Steaua, invinsa de Twente la Bucuresti in Europa League

Joi, 16 Februarie 2012, ora 23:55
15429 citiri

Steaua a pierdut la limita partida disputata, joi, pe teren propriu, cu olandezii de la Twente Enschede, scor 0-1, in prima mansa a 16-imilor Europa League.

"Ros-albastrii" au asteptat cu optimism intalnirea de pe Arena Nationala, dar n-au reusit sa obtina un rezultat pozitiv in fata lui Twente, o formatie care n-a impresionat, dar care a taxat cea mai mare greseala comisa in careul lui Tatarusanu.

Incurajata frenetic de 50.000 de specatori, echipa lui Ilie Stan a amenintat poarta lui Mihaylov, dar a suferit la finalizare, majoritatea fazelor fiind incheiate cu suturi care n-au prins spatiul dintre buturi.

Stelistii au intrat bine in joc si au avut prima ocazie in minutul 15, cand Rusescu a trimis milimetric pe langa poarta oaspetilor cu un sut de la 20 de metri. Au urmat apoi ratarile lui Tatu, brazilianul fiind blocat de doua ori in cinci minute dupa ce a intarziat, de fiecare data, sutul.

Olandezii au pus in pericol poarta Stelei abia in minutul 25, intr-o faza in care De Jong a ratat tinta desi ramasese singur in centrul suprafetei de pedeapsa. Chadli putea deschide scorul 12 minute mai tarziu, dar sutul sau a ocolit poarta lasata goala de Tatarusanu, care iesise sa respinga o centrare.

Prima repriza s-a incheiat cu o noua ocazie a lui Tatu, atacantul "ros-albastrilor" fiind blocat in ultima clipa dupa ce a trecut frumos de doi adversari.

Unicul gol al partidei a fost inscris la opt minute de la reluare, pe fondul unei erori incredibile a lui Prepelita. Fostul jucator al Craiovei a ratat o degajare, balonul a ajuns la Ola John, iar acesta l-a executat pe Tatarusanu cu un lob spectaculos.

Acelasi Ola John a sutat alaturi sase minute mai tarziu si a consemnat ultima ocazie importanta a olandezilor, care au preferat sa se retraga in defensiva. Stelistii n-au renuntat la cursa egalarii, dar actiunile ofensive ale acestora au fost mai degraba modeste, baloanele fiind expediate in continuare in spatele portii lui Mihaylov.

Cele mai importante sanse de egalare le-au avut Tatu si Geraldo, in minutele 71, respectiv 81. Pus excelent in cursa de Martinovici, atacantul brazilian a trimis alaturi din unghi, in timp ce Geraldo a trimis la cativa centimetri de poarta la o lovitura de colt.

Mansa secunda se va disputa saptamana viitoare in Olanda, dar meciul de la Enschede se anunta a fi extrem de dificil pentru romani, care au nevoie de o victorie cu mai mult de doua goluri inscrise pentru a obtine calificarea in optimile de finala.

Partida Steaua - Twente Enschede, din prima mansa a 16-imilor Europa League, a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com, iar mai jos puteti urmari rezumatul.

Desfasurarea partidei:

FINAL DE MECI! STEAUA PIERDE PRIMUL MECI CU TWENTE!

Min.90+3 Tatu este lansat spre poarta, dar ajunge prea tarziu la minge si Mihaylov retine.

Min.90 Trei minute de prelungire.

Min.90 Ultima schimbare si la olandezi: Plet intra in locul lui Chadli.

Min.87 De Jong, mai degraba absent in jocul de pe Arena Nationala, incearca un sut de la 25 de metri, dar Tatarusanu intervine fara probleme.

Min.86 Schimbare la oaspeti: Janssen ii lasa locul lui Bengtsson.

Min.84 Mihai Costea suteaza peste poarta din marginea careului.

Min.81 Steaua trece pe langa egalare la cornerul urmator, in urma careuia Geraldo trimite la cativa centimetri de poarta.

Min.80 Mihaylov respinge in extremis sutul lui Tanase de la 30 de metri.

Min.77 Martinovici primeste de la Mihai Costea la 25 de metri si trage peste poarta.

Min.75 Ultima modificare la Steaua: Mihai Costea ii ia locul lui Nikolici.

Min.74 Prima schimbare la Twente: Bajrami intra in locul lui Ola John.

Min.71 Pasa de mare efect a lui Martinovici pentru Tatu, insa sutul din unghi al brazilianului, spre coltul lung, trece putin pe langa poarta.

Min.68 Nikolici cade in careul olandezilor si cere lovitura de la 11 metri, dar arbitrul lasa jocul sa continue.

Min.66 Tanase primeste in careu in lateral stanga, dar sutul sau din prima este blocat de jucatorii echipei oaspete.

Min.65 A doua schimbare la Steaua: Florin Costea intra in locul lui Prepelita.

Min.62 Olandezii resping fara probleme cornerul executat de Cristi Tanase.

Min.59 O noua ocazie pentru Ola John, al caruit sut trece pe langa poarta.

Min.54 Martinovici il faulteaza pe Ola John si primeste cartonasul galben.

Min.53 GOL TWENTE! Ola John profita de o gafa a lui Prepelita si deschide scorul cu un lob spectaculos peste Tatarusanu!

Min.50 Bicfalvi ezita in aparare, dar apare Tatarusanu si prinde mingea.

Min.47 Martinovici intercepteaza un balon pe dreapta, insa centrarea este respinsa de olandezi.

Min.46 Ilie Stan a efectuat o modificare la pauza: Martinovici a intrat in locul lui Dananae.

INCEPE REPRIZA SECUNDA!

-----------------------------------

FINAL DE PRIMA REPRIZA!

Min.43 Olandezii resping sutul lui Rusescu, mingea ajunge la Nikolici, care trimite pe langa poarta.

Min.42 Tatu trece de doi jucatori in careul lui Twente si este blocat in momentul sutului.

Min.40 Brandan centreaza in fata portii, Douglas respinge in corner.

Min.37 Tatarusanu respinge gresit o centrare de pe stanga si lasa poarta goala, dar Chadli suteaza peste transversala.

Min.35 Nikolici este aproape de a recupera un balon in careul advers, insa Mihaylov este pe faza si retine.

Min.34 "Ros-albastrii" trec din nou pe langa deschiderea scorului! Sutul lui Prepelita este blocat in marginea careului, mingea aajunge la Rusescu, dar atacantul trimite alaturi.

Min.30 Rosales suteaza slab din marginea careului si balonul se scurge pe langa poarta.

Min.26 Tatarusanu intervine providential si acorda corner.

Min.25 Trec si olandezii pe langa gol: De Jong primeste liber in centrul careului, dar rateaza tinta.

Min.21 Rusescu patrunde si ii paseaza lui Tatu aflat in pozitie buna, brazilianul intarzie sutul si executia nu il surprinde pe Mihaylov, care retine in doi timpi.

Min.17 Dananae faulteaza la mijlocul terenul si vede primul cartonas galben al partidei.

Min.16 Tatu patrunde in careu, dar este blocat in ultimul moment si Mihaylov retine.

Min.15 O prima mare ocazie pentru Steaua: Rusescu trimite milimetric pe langa poarta de la 20 de metri.

Min.11 "Dodel" revine pe gazon si se restabileste egalitatea numerica.

Min.9 Tanase este faultat si iese pe marginea terenului pentru a primit ingrijiri medicale.

Min.6 Tatarusanu retine centrarea lui Ola John.

Min.4 Brandan centreaza periculos, portarul Mihaylov rateaza balonul, dar arbitrul acorda fault in atac.

INFO - Gazonul nu se prezinta in conditii foarte bune si probabil va ceva pana la final.

INFO - Organizatorii au decis ca meciul sa se joace cu o minge portocalie, desi gazonul nu este acoperit de zapada.

INCEPE PARTIDA!

INFO - Jucatorii Stelei se indreapta spre peluza si aplauda initiativa suporterilor.

INFO - Coregrafie impresionanta a fanilor Stelei pentru Mihaita Nesu.

INFO - Continua sa ninga in Capitala.

INFO - In tribunele Arenei Nationale se afla deja 50.000 de spectatori.

INFO - Cele doua echipe intra pe gazon.

Avancronica intalnirii Steaua - Twente. Ne luptam cu vremea, gazonul si olandezii

Autoritatile s-au trezit. Transportul in comun suplimentat pentru meciul Steaua - Twente

Steaua Bucuresti: Tatarusanu - Dananae, Chiriches, Geraldo, Brandan - Rusescu, Prepelita, Bicfalvi, Tanase - Tatu, Nikolici;

Rezerve: Stanca, Iliev, Fl.Costea, Radut, M.Costea, Latovlevici, Martinovici;

Antrenor: Ilie Stan;

Twente Enschede: Mihaylov - Cornelisse, Wisgerhof, Douglas, Rosales - Janssen, Brama, Fer - O.John, De Jong, Chadli;

Rezerve: Boschker, Bentsson, Leugers, Buysse, Roseler, Bajrami, Plet;

Antrenor: Steve McLaren.

Mansa secunda este programata saptamana viitoare, in Olanda.

UDMR propune "Ziua de Curăţenie Naţională". Când ar avea loc noua inițiativă dedicată protecției mediului
A treia zi de sâmbătă din luna septembrie ar putea deveni „Ziua de Curăţenie Naţională”, potrivit unui proiect de lege al UDMR depus la Parlament, având ca scop principal creşterea...
Gabriela Firea jubilează: Situația lui Cătălin Cîrstoiu va fi discutată în coaliție
Preşedinta PSD Bucureşti, Gabriela Firea, a declarat joi, 18 aprilie, că situaţia candidatului susţinut de PSD şi PNL la Primăria Capitalei, Cătălin Cîrstoiu, ar urma să fie discutată...
#LIVE Steaua Twente, #LIVE Steaua Europa League, #Steaua Twente Europa League , #Europa League