Steaua o invinge pe Dinamo dupa un meci plin de incidente

Duminica, 03 Mai 2015, ora 23:20
30796 citiri

Steaua a invins-o pe Dinamo cu 3-1 intr-un meci disputat duminica seara pe National Arena, in etapa a 30-a a Ligii 1.

O victorie extrem de importanta pentru trupa antrenata de Costel Galca, venita dupa un meci nebun, intrerupt aproape jumatate de ora de arbitrul Cristi Balaj, din cauza incidentelor din tribune.

Derbiul bucurestean a inceput cu un spectacol pirotehnic oferit de suporterii dinamovisti, care a dus la amanarea startului partidei timp de aproape 10 minute.

Dinamo a inceput mai bine partida, dar fara sa-si creeze mari ocazii la poarta lui Arlauskis. De partea cealalta, Steaua, cu Chipciu pe post de varf, n-a avut nici ea vreo ocazie notabila in prima parte.

La revenirea de la cabine, suporterii "cainilor" s-au dat din nou in spectacol, iar Balaj a luat decizia de a trimite jucatorii la cabine, dupa ce Arlauskis a fost lovit cu un obiect din tribune si in apropierea sa s-a aruncat o petarda.

Dupa 20 de minute de intrerupere, jocul s-a reluat, iar Steaua a reusit sa deschida scorul dintr-un penalti dictat la un fault al lui Barboianu asupra lui Stanciu. A batut acelasi Stanciu si a transformat cu siguranta.

Peste numai 3 minute, Stanciu a dus scorul la 0-2, cu un sut superb de la marginea careului. Al patrulea gol marcat de mijlocasul Stelei in ultimele doua partide disputate.

"Ros-albastrii" au avut apoi in mai multe randuri sansa unui 3-0, dar golul a venit in poarta lui Arlauskis, dupa o combinatie intre doi jucatori trimisi dupa pauza in teren de antrenorul Flavius Stoican. Rotariu a pasat bine din partea stanga, iar Elhamed a incins finalul meciului.

Steaua a avut insa emotii doar 5 minute, pentru ca Tucudean a reusit sa scoata un penalti dupa un duel cu Bunoza. A executat Prepelita si a stabilit scorul final.

3-1 pentru Steaua si campioana se apropie din nou la doua puncte de prima clasata, ASA Targu Mures, cu patru etape ramase pana la finalul sezonului.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, derbiul dintre Dinamo si Steaua, din etapa a 30-a a Ligii 1.

Desfasurarea partidei:

INFO: Conflict intre jucatorii celor doua formatii la centrul terenului.

min.90+24 - FINALUL PARTIDEI

min.90+23 - GOOOL STEAUA!!! Prepelita bate penaltiul in forta si marcheaza!!!

min.90+22 - Galben pentru Bunoza.

min.90+21 - PENALTI STEAUA! Tucudean e faultat in careu de Bunoza si oaspetii primesc un nou penalti.

min.90+18 - Marc iese din poarta si retine din fata lui Tucudean.

min.90+16 - GOOOL DINAMO!!! Elhamed marcheaza din cativa metri, dupa o pasa a lui Rotariu!!!

min.90+14 - Tucudean marcheaza dupa o pasa a lui Chipciu, dar e semnalizat in offside.

min.90+13 - Ultima schimbare facuta de Galca: iese Breeveld, intra Filip.

INFO: Suporterii lui Dinamo au terminat tortele si au inceput razboiul cu antrenorul Flavius Stoican, caruia ii cer demisia.

min.90+7 - Schimbare la Steaua: iese autorul celor doua goluri, Stanciu, intra Iancu.

min.90+7 - Rotariu are o actiune buna in banda stanga, suteaza la coltul scurt, dar Arlauskis plonjeaza si respinge.

min.90+4 - Ultima schimbare la Dinamo: iese Matei, intra Rotariu.

min.90+3 - Chipciu suteaza de la marginea careului, mingea e deviata si trece milimetric pe langa poarta.

min.90+1 - Breeveld reia pe langa poarta la o centrare a lui Tanase. Ocazie buna irosita de mijlocasul Stelei.

min.90 - Vom avea 20 de minute de prelungiri.

min.90 - Marc prinde bine din fata lui Chipciu, scapat singur.

min.89 - BARA DINAMO! Elhamed reia cu capul in bara transversala a portii lui Arlauskis.

min.87 - Tanase reia spectaculos dupa un corner al lui Stanciu, iar mingea trece de putin peste poarta.

min.86 - Schimbare la Steaua: iese Popa, intra fostul dinamovist Tucudean, intampinat cu fluieraturi de suporterii "cainilor".

min.85 - Ocazie mare pentru Dinamo. Niculae reia insa peste poarta dintr-o pozitie excelenta.

INFO: Golurile au venit in minutele 76 si 79, dar partida urmeaza sa fie prelungita cu 20 de minute, ca urmare a intreruperii din startul reprizei secunde.

min.82 - O noua schimbare la Dinamo: iese Cristescu, intra Bilinski.

min.82 - Alexe reia cu capul pe langa poarta.

INFO: Fanii lui Dinamo arunca din nou cu torte in teren.

min.79 - GOOOL STEAUA!!! Stanciu reuseste dubla cu un sut superb de la marginea careului!!!

min.76 - GOOOL STEAUA!!! Stanciu executa lovitura de la 11 metri si transforma cu siguranta!!!

min.76 - PENALTI STEAUA! Stanciu e impins in careu de Barboianu si Balaj dicteaza penalti.

min.75 - Schimbare la Dinamo: iese Lazar, intra Elhamed.

min.68 - Breeveld intra tare la Nedelcearu si vede cartonasul galben.

ora 22:30 - Dupa 5 minute petrecute la vestiare, arbitrii si jucatorii au revenit pe gazon. Partida se reia, dar risca sa fie oprita definitiv daca suporterii dinamovisti continua sa arunce cu torte si petarde.

INFO: Fanii lui Dinamo nu se opresc, iar Cristi Balaj ii trimite pe jucatori la cabine.

INFO: Arlauskis e lovit de un obiect aruncat din tribune.

INFO: Jocul e din nou intrerupt din cauza unor torte aruncate din peluza dinamovista.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

-------------------------------------

min.45+3 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+2 - Arlauskis prinde un sut trimis de Lazar dintr-o pozitie buna.

min.45+1 - Galben pentru Arlauskis si Nedelcearu, dupa un conflict avut de cei doi in careul Stelei.

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.44 - Marc iese din poarta si respinge din fata lui Chipciu.

INFO: Steaua are nevoie de victorie pentru a nu pierde contactul cu liderul Ligii 1, ASA Targu Mures, care in aceste moment are 5 puncte avans.

min.42 - Matei il faulteaza pe Prepelita si vede cartonasul galben.

min.40 - Prepelita reia cu capul peste poarta dintr-o pozitie buna.

min.35 - Tanase incearca o executie pretentioasa de la marginea careului, dar trimite mult peste.

min.28 - Chipciu trimite mult pe langa poarta dinamovistilor.

min.26 - Stelisti cer penalti la o minge respinsa cu cotul de Nedelcearu, dar Balaj lasa jocul sa continue.

min.18 - Barboianu suteaza pe coltul scurt, dar Arlauskis e atent si retine.

min.14 - Actiune buna de atac a stelistilor, incheiata cu un sut putin pe langa poarta al lui Stanciu.

min.13 - Prepelita suteaza mult pe langa poarta aparata de Marc.

min.6 - Cosmin Matei trage peste poarta dintr-o lovitura libera de la 18 metri.

min.5 - Contraatac periculos al lui Dinamo. Guilherme respinge insa la o centrare buna a lui Alexe.

ora 21:07 - STARTUL PARTIDEI

INFO: Inceputul meciului a fost amanat cateva minute din cauza unor torte aruncate in teren de fanii dinamovisti.

Galca va fi demis de la Steaua daca pierde derbiul cu Dinamo: Cine vine in locul lui - surse

INFO: Jocul are loc pe National Arena din Bucuresti, iar Dinamo e echipa gazda.

INFO: Inaintea acestei partide, Dinamo ocupa locul 8, cu 41 de puncte, in timp ce Steaua se afla pe pozitia a 2-a, cu 60 de puncte.

INFO: La TV, partida poate fi urmarita pe Digi Sport 1 si Look TV.

INFO: In tur, Steaua a castigat cu 3-0, dupa golurile marcate de Szukala, Papp si Keseru.

ECHIPELE:

DINAMO: T.Marc - Barboianu, A.Marc, Bunoza, Filip - Cristescu, Nedelcearu, Alexe - Matei, Niculae, Lazar.

Antrenor: Flavius Stoican.

STEAUA: Arlauskis - Rapa, Varela, Tosca, Guilherme - Prepelita, Breeveld - Popa, Stanciu, Tanase - Chipciu.

Antrenor: Costel Galca.

Arbitru: Cristi Balaj.

CTP, după ce a văzut conferința lui Cătălin Cîrstoiu: ”I s-a mai rărit zâmbetul iliescoid...”
Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, medicul Cătălin Cîrstoiu a susținut vineri, 19 aprilie, o conferinţă de presă pentru a răspunde acuzaţiilor de incompatibilitate în condiţiile...
De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Steaua invinge Dinamo, #Steaua castiga derbi Dinamo, #LIVE derbi Dinamo Steaua, #Dinamo Steaua in direct , #Dinamo