Steaua, eliminata din Europa League dupa infrangerea cu Villarreal

Joi, 08 Decembrie 2016, ora 19:51
26207 citiri

Steaua a fost eliminata din Europa League dupa infrangerea de pe terenul lui Villarreal, scor 1-2.

In fata unui meci decisiv in care Steaua avea nevoie disperata de cat mai multe goluri, Laurentiu Reghecampf a continuat sa experimenteze si a apelat din nou la solutia care nu a dat randament in acest sezon.

Adi Popa a fost folosit in prima repriza atacant de careu, desi nimic nu il recomanda pentru acest post, astfel ca primele 45 de minute am continuat sa vedem acelasi fotbal anost din partea Stelei.

Villarreal a controlat fara emotii jocul, iar in minutul 15 a deschis scorul prin Sansone, care l-a invins din a doua incercare pe Nita.

La pauza, Reghecampf si-a reparat greseala si l-a trimis in atac pe Golubovici, dar jocul Stelei a inceput sa conteze cu adevarat din minutul 55, cand pe teren a intrat si Achim, singurul jucator cu viziune din lotul vicecampioanei.

Fostul fotbalist de la Voluntari a marcat la prima atingere de balon, cu o lovitura de cap din centrarea lui Tamas, si a readus astfel sperantele de calificare.

De Amorim a fost si el aproape de gol cateva minute mai tarziu, tot din pasa lui Achim, insa Steaua nu a mai avut puterea pentru a forta pe final.

Mai mult, Trigueros a punctat cu o scarita superba pe final de meci. Steaua avea nevoie de un 2-2 pentru a merge in primavara europeana, insa Villarreal a tremurat doar in ultima secunda, cand Golubovici putea profita de un cadou in careul advers.

In ultimele zece minute, Steaua a evoluat in inferioritate numerica, dupa eliminarea lui Tamas.

In cealalta partida din grupa, Osmanlispor a invins FC Zurich cu 2-0.

Din aceasta grupa s-au calificat Osmanlispor si Villarreal, in timp ce Steaua a incheiat pe ultimul loc, cu 6 puncte.

VILLARREAL - STEAUA 2-1

90+5 - Final de meci! Steaua e eliminata!

90+5 - Ce ocazie!!! Golubovici putea profita de o minge in careul advers, dar se misca greu si meciul se incheie!!!

90+4 - Nita scoate fenomenal la un sut al lui Soriano!

90+3 - Soriano pleaca pe contraatac dar trage pe langa poarta!

90 - Achim vede cartonasul galben.

90 - 5 minute suplimentare.

88 - GOL VILLARREAL! Trigueros inscrie cu o scarita din marginea careului! Steaua se poate califica insa daca va egala la doi!

85 - Schimbare Villarreal: Hernandez intra in locul lui Bakambu.

82 - Momcilovici suteaza, mingea e deviata dar ajunge in bratele portarului.

79 - Tamas vede al doilea cartonas galben si este eliminat.

77 - Of, ce sansa! Tamas centreaza bine din partea dreapta, dar De Amorim nu reuseste sa ajunga la minge!

76 - Schimbare Steaua: Popescu intra in locul lui Boldrin.

Info: Osmanlispor a deschis scorul cu FC Zurich. Daca turcii bat, Steaua se poate califica si cu un egal de la 2-2 in sus!

74 - Popa primeste in careu de la Bourceanu si obtine un corner.

69 - Ce ocazie!!! Achim il gaseste ideal pe De Amorim in careu, acesta suteaza la coltul lung, dar mingea e scoasa de langa bara!!!

68 - Golubovici vede cartonasul galben.

65 - Corner pentru iberici, mingea e reluata totusi mult pe langa poarta.

61 - Popa pleaca pe contraatac, insa trage in bratele portarului!

60 - Ce ocazie!!! Steaua la un pas sa primeasca un nou tonto-gol! Tosca si Nita se incurca, dar Bakambu trage in plasa laterala, desi driblase si portarul!

58 - Boldrin trage peste poarta din lovitura libera.

58 - Lovitura libera periculoasa pentru Steaua de la 32 de metri!

Info: Steaua trebuie sa castige pentru a se califica!

55 - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL STEAUA!!!! Achim inscrie la prima atingere de balon cu o lovitura de cap, dupa o centrare a lui Tamas!!!

55 - Schimbare Steaua: Achim intra in locul lui Pintilii.

54 - Steaua are un joc ofensiv lamentabil. De Amorim, Popa, Boldrin si Tamas s-au facut de ras in aceasta partida cu cateva executii de rasul lumii.

51 - Centrare din partea dreapta a lui Mario, mingea se duce in plasa laterala.

46 - Se reia jocul!

Schimbare Steaua: Golubovici intra in locul lui Enache.

45 - Pauza!

45 - Ce ocazie!!! Nita intervine fenomenal si il blocheaza pe Bakambu, ramas singur spre gol!

42 - Boldrin incearca o centrare in fata portii, dar trimite prin spatele portii. Trebuia corner pentru Steaua, insa nu se acorda.

40 - Mario Gaspar suteaza pe langa poarta din marginea careului.

40 - Schimbare Villarreal: Alvaro intra in locul lui Musacchio.

37 - Ibericii au o noua lovitura libera din marginea careului dupa un fault al lui Bourceanu.

33 - Gabi Tamas vede cartonasul galben.

31 - Bakambu trimite peste poarta din sase metri, dintr-o pozitie buna.

30 - Sansone scapa singur spre poarta, dar trage slab si Nita retine.

26 - Bakambu vede cartonasul galben pentru proteste.

23 - Popa scapa singur spre poarta, insa e oprit gresit pentru un ofsaid inexistent.

22 - Pintilii centreaza slab catre De Amorim, mingea ajunge in bratele portarului.

19 - Faza periculoasa in careul Stelei, dar Tosca intervine in ultimul moment si respinge.

18 - Contraatac periculos pentru Steaua, insa Adi Popa este blocat in careul advers!

Info: Steaua e eliminata la acest scor.

15 - GOL VILLARREAL! Sansone deschide scorul! Centrare din partea dreapta catre Sansone, acest suteaza pe centru, Nita respinge, dar mingea revine la jucatorul lui Villarreal, care nu mai rateaza a doua oara!

14 - Corner pentru Villarreal, Moke reuseste sa respinga cu ceva emotii.

10 - Posesie covarsitoare pentru iberici in primele zece minute. Steaua spera sa dea lovitura pe contraatac.

7 - Trigueros suteaza din lovitura libera in bratele lui Nita.

7 - Lovitura libera periculoasa pentru spanioli, din marginea careului.

4 - Primul atac al spaniolilor din aceasta partida. Steaua se apara cu toata echipa.

1 - O prima actiune de atac a Stelei, oprita dupa un ofsaid la Adi Popa.

1 - A inceput meciul!

Info: Aproximativ 7 mii de romani asista la aceasta partida, ce are loc in Spania.

Info: Partida incepe la ora 18:00

Villarreal: Asenjo - Gaspar, Ruiz, Musacchio, J. Costa - J. Dos Santos, Trigueros, B. Soriano, R. Soriano - Bakambu, Sansone

Rezerve: A. Fernandez, Pato, Alvaro, Hernandez, Rukavina, Borre, L. Suarez

Steaua: Nita - Tamas, Moke, Tosca, Momcilovici - Pintilii, Bourceanu - Enache, Boldrin, De Amorim - Ad. Popa

Rezerve: Stancioiu - Tudorie, Golubovic, Jakolis, Aganovic, Achim, Ovidiu Popescu.

In cealalta partida din grupa are loc meciul Osmanlispor - FC Zurich.

Clasamentul cu o etapa inainte de final arata astfel: 1. Osmanlispor 7 puncte, 2. Villarreal 6 puncte, 3. FC Zurich 6 puncte, 4. Steaua 6 puncte.

Formatia lui Laurentiu Reghecampf se va califica in mod cert daca se va impune in ultima etapa, joi seara, pe terenul lui Villarreal.

Steaua mai are inca o posibilitate, putin mai complicata. Daca meciul din Spania se va termina egal, cel putin 2-2, iar Osmanlispor va invinge FC Zurich, Steaua va merge in primavara europeana.

Partida e televizata de ProTV si Dolce Sport.

ANRE demontează declarațiile ministrului Burduja privind energia alternativă: "Să se liciteze pentru aceste capacități"
Declarațiile ministrului Energiei, Sebastian Burduja, referitoare la ritmul extraordinar de instalare a fotovoltaicelor și eolienelor, au fost contrazise de președintele ANRE (Autoritatea...
Viitorul sumbru descris de Dan Barna (USR): "În 2025 vor fi din nou măriri de taxe pentru că nu mai au bani"
Dan Barna lansează un atac la actuala guvernare care protejează în opinia sa "sinecurile şi pensiile speciale" pe care PSD şi PNL le plătesc în continuare. Aceste cheltuieli vor duce la...
#Villarreal Steaua, #Villarreal Steaua LIVE, #Villarreal Steaua Direct, #Villarreal Steaua Europa League, #Steaua Villarreal live, #televizare Steaua Villarreal , #Europa League