Liga 1: Steaua s-a distrat cu Gloria

Duminica, 28 Octombrie 2012, ora 23:25
6286 citiri

Steaua Bucuresti a castigat fara probleme, scor 4-0, partida disputata duminica, pe teren propriu, cu Gloria Bistrita, in etapa a 13-a din Liga 1.

"Ros-albastrii" au confirmat ca sunt in forma maxima si impotriva bistritenilor, obtinad un succes cat se poate de clar impotriva formatiei pregatita de Nae Manea.

Gazdele au dominat autoritat infruntarea de pe Ghencea au marcat primele trei goluri in doar jumatate de ora. Introdus pentru prima data in formula de start, Mihai Costea i-a multumit lui Reghecampf inscriind inca din minutul sapte, cu o lovitura de cap.

Rusescu a marit avantajul in minutul 24, dupa o centrare venita de la Adi Popa, iar Mihai Costea si-a trecut in cont dubla cinci minute mai tarziu, profitand de pasa excelente primita in careu de la Chiriches.

Fostul jucator al Universitatii Craiova putea inscrie pentru 4-0 la faza imediat urmatoare, dar a fost deposedat dupa ce s-a incurcat in driblinguri. Nikolici, in minutul 32, si acelasi Costea, in minutul 40, au trecut din nou pe langa majorarea scorului.

Bistritenii au avut prima si unica ocazie insemnata la noua minute de reluare, insa mingea a trecut alaturi, iar cu 10 minute inainte de final Mihai Costea avea sa rateze din nou in fata portii, de aceasta data trimitand in bara. Rusescu a inchis tabela in minutul 85, cu un sut din centrul careului.

Dupa festivalul de goluri de pe Ghencea, Steaua s-a distantat la sase puncte in fruntea clasamentului, insa urmaritoarea Pandurii Targu Jiu are un meci mai putin disputat. De cealalta parte, Gloria ramane pe locul 16, la cinci puncte de salvare.

Pentru Steaua urmeaza meciul de Cupa cu Concordia Chiajna si apoi marele derbi cu Dinamo, programatat duminica viitoare in etapa a 14-a.

Ati putut urmari, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, meciul dintre Steaua Bucuresti si Gloria Bistrita, contand pentru etapa cu numarul 13 din Liga 1.

Desfasurarea partidei:

23:21 - Final de meci! Steaua se impune cu 4-0!

Min.90 Cartonas galben pentru Enescu.

Min.88 Predescu incearca un sut de la distanta, dar nu -l poate surprinde pe Tatarusanu.

Min.85 GOL STEAUA! Rusescu preia in centrul careului si nu-i lasa nicio sansa lui Dolha!

Min.83 Mihai Costea rateaza din nou din fata portii.

Min.81 Bara Steaua! Mihai Costea suteaza in bara, dupa care Kanon respinge la reluarea lui Filip.

Min.80 Braganca primeste cartonasul galben.

Min.77 Intervine si Kanon la centrarea lui Latovlevici.

Min.75 Bistritenii resping centrarea lui Mihai Costea.

Min.70 Modificare si la oaspeti: Layo intra in locul lui Ayza.

Min.69 Reghecampf face ultima schimbare: Iese Nikolici, intra Filip.

Min.62 Rusescu trage puternic de la 20 de metri, insa Dolha e pe faza si retine.

Min.54 Au si bistritenii o ocazie, dar balonul se scurge pe langa poarta, fara emotii pentru Tatarusanu.

Min.52 Steaua continua sa domine sa partida si bistritenii fac cu greu fata presiunii.

Min.50 Costea intercepteaza un balon si trage la poarta, iar Dolha resinge cu dificultate.

Min.46 Doua schimbari si la Gloria: Au iesit Cafasso si Nastase, au intrat Reano si Ionescu.

Min.46 Reghecampf a facut doua schimbari la pauza: Chiriches si Pintilii au fost inlocuiti cu Gardos, respectiv Balan.

22:32 - Incepe repriza secunda.

-----------------------------------------

22:16 - Se incheie prima repriza.

Min.43 Anton suteaza slab spre poarta lui Tatarusanu, mingea trece alaturi.

Min.40 Costea ajunge din nou in fata golului, dar Dolha intervine salvator cu piciorul.

Min.35 Rusescu suteaza peste transversala.

Min.32 Inca o ratare a Stelei! Dolha blocheaza sutul lui Pintilii, balonul ajunge la Nikolici, dar acesta rateaza cu poarta goala.

Min.30 Costea scapa spre poarta, dar exagereaza cu driblingurile si este blocat.

Min.29 GOL STEAUA! Chiriches il lanseaza pe Costea in careu, iar stelistul inscrise pe sub Dolha!

INFO - Opt goluri a marcat Rusescu in acest sezon!

Min.24 GOL STEAUA! Rusescu primeste in centrul careului de la Popa si inscrie simplu, cu latul, pentru 2-0!

Min.23 Rusescu suteaza din afara carelui, iar Dolha deviaza in extremis in corner.

Min.19 Predescu suteaza peste poarta de la mare distanta.

Min.17 Meciul se desfasoara intr-o singura directie pana acum.

Min.14 Rusescu paseaza pentru Costea, dar Dolha iese oportun si retine.

Min.10 Nikolici trece pe langa 2-0, sutul sau din intoarcere, de la numai sapte metri, trecand pe langa poarta.

INFO - Mihai Costea a marcat in premiera in actualul sezon al Ligii 1.

Min.7 GOL STEAUA! Bourceanu centreaza excelent de pe flancul stang si Mihai Costea deschide scorul cu o lovitura de cap!

Min.3 Stelistii incearca o prima actiune de atac, dar faza este oprita pentru un ofsaid semnalizat la Mihai Costea.

21:30 - Incepe partida.

INFO - Inaintea intalnirii, cele doua formatii ocupa pozitii diametral opuse in clasmamentul Ligii 1. Steaua e lider, cu 29 de puncte, in timp ce Gloria se afla pe 16, cu doar 9 puncte.

INFO - Meciul se joaca pe stadionul Ghencea.

INFO - Partida poate fi urmarita in direct la TV pe postul Digi Sport.

Steaua: Tatarusanu - Georgievski, Szukala, Chiriches, Latovlevici - Pintilii, Bourceanu - Popa, Raul Rusescu, Mihai Costea - Nikolici

Rezerve: Stanca, Gardos, Filip, Parvulescu, Dumitras, Balan, Rocha;

Antrenor: Laurentiu Reghecampf;

Gloria: Dolha - Cafasso, Kanon, Nastase, Tarca - Anton, Trasca - Predescu, Enescu, Ayza - Braganca;

Rezerve: Oghinciuc, Trestenicu, Dos Santos, Bratu, Feher, David Reano, Ionescu;

Antrenor: Nicolae Manea.

Vizita președintele României, Klaus Iohannis, în Coreea de Sud. Vor fi semnate colaborări pe apărare și energie nucleară
Preşedintele Klaus Iohannis va efectua, săptămâna viitoare, de luni până miercuri, o vizită oficială în Republica Coreea, la invitaţia omologului său, Yoon Suk Yeol, informează...
PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
#Steaua victorie Gloria, #rezultate Liga 1, #Liga 1 etapa 13, #Steaua liga 1 , #Liga I