Steaua, invinsa de Ajax in Europa League (Video)

Joi, 14 Februarie 2013, ora 21:50
22576 citiri

Steaua a fost infranta de Ajax Amsterdam, scor 0-2, in prima mansa a 16-imilor Europa League. Formatia lui Laurentiu Reghecampf a avut o prima repriza modesta, insa dupa pauza a pus presiune pe poarta adversa si a avut doua sanse uriase.

Dupa o iarna dominata de rezultatele negative din meciurile amicale, Steaua a patruns pe gazonul de pe ArenA cu o teama cumplita de fotbal.

Olandezii s-au instalat inca din primul minut in jumatatea ros-albastrilor si au avut o posesie covarsitoare. Ajax a jucat rabdator, asteptand momentul in care defensiva Stelei va claca.

Primele emotii la poarta Stelei au aparut in minutul 21, cand Gardos a fost driblat ca-n curtea scolii de islandezul Sigthorsson, insa Tatarusanu a intervenit excelent si a respins.

Portarul Stelei nu a mai putut face insa nimic in minutul 28, la golul de 1-0 al olandezilor. O lovitura libera din banda dreapta l-a gasit pe Alderweireld pierdut din marcaj de Chiriches, iar fundasul 'lancierilor' a indeplinit o simpla formalitate, reluand cu capul din sase metri langa bara.

Steaua a avut o prima sansa in atac abia in minutul 35, cand Popa a patruns excelent in banda stanga, dar centrarea excelenta trimisa in fata portii nu a gasit niciun atacant.

Doua minute mai tarziu, Steaua a mai avut o sansa in careul olandezilor, insa Chipciu s-a pierdut in miscari si a fost deposedat.

Gazdele au taiat insa rapid elanul stelistilor si au revenit in atac. Sightorsson a punctat in minutul 40, numai ca reusita sa a fost anulata pentru o pozitie de ofsaid la limita.

Steaua nu a schimbat nimic la pauza, iar acest lucru a costat-o. La trei minute de la reluare, olandezii au marcat din nou, de aceasta data prin fundasul dreapta Van Rhijn, dupa o faza in care fundasii Stelei au fost spectatori.

Pe fondul handicapului de doua goluri, Steaua a inceput sa joace fotbal. Brazilianul Tatu a inviorat atacul Stelei, in timp ce Popa a prins o zi mare in banda dreapta.

Micutul mijlocas dreapta a ratat si o sansa mare de gol, in minutul 57, cand sutul sau a fost deviat de Blind in bara transversala.

Minutul 60 a adus o noua sansa mare de joc pentru Steaua. Latovlevici a centrat perfect din banda stanga, Rusescu a aparut excelent la coltul scurt, dar sutul sau a fost scos de Cillensen cu un reflex incredibil.

Steaua a pierdut din consistenta jocului ofensiv din minutul 70, cand Reghecampf a mutat surprinzator. Golgheterul Rusescu a fost scos de pe teren pentru a i se face loc favoritului lui Reghecampf, dolofanul Adi Rocha, care si-a batut joc de toate situatiile pe care le-a avut.

Echipa ros-albastra a pierdut astfel cu 0-2 si are sanse mici de a continua in Europa League. Meciul retur se va disputa pe 21 februarie, de la ora 21:00, pe National Arena din Bucuresti.

Fara mijlocasi in meciul retur!

Steaua nu va putea conta in meciul retur pe cei doi mijlocasi centrali titulari. Alexandru Bourceanu va fi suspendat pentru cumul de cartonase galben, in timp ce Pintilii a fost eliminat in minutul 89.

AJAX - STEAUA 2-0

90+3 - Final de meci!

90+1 - Tatarusanu respinge un sut din unghi trimis de Boerrigter.

90 - Trei minute suplimentare

89 - Pintilii vede al doilea cartonas galben si este eliminat.

89 - Corner pentru Steaua, insa Latovlevici centreaza slab.

87 - Latovlevici suteaza surprinzator de la 50 de metri, mingea se duce putin peste.

85 - Pintilii vede cartonasul galben.

84 - Ritmul jocului este tot mai slab in ultimele minute.

83 - Boerrigter intra in locul lui Sigurtsson.

82 - Mihai Costea intra in locul lui Popa.

80 - Popa centreaza in fata portii, dar mingea este din nou respinsa!

79 - Moisander vede cartonasul galben.

76 - Rocha primeste liber in careu, insa e greoi si este deposedat in momentul sutului.

76 - Ritmul jocului a scazut in ultimele minute, dupa cea mai buna perioada din jocul Stelei.

73 - Poulsen intra in locul lui Cuenca.

70 - Rocha intra in locul lui Rusescu.

70 - Inca o sansa pentru Steaua! Pintilii trage pe langa dupa o pasa a lui Popa!

69 - Chipciu primeste excelent in careu, dar trage in blocaj!

68 - Ajax a ascuns mingea de cateva minute, se paseaza mult la centrul terenului.

64 - Corner pentru Steaua, Bourceanu trimite de doua ori in careu, de fiecare data imprecis.

62 - Centrare periculoasa in careul Stelei, Tatarusanu reuseste sa retina.

60 - Ce ocazie!!! Nu se poate! Centrare perfecta a lui Latovlevici, dar Rusescu din sase metri este blocat de Cillenssen cu un reflex incredibil.

59 - Tatu trage din unghi, insa mingea se duce peste poarta.

57 - Bara Steaua!!! Adi Popa suteaza surprinzator din 20 de metri lateral dreapta, mingea e putin deviata si cade pe transversala!

54 - Chiriches intervine excelent si il blocheaza pe Eriksen.

53 - Tatu intra in locul lui Nikolici.

52 - Steaua face un joc steril de posesie in jumatatea adversa.

49 - GOL AJAX! Olandezii marcheaza din nou prin Van Rhijn dupa o actiune superba in care fundasii Stelei au fost spectatori. Fundasul lui Ajax inscrie cu un sut din sapte metri, lateral dreapta.

48 - Chipciu paseaza prea puternic spre Nikolici si Steaua rateaza un contraatac.

46 - Se reia jocul!

46 - Schimbare Ajax: Portarul Cillenssen intra in locul lui Vermeer.

45+1 - Pauza!

45 - Un minut suplimentar

42 - Tatarusanu respinge in corner un sut al lui De Jong. Tusierul nu a vazut insa si le acorda mingea romanilor.

40 - Gol anulat Ajax! Sigthorsson inscrie cu un sut plasat, dar arbitrul decide corect o pozitie de ofsaid.

37 - Ce ocazie! Combinatie buna reusita de stelisti, Chipciu patrunde in careu dar nu trage. Cade si cere penalty, jocul continua.

35 - Bourceanu vede cartonasul galben si va rata meciul retur.

35 - Ce ocazie! Popa scapa singur in partea stanga, centreaza perfect in fata portii, dar atacantii Stelei sunt de negasit!

34 - Latovlevici primeste cartonasul galben.

32 - Inca o sansa pentru Ajax! Sigthorsson pivoteaza excelent si trage cu pamantul, dar Tatarusanu retine.

31 - Ajax ramane in jumatatea Stelei chiar si dupa deschiderea scoruului.

28 - GOL AJAX! Alderweireld deschide scorul cu o lovitura de cap plasata langa bara. Chiriches este devansat la aceasta faza in care si-a pierdut omul din marcaj.

27 - Ajax revine in careul Stelei, insa Gardos trimite in aut.

26 - Steaua s-a instalat in jumatatea adversa de trei minute.

23 - Rusescu cade in careu si cere penalty, dar arbitrul procedeaza corect si lasa jocul sa continue.

22 - Steaua pleaca pe contraatac, dar Chipciu trimite modest, mult peste de la 25 de metri.

21 - Ce ocazie! Rapa pierde o minge, pasa decisiva spre Sightorsson, care il dribleaza pe Gardos si apoi trage in Tatarusanu!

19 - Rusescu verticalizeaza spre Chipciu, dar pasa e prea puternica.

17 - Olandezii au dominat total jocul pana in acest moment.

15 - Nikolici este surprins din nou in offside.

13 - Pintilii e faultat cu brutalitate de Schone, arbitrul nu acorda cartonasul galben.

12 - Latovlevici intrevine bine si il blocheaza pe Cuenca.

10 - Bourceanu da o pasa perpendiculara spre Nikolici, muntenegreanul e prins in offside.

8 - Centrare din partea stanga in careul Stelei, mingea se scurge foarte periculos prin fata portii.

7 - Tatarusanu boxeaza lovitura de la colt.

6 - Chiriches greseste o preluare si le ofera un corner gratuit olandezilor.

5 - Centrare din banda dreapta in careul olandezilor, mingea ajunge la Chipciu, dar sutul acestuia se duce in blocaj.

4 - Ajax paseaza la centrul terenului si incearca sa gaseasca un spatiu spre poarta Stelei.

2 - Pintilii blocheaza un prim atac al gazdelor cu o interventie la sacrificiu.

1 - Fluier de start!

Ajax: Vermeer - Alderweireld, Moisander, Blind, Van Rhijn - Eriksen, De Jonk, Schone - Sigthorsson, Cuenca, Fischer

Rezerve: Cillenssen, Veltman, Dijks, Poulsen, Serero, Boerrigter, Lukoki

Steaua: Tatarusanu - Rapa, Chiriches, Gardos, Latovlevici - Pintilii, Bourceanu - Popa, Rusescu, Chipciu - Nikolic

Rezerve: Stanca, Szukala, Filip, Prepelita, Costea, Tatu, Adi Rocha

Info:

Mai multi suporteri romani au fost arestati pe strazile din Amsterdam deoarece se aflau intr-o stare avansata de ebrietate, informeaza GSP. Politia olandeza ii supravegheaza cu atentie pe toti romanii prezenti in oras.

Alti 4 romani au fost arestati, de aceasta data la portile stadionului. Romanii au vrut sa introduca torte pe stadion si au fost retinuti.

Meciul este televizat de posturile Digi Sport 1 si Dolce Sport 1.

Mihai Nesu a ajuns la meci si a pronosticat un scor de egalitate, 1-1.

Steaua nu va putea conta in aceasta partida pe mijlocasul Cristi Tanase, suspendat. De asemenea, Doru Bratu nu a fost trecut pe lista UEFA.

Steaua s-a calificat in 16-imile Europa League dupa ce a castigat o grupa din care au mai facut parte VfB Stuttgart, FC Copenhaga si Molde.

Ajax a ajuns in aceasta faza a competitiei dupa ce a terminat pe locul trei in grupa de Liga Campionilor din care au mai facut parte Borussia Dortmund, Real Madrid si Manchester City.

Meciul retur va avea loc pe 21 februarie, de la ora 22:00, pe National Arena din Bucuresti.

Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
#Ajax Steaua LIVE, #ajax steaua, #Ajax Steaua in direct, #Ajax Steua pe net, #televizare Ajax Steaua, #cine transmite Ajax Steaua, #unde vad Ajax Steaua, #transmisie Ajax Steaua , #Europa League