Steaua a smuls o remiza la Utrecht, in Europa League

Joi, 21 Octombrie 2010, ora 21:55
8427 citiri

Steaua Bucuresti a incheiat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat in deplasare cu olandezii de la FC Utrecht, in etapa a treia a grupelor Europa League.

Cu un singur punct acumulat in primele doua meciuri, dupa 1-4 cu Liverpool si 3-3 cu Napoli, "ros-albastrii" isi puneau sperantele in partida cu formatia considerata a fi cenusareasa grupei, FC Utrecht.

Cei de la Utrecht au amenintat pentru prima data poarta in minutul 13, cand Mulenga a sutat peste poarta din numai 8 metri. Romanii au replicat dupa 6 minute prin Latovlevici, sutul fundasului fiind respins cu emotii de Vorm.

Olandezii au lovit bara la jumatatea primei riprezi, la capatul unui contraatac, iar Van Wolfswinkel a sutat in Tatarusanu la faza imediat urmatoare, bifand inca doua ocazii importante de gol.

Primul gol al partidei a fost marcat in minutul 51, insa celor de la Utrecht a fost anulata din cauza unei hent.

Gazdele au trecut totusi la conducere in minutul 60, pe fondul unei greseli in defensiva Stelei, Ricardo fiind deposedat in marginea careului de Duplan, care l-a executat pe Tatarusanu cu un sut plasat.

"Ros-albastrii" au iesit rapid la atac si au restabilit egalitatea dupa un sfert de ora, gratie autogolului lui Schut, care a trimis in proprie poarta centrarea lui Iasmin Latovlevici.

Elevii lui Lacatus au dominat in minutele care au urmat golului egalizator, insa tot olandezii au fost aproape de gol, Tatarusanu salvandu-si echipa in ultimul minut, cu o interventie de exceptie in fata lui Mulenga.

In urma acestui rezultat, Steaua obtine cel de-al doilea punct in Grupa K si ramane pe ultima pozitie. Olandezii stationeaza pe pozitia a treia cu trei puncte.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei FC Utrecht - Steaua, contand pentru Grupa K din Europa League.

Desfasurarea partidei:

Folositi tasta Refresh (F5) pentru actualizarea paginii;

Min.90+2 Final de meci! Utrecht - Steaua se incheie 1-1!

Min.90+1 Tatarusanu salveaza Steaua de la infrangere, respingand de pe linia portii sutul lui Mulenga.

Min.90 Latovlevici faulteaza si primeste cartonasul galben.

Min.88 Faza fixa ramane fara rezultat.

Min.87 Lovitura libera pentru gazde din lateral stanga, Gardos respinge in corner.

Min.85 Stelistii domina jocul in acest finald e partida, dar olandezii se apara fara greseli.

Min.83 Mulenga reia periculos spre poarta lui Tatarusanu, dar goalkeeperul Stelei retine.

Min.81 Vorstermans intra in locul lui Nijholt.

Min.77 Szekely intra in locul lui Surdu.

Min.75 GOOOOL Steaua! Latovlevici centreaza de pe dreapta, iar Schut deviaza cu capul in propria poarta!

Min.74 Geraldo primeste cartonasul galben.

Min.73 Tatarusanu scoate incredibil un sut de la 40 de metri.

Min.72 Stelistii resping o centrare buna a lui Mertens.

Min.67 Radut intra in locul lui Anghelov.

Min.63 Tatarusanu iese neinspirat la o centrare, dar lovitura de cap a lui Mulenga trece peste poata.

Min.61 Steaua incearca sa dea o replica rapida, dar atacul "ros-albastrilor" se incheie cu un sut peste poarta a lui Nicolita.

Min.60 GOOOOOOOL Utrecht! Duplan recupereaza in marginea careului si il executa pe Tatarusanu cu un sut plasat!

Min.56 Angelov suteaza peste poarta de la aproape 30 de metri.

Min.55 Tanase acuza o accidentare si ramane intins pe teren, fiind fluierat copios de suporterii echipei gazda.

Min.52 Apararea Stelei balbaie o noua minge in propriul careu, dar scapa cu fata curata in cele din urma.

Min.51 Utrecht inscrie si arunca tribunele in aer, dar reusita este anulata de arbitru. Tusierul a semnalizat hent la o faza la care apararea Stelei a comis greseala dupa greseala!

Min.49 Olandezii preseaza insistent in jumatatea Stelei.

Min.47 Mulenga primeste un balon in careu, dar nu reuseste sa traga si Tatarusanu retine.

Min.46 Incepe repriza secunda!

---------------------------------------

Min.45 Se incheie prima repriza!

Min.44 Gardos greseste in fata unui jucator olandez, dar sutul acestuia este deviat si ajunge in bratele lui Tatarusanu.

Min.42 Stelistii beneficiaza de doua lovituri de colt, dar acestea raman fara rezultat.

Min.38 Silberbauer trage peste poarta de la aproximativ 20 de metri.

Min.35 Silberbauer primeste cartonasul galben pentru proteste.

Min.32 Duplan patrunde in careul stelist si suteaza, dar mingea ocoleste poarta lui Tatarusanu.

Min.29 Mertens vede primul galben al partidei, pentru un hent intentionat.

Min.27 Olandezii trec din nou pe langa gol prin Van Wolfswinkel, care rateaza din pozitie de unu la unu cu Tatarusanu.

Min.26 Bara pentru Utrecht in urma unui contraatac rapid!

Min.24 Sut slab al lui Stancu din afara careului. Balonul trece pe langa poarta.

Min.21 Surdu centreaza pentru Stancu, dar atacantul Stelei nu ajunge balonul.

Min.19 Sansa mare si pentru Steaua! Latovlevici suteaza in diagonala din marginea careului, iar portarul olandez respinge cu emotii si mingea este indepartata de un fundas.

Min.13 Ratare imensa pentru Utrecht, Mulenga sutand peste poarta din numai opt metri.

Min.10 Stelistii fac presing in jumatatea adversa, insa olandezii se descurca bine in ofensiva.

Min.7 Stancu patrunde pe flancul stang si centreaza in careu, insa Nesu este atent si respinge.

Min.5 Surdu si Stancu combina in careul olandez, dar mingea ajunge in cele din urma la portarul Vorm.

Min.3 Banel Nicolita se dueleaza cu Mihaita Nesu, dar jucatorul Stelei faulteaza in atac.

Min.1 Incepe partida!

INFO: Cele doua formatii intra pe teren.

INFO: MM Stoica spune ca Steaua este favorita la Utrecht. Citeste mai multe AICI

INFO: Avancronica partidei poate fi citita AICI.

Utrecht: Vorm - Nesu, Wuytens, Schut, Cornelisse - Nijholt, Silberbauer, Mulenga - Mertens, van Wolfwinkel, Duplan;

Rezerve: Sinouh, Demouge, Van der Maarel, Keller, Danso, Vorstermans, Sarota;

Antrenor: Ton du Chatinier.

Steaua: Tatarusanu - Bonfim, Gardos, Geraldo Alves, Latovlevici - Nicolita, Angelov, Ricardo, Tanase - Stancu, Surdu;

Rezrve: Lungu, Abrudan, Szekely, Radut, Martinovici, Bicfalvi, Matei;

Antrenor: Marius Lacatus.

Rezerve: C.Lungu, Emeghara, Abrudan, Martinovici, Bicfalvi, Radut, C.Matei.

Brigada de arbitri: Said Ennjimi (Franta) - principal, F.Cano, F.Harchay (Franta) - asistenti, Lionel Jaffredo (Franta) - rezerva, Tony Chapron, Fredy Fautrel (Franta) - arbitri aditionali.

Intalnirea se va juca pe stadionul "Galgenwaard".

Iata cum arata clasamentul Grupei K, dupa disputarea a doua etape:

1. FC Liverpool 4 puncte

2. Napoli 2 puncte

3. FC Utrecht 2 puncte

4. Steaua 1 punct.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Steaua egal la Utrecht, #LIVE Steaua Utrecht, #Steaua Utrecht Europa League, #rezultat Steaua Utrecht , #Europa League