Europa League: Steaua pierde la scor meciul cu Liverpool

Joi, 16 Septembrie 2010, ora 23:55
10493 citiri

Steaua Bucuresti a pierdut clar meciul cu FC Liverpool, primul din acest sezon de Europa League, "cormoranii" impunandu-se clar cu scorul de 4-1.

Elevii lui Roy Hodgson au inceput meciul perfect, "decarul" Joe Cole deschizand scorul in secunda 26, dupa o gafa de proportii a lui Abrudan. Stelistii au acuzat socul primirii unui gol atat de rapid, astfel ca englezii au dominat debutul intalnirii.

Treptat, "ros-albastrii" au reusit sa echilibreze jocul, jucatorii din defensiva avand interventii tot mai exacte.

In minutul 14, Bogdan Stancu il gaseste cu o pasa magistrala pe Cristi Tanase iar acesta egaleaza cu o "scarita" peste Pepe Reina, executie ce aminteste putin de "regele" Hagi.

Baietii lui Ilie Dumitrescu trec la carma jocului si mai au cateva ocazii bune de gol, insa acestea sunt irosite cu nonsalanta.

Dupa un 1-1 nesperat la pauza, englezii ies mult mai decisi de la cabine, insa din nou defensiva Stelei este la inaltime. Jocul se schimba in minutul 55, atunci cand arbitrul dicteaza usor o lovitura de la 11 metri in urma unui duel intre Kapetanos si Kyrgiakos. N'Gog transforma si stelistii nu mai conteaza in meci.

Ultima rabufnire ofensiva a bucurestenilor a venit in minutul 76, atunci cand Tanase l-a ridiculizat pe Kyrgiakos, insa a sutat pe langa poarta.

Doar 5 minute mai tarziu, brazilianul Lucas prinde un sut de zile mari si duce scorul la 3-1, partida fiind practic jucata. N'Gog a reusit "dubla" in prelungiri si Steaua a plecat invinsa la scor de pe "Anfield", desi Tanase & co. au dat o replica neasteptat de buna.

Partida dintre Liverpool si Steaua a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii.

Desfasurarea meciului:

Final de meci, Steaua pierde la scor cu Liverpool!

Min.91 GOOL LIVERPOOL !!! David N'Gog reuseste "dubla" cu un sut din interiorul careului!

Min.90 Bonfim primeste si el cartonasul galben.

Ultima schimbare si la Liverpool: Eccleston intra in locul lui Joe Cole.

Schimbare Liverpool: Maxi Rodriguez ii lasa locul in teren lui Dani Pacheco.

Min.81 GOOL LIVERPOOL !!! Lucas inscrie cu un sut fabulos, de la 20 de metri, fara speranta pentru Tatarusanu!

Schimbare Liverpool: Lucas intra in locul lui Babel.

Min.76 Stancu paseaza pentru Tanase, capitanul Stelei reuseste un drbling de vis in fata lui Kyrgiakos, dar suteaza pe langa poarta lui Reina.

Ultima schimbare Steaua: Surdu intra in locul lui Radut.

Min.72 Babel centreaza bine iar Bonfim respinge din fata lui N'Gog.

Min.70 Stancu pleaca de la 40 de metri, avanseaza cu balonul la picior, insa sutul sau este slab si Reina retine usor.

Min.65 Tatarusanu intervine excelent la sutul lui Meireles.

Min.62 Maxi Rodriguez primeste cartonasul galben dupa un fault la Latovlevici.

Min.60 Babel il dribleaza pe Bonfim, insa Geraldo e imperial in defensiva.

Min.56 N'Gog transforma lovitura de la 11 metri!

Min.55 Penalti pentru Liverpool! Kapetanos il faulteaza in careu pe Kyrgiakos.

Schimbare Steaua: Bonfim intra in locul lui Angelov. Steaua schimba putin liniile, Nicolita urmand a fi mijlocas dreapta iar Radut si Bicfalvi vor face cuplu in centrul liniei mediene.

Min.48 Joe Cole il gaseste excelent pe Maxi Rodriguez, dar Tatarusanu retine sutul.

Min.47 Prima actiune de poarta apartine englezilor, insa Spearing nu reuseste sa finalizeze.

A inceput repriza secunda !!!

_______________

Finalul primei reprize !!!

Min.44 Abrudan primeste un cartonas galben.

Min.41 Radut patrunde bine in banda dreapta, insa rateaza pasa spre Stancu.

Min.39 Maxi Rodriguez isi incearca si el sutul, insa Tatarusanu nu poate fi invins.

Min.36 Tatarusanu retine cu siguranta un sut puternic expediat de Babel.

INFO: Micuta galerie a Stelei domina atmosfera de pe Anfield !

Min.31 Latovlevici iroseste o buna ocazie de atac a Stelei.

Min.26 Steaua are o evolutie neasteptat de buna, elevii lui Dumitrescu fiind prezenti mai mereu in ofensiva.

INFO: Cei aproximativ 1.000 de fani ai Stelei scandeaza numele lui Banel.

Schimbare Steaua: Nicolita intra in locul accidentatului Emeghara.

Min.18 Stancu reuseste o cascada de driblinguri, centreaza in fata portii, dar Kapetanos este surprins in pozitie de off-side.

Min.17 Emeghara primeste ingrijiri medicale, el acuzand o accidentare.

Min.16 Stancu suteaza destul de bine, din 15 metri, insa Kyrgiakos se opune.

Min.14 GOOOOOOOOOOL STEAUA !!! Cristi Tanase inscrie cu o scarita superba peste Reina din pasa lui Stancu !!!

Min.11 Steaua nu da semne ca ar putea ameninta serios poarta lui Reina.

Min.7 Spearing suteaza de la 25 de metri, putin peste poarta lui Tatarusanu.

Min.6 Kapetanos cade in careul lui Liverpool, insa arbitrul nici nu se gandeste sa arate punctul cu var.

Min.6 Inca o ocazie mare pentru englezi, rezolvata pana la urma de defensiva Stelei.

Min.1 GOOOL LIVERPOOL !!! Abrudan greseste incredibil si Joe Cole scapa singur cu Tatarusanu, pe care il executa cu un sut la coltul lung!

Min.1 A inceput partida !!!

INFO: Cei 22 de jucatori au intrat pe gazon.

Echipele:

STEAUA: Tatarusanu - Emeghara, Abrudan, Alves, Latovlevici - Angelov, Bicfalvi - Radut, Stancu, Tanase - Kapetanos.

Rezerve: Lungu, Gardos, Banel, Ricardo, Apostol, Surdu, Bonfim.

Antrenor: Ilie Dumitrescu.

LIVEPOOL: Reina - Kelly, Agger, Kyrgiakos, Konchesky - Rodriguez, Spearing, Joe Cole, Meireles, Babel - Ngog.

Rezerve: Jones, Johnson, Pacheco, Lucas, Carragher, Shelvey, Eccleston.

Antrenor: Roy Hodgson.

Nicușor Dan acuzat că nu a solicitat subvenționarea gigacaloriei pentru București. Ministrul Finanțelor: ”Face meciuri, ping-pong pe Facebook”
Ministrul Finanţelor, Adrian Câciu, a declarat, marţi seară, 30 noiembrie, că nu a făcut nicio solicitare din partea primarului general Nicușor Dan privind subvenţia la gigacalorie....
Reacția PNL la anunțul lui Marcel Ciolacu privind eliminarea cotei unice: ”Am arunca mediul de afaceri în aer”
Deputatul liberal Cristian Băcanu a transmis marți, 30 noiembrie, că eliminarea cotei unice de impozitare este imposibilă cât timp PNL este la guvernare. Măsura ar încuraja munca la negru...