Liga 1: Steaua invinge pe CS U Craiova si se distanteaza in fruntea clasamentului

Duminica, 02 Octombrie 2016, ora 22:22
18521 citiri

Steaua a invins la limita pe CS U Craiova, duminica seara, scor 2-1, in derbiul de clasament al campionatului. Meciul a fost insa decis de un penalti dupa o eroare de arbitraj. Cele doua echipe ocupa primele doua locuri in ierarhia Ligii 1.

Partida a fost una spectaculoasa, in care Florin Tanase a avut o prima mare ocazie a meciului, in minutul 10, dupa o centrare a lui Boldrin, insa fostul jucator al celor de la Viitorul nu a ajuns la minge.

De Amorim a deschis scorul in minutul 17, dupa o centrare a lui Gabi Tamas, cu o lovitura de cap.

Inainte si imediat dupa gol au fost doua faze controversate in careul oltenilor, insa arbitrul Radu Petrescu nu a acordat penalti la caderi ale lui Boldrin si Muniru.

Dupa mai putin de jumatate de ora de joc, Tanase s-a accidentat si s-a prabusit pe gazon, acuzand dureri la genunchiul stang. Jucatorul a fost inlocuit cu Dennis Man, care astfel a debutat pentru Steaua in Liga 1.

In minutul 41, Vatajelu, capitanul Craiovei, a marcat din coltul careului de 6 metri, dupa ce mingea a lovit initial bara portii lui Nita. Pasa a fost una superba, a lui Baluta, venita pe culoar in careul de 16 metri.

Dupa pauza, Baluta a avut cele mai mari ocazii, iar in minutul 74 stelistii au primit un penalti controversat, dupa un hent al lui Acka, insa la reluare se observa ca jucatorul a atins mingea cu mana in afara careului. Boldrin a inscris de la punctul cu var.

Meciul s-a incheiat cu scorul de 2-1, iar Steaua s-a distantat la 6 puncte de CS U Craiova si Viitorul Constanta si la 10 de Dinamo.

Etapa viitoare, ambele echipe vor evolua pe teren propriu - Steaua cu Gaz Metan Medias, iar CS U Craiova cu Dinamo Bucuresti.

Steaua - CS U Craiova 2-1

Desfasurarea intalnirii:

Sfarsit de meci! Steaua invinge CS U Craiova si se distanteaza la 6 puncte in fruntea Ligii 1.

89 - Rambe il inlocuieste pe Zlatinski, ultima schimbare a Craiovei.

88 - Vatajelu, sut din careul stelist, insa retine Nita. Capitanul oltenilor a avut sansa dublei. La faza urmatoare, Rocha a cazut in careu, dupa ce Tamas a pusa mana pe el, insa Radu Petrescu nu acorda penalti.

86 - Neintelegere intre Tamas si Nita, fundasul trimite cu capul spre poarta proprie, dar mingea iese in corner.

85 - Sut al lui Adi Popa din careu, portarul oltenilor retine cu dificultate.

82 - Schimbare la Craiova: Screciu il inlocuieste pe Mazarache.

75 - GOOLLL Steauaaaa! Gol marcat de Boldrin de la punctul cu var!

74 - Penalti pentru Steaua, dupa un hent al lui Acka, la marginea careului! Faza controversata a meciului. Pe reluarile ulterioare se observa ca hentul a fost facut in afara careului.

72 - Mazarache scapa singur cu Nita, dupa o greseala a lui Tosca, insa portarul stelist respinge in extremis in corner. Capitanul stelist este inca nesigur, dupa eroarea din meciul cu Villarreal.

67 - Laurentiu Reghecampf pare nemultumit de Dennis Man, pe care il scoate de pe teren, in locul sau intrand Ovidiu Popescu.

60 - Muniru centreaza puternic de pe partea dreapta, dar niciun coechipier nu se gaseste la intalnirea cu balonul.

57 - Inca o mare ocazie a oltenilor, prin Baluta, care insa suteaza peste poarta!

56 - Bourceanu este inlocuit de Golubovici, Reghecampf forteaza astfel victoria.

53 - Ofsaid la Mazarache, decizie corecta a arbitrilor. Anterior, Tosca a facut o cursa foarte buna spre poarta Craiovei. Se joaca rapid, spectaculos, pe contre.

50 - Mare ocazie a oaspetilor, dupa o eroare a lui Bourceanu, prin Baluta, insa respinge Nita.

46 - Schimbare la Craiova: Bancu intra in locul lui Gustavo.

A inceput repriza a doua!

Pauza la Bucuresti, dupa o prima repriza spectaculoasa! Egal echitabil intre cele doua echipe.

41 - GOOLLLL CS U Craiovaaa!! Vatajelu, capitanul oltenilor, marcheaza din coltul careului de 6 metri, dupa ce mingea loveste initial bara portii lui Nita. Superba pasa lui Baluta, pe culoar, in careu.

35 - Continua atacurile Stelei, dar fara a schimba tabela de marcaj. Nici oltenii nu au succes la poarta adversa.

29 - Man a intrat pe teren la Steaua.

27 - Tanase s-a accidentat la genunchiul stang si paraseste terenul pe targa! Man ii va lua locul lui Florin Tanase, se pare accidentarea este una serioasa.

24 - Atac in viteza al Craiovei, Ivan patrunde in careu si suteaza din unghi in bratele lui Nita!

20 - Trecere superba a lui Muniru, in careu, printre doi adversari, stelistul cade, dar nici de data asta nu se acorda penalti!

17 - GOOLLLL Steaua!!!! Centrare Tamas, inscrie De Amorim cu o lovitura de cap, de la cativa metri de poarta!

15 - Boldrin cade in careu, dar arbitrul nu acorda penalti.

13 - Craiovenii sunt instalati in terenul Stelei, Gustavo are o prima mare ocazie, trimitand din unghi un lob, din careu, putin peste poarta lui Nita.

10 - Mare ocazie a Stelei!! Boldrin centreaza de pe partea stanga, insa Florin Tanase nu ajunge la minge! Mare ratare a fostului jucator de la Viitorul. Ilie Nastase, prezent in tribuna, este foarte nemultumit.

9 - Sut al lui Ivan, din afara careului prins cu siguranta de Florin Nita.

8 - Continua atacurile Stelei, Adi Popa centreaza de pe partea dreapta, respinge aprarea oltenilor.

6 - Centrare buna a lui Tamas aproape de linia de fund, de pe partea dreapta, insa peste jucatorii Stelei.

2 - Un prim atac al Stelei.

20:30 - A inceput partida!

Steaua: Steaua: Nita, Tamas, Moke, Tosca, Momcilovici - Muniru, Bourceanu - Ad. Popa, Boldrin, De Amorim - Fl. Tanase

Rezerve: Stancioiu, Man, Tudorie, Golubovici, Jakolis, Ov. Popescu, G. Enache

CS U Craiova: Calancea - Briceag, Kelici, Acka, Vatajelu - Baluta, Zlatinski, Rocha - Gustavo, A. Ivan, Mazarache

Rezerve: L. Popescu, Vladoiu, Kay, Bancu, Rambe, Screciu, M. Manea

INFO: Steaua are 23 de puncte in clasamentul Ligii 1, in timp ce Craiova, revelatia acestui campionat pana acum, are 20 de puncte. Oltenii au nevoie de o victorie la cel putin doua goluri avans pentru a trece pe primul loc. Daca insa pierd la cel putin 3 goluri distanta, coboara pe locul 3, dupa Viitorul.

INFO: Pentru aceasta partida, Laurentiu Reghecampf nu poate conta pe mai vechii accidentati Mihai Pintilii, Adnan Aganovici si Lucian Filip.

Iata cine va arbitra partida dintre Steaua si CS U Craiova

INFO: Steaua vine dupa un egal, 1-1, pe teren propriu cu Villarreal, in Europa League, si o victorie in deplasare la FC Voluntari, scor 3-2. Craiova are 5 meciuri consecutive fara infrangere in Liga 1, ultimele doua fiind victorii la limita.

Citeste detalii si despre fanii olteni care vor incuraja echipa in Bucuresti

INFO: Partida se desfasora pe National Arena si este transmisa de Digi Sport, Dolce Sport si Look Tv.

Mesajul lui Nicușor Dan pentru Gabriela Firea: ”Nu ar mai trebui să deschidă gura, darămite să vrea să mai fie primar”
Intrarea Gabrielei Firea în cursa pentru Primăria Capitalei nu-l afectează pe actualul edil. Nicuşor Dan a declarat marţi, 23 aprilie, că lupta se va da între el şi Cristian Popescu...
Lovitură puternică pentru Piedone. Cât de multe voturi poate pierde după ce PSD a aruncat-o în cursa pentru Primăria Capitalei pe Firea
PSD și PNL au renunțat să-l mai susțină pe medicul Cătălin Cîrstoiu la alegerile pentru Primăria Capitalei. Cele două mari partide i-au aruncat în luptă Gabriela Firea (PSD) și pe...
#Steaua invins CS U Craiova, #Steaua CS U Craiova Live, #Steaua Craiova live text, #Steaua Craiva direct, #Steaua Craiova Liga 1 , #Liga I