Boubacar.

Min.87 GOOOL STEAUA !!! Szukala risipeste emotiile stelistilor cu trei minute inainte de final, atunci cand a reluat cu capul pe coltul scurt centrarea lui Bourceanu!

Min.83 GOOOL STEAUA !!! "Gaura" incredibila in defensiva lui Dinamo, acolo pe unde patrunde Rusescu care si inscrie cu un sut la coltul lung!

INFO: Reluarile arata ca Dinamo a avut penalti la interventia lui Chipciu asupra lui Cosmin Matei.

Min.81 Schimbare Steaua: Prepelita intra in locul lui Pintilii.

Min.81 Cartonas galben pentru Pintilii, care acuza probleme fizice.

Min.80 Pleaca Dinamo pe contra, pasa in centru pentru Tucudean, insa acesta se impiedica de Matei si balonul este respins.

Min.75 Cartonas galben pentru Cosmin Matei.

Min.72 Schimbare Dinamo: Tucudean intra in locul lui Alexe.

Min.71 Ce ocazie! Rusescu se desprinde de Nica si reia cu capul din 4 metri, insa trimite in bratele lui Balgradean!

Min.69 Rusescu incearca un sut de la 20 de metri, Balgradean retine.

Min.67 Incearca Dinamo un atac, insa Alexe rateaza preluarea in careul advers.

Min.67 Cartonas galben pentru Adi Popa.

Min.63 GOOOL STEAUA !!! Raul Rusescu transforma cu siguranta lovitura de la 11 metri!

Min.62 Penalti pentru Steaua! Catalin Munteanu il impinge pe Chipciu in propriul careu si arbitrul belgian arata punctul cu var!

Min.61 Centrare a lui Latovlevici in careul dinamovist acolo unde Chiriches sare pe sub minge.

Min.58 Contraatac taios al dinamovistilor finalizat insa cu un sut dezamagitor, mult peste poarta din 20 de metri.

Min.56 Faza frumoasa a stelistilor cu Rusescu pasand pentru Costea, dar atacantul oltean se pierde in fata portii si este blocat.

Min.55 Schimbare Steaua: Adi Popa intra in locul lui Georgievski. Chipciu este trecut fundas dreapta in acest moment.

Min.52 Ocazie buna pentru Steaua, insa Chipciu trimite pe langa poarta dinamovista!

Min.49 Sut in forta al lui Latovlevici, Balgradean retine in doi timpi.

Min.48 Centrare buna a lui Latovlevici, Koulibaly intervine si respinge excelent din capul lui Rusescu.

Min.47 cartonas galben pentru Chiriches.

Min.46 INCEPE REPRIZA SECUNDA !!!

Schimbare Steaua la pauza: Mihai Costea a intrat in locul lui Nikolici.

_________________

Min.45+2 FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.45 Grigore reia superb, din "foarfeca", dar trimite de putin pe langa poarta lui Tatarusanu.

Min.44 Curtean se resimte dupa un duel cu Szukala.

Min.42 Cartonas galben pentru Catalin Munteanu.

Min.41 Steaua se arunca in atac, insa Balgradean intervine bine, de doua ori, la suturile lui Latovlevici.

Min.38 GOOOL DINAMO !!! Greseala mare in defensiva Stelei! Alexe pleaca pe contraatac, face o cursa de zile mari, profita de greseala lui Chiriches, trece de Tatarusanu si inscrie cu un sut din unghi.

Min.34 Ce ocazie! Rusescu suteaza din unghi, dar Balgradean are o interventie de zile mari si deviaza in corner!

Min.32 Cea mai buna faza a lui Dinamo, cu Alex Curtean care patrunde in careul Stelei si cade in duel cu Chiriches.

Min.29 Corner Steaua. Executa scurt Bourceanu la Latovlevici, acesta centreaza din prima iar Balgradean respinge din capul lui Nikolici.

INFO: Tanase se duce si el sa schimbe ghetele, e al treilea stelist care face acest lucru.

Min.24 Latovlevici suteaza bine din lovitura libera, dar pe directia lui Balgradean, care respinge spectaculos.

INFO: Si Szukala iese la margine pentru a schimba ghetele.

Min.20 Bourceanu centreaza bine, Rusescu reia insa slab din careul dinamovist.

INFO: Pe banca de rezerve a lui Dinamo se cearta Danciulescu si antrenorul Bonetti.

Min.16 A doua schimbare la Dinamo: Rus intra in locul accidentatului Pulhac.

Min.16 Georgievski il gaseste bine pe Chipciu in careul advers, acesta incearca un dribling in plus si centreaza in blocaj.

Min.14 Schimbare la Dinamo: Iese Alvarez si intra Curtean.

INFO: Dinamo il poate pierde pe Alvarez, care se resimte dupa un sprint.

Min.11 Ce ocazie! Chipciu centreaza in fata portii dinamoviste, Nikolici nu poate sa trimita in plasa, Balgradean rateaza si el interceptia iar Nica respinge in corner.

Min.10 Ritm destul de slab. Steaua incearca sa construiasca, fara succes, iar Dinamo se apara bine.

Min.4 Steaua domina teritorial in acest debut de meci, dar Dinamo se apara bine si incearca sa loveasca pe contra. Bourceanu este iesit la margine si schimba ghetele.

Min.2 Greseala a lui Grigore, Chipciu recupereaza si urca spre careul dinamovist, pasa la Tanase care calca insa pe minge si este blocat.

Min.1 Incepe marele derbi al Romaniei !!!

INFO: Coregrafii impresionante facute de fanii Stelei la ambele peluze.

INFO: Cei 22 de jucatori intra pe teren, stelistii avand un mesaj special pentru suporteri: "US * 24".

Steaua: Tatarusanu - Georgievski, Szukala, Chiriches, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Chipciu, Rusescu, Tanase - Nikolici

Rezerve: Stanca, Gardos, Costea, Prepelita, Parvulescu, Adi Popa, Adi Rocha

Antrenor: Laurentiu Reghecampf

Dinamo: Balgradean - Nica, Luchin, Koulibaly, Pulhac - Grigore - Alvarez, Boubacar, C. Munteanu, C. Matei - Alexe.

Rezerve: Naumovski, Rus, Issa Ba, Curtean, Steliano Filip, Tucudean, Danciulescu

Antrenor: Dario Bonetti

Arbitru de centru va fi belgianul Alexandre Boucaut, in varsta de 32 de ani.

Meciul va fi televizat de postul Digi Sport 1, de la ora 21:30.

LIVE, minut cu minut:

- "E ca si cum m-as bate eu cu Bute. Ce, daca ii dau eu un pumn lui Bute, el cade?", a spus Gigi Becali atunci cand a fost rugat sa comenteze derbiul.

- Avem si echipa de start a Stelei: Tatarusanu - Georgievski, Szukala, Chiriches, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Chipciu, Rusescu, Tanase - Nikolici.

- Mai avem o ora pana la fluierul de start si a aparut si primul "11" al celor de la Dinamo: Balgradean - Nica, Luchin, Koulibaly, Pulhac - Grigore - Alvarez, Boubacar, C. Munteanu, C. Matei - Alexe.

- Dinamovistii au inspectat deja gazonul, in uralele galeriei "ros-albilor" care a intrat deja pe stadion.

- Delegatiile celor doua formatii au plecat catre National Arena cu autocarele oficiale.

- Nu mai putin de opt suporteri stelisti au fost retinuti si trimisi la sectiile de politie pentru audieri dupa bataia cu dinamovistii.

- Cu doua ore si jumatate inainte de derbi au avut loc si primele incidente dintre galerii, 20 de fani ai lui Dinamo fiind batuti de stelisti in apropierea stadionului.

- Toate biletele pentru derbi au fost vandute, astfel ca peste 50.000 de oameni vor lua loc in tribunele National Arena. Tot ce trebuie sa stiti inaintea marelui meci

- Stelistii au fost vizitati duminica dimineata, la antrenament, de aproximativ 1.000 de suporteri care le-au cerut sa faca tot posibilul pentru a castiga derbiul cu Dinamo. "Antrenamentul" stelistilor inainte de derbi. Meme, lider de galerie (Video)

Iohannis, reacție despre candidații separați la primăria Capitalei: "Important este să nu ducă la lupte electorale în interiorul coaliţiei" VIDEO
Preşedintele Klaus Iohannis se teme cu privire la eventuale tensiuni în coaliția de guvernare PSD-PNL după ce partidele au decis să susțină candidați diferiți la primăria Capitalei în...
Președintele PMP: Declinul PSD-PNL a început cu "decizia ridicolă de a-şi anunţa înfrângerea în Bucureşti” înainte de începerea campaniei
Preşedintele PMP, Eugen Tomac, consideră că decizia coaliţiei PSD-PNL de a avea candidaţi separaţi la Primăria Capitalei reprezintă începutul „marii prăbuşiri a partidului unic”,...
#Steaua Dinamo rezultat, #Steaua Dinamo Liga 1, #Steaua Dinamo live, #Steaua Dinamo 2012 , #Dinamo