Liga 1: Steaua a obtinut o remiza la Cluj. CFR a inceput fiesta!

Duminica, 20 Mai 2012, ora 21:55
6732 citiri

CFR Cluj si Steaua Bucuresti au terminat la egalitate, scor 1-1, intr-un meci disputat in ultima etapa a sezonului 2011-2012 al Ligii 1.

Meciul din Gruia a debutat fara faze importante de poarta, cu stelistii dominand posesie, dar cu o echipa gazda cu gandul mai degraba la decernarea titlului de campioana de la final.

Prima mare ocazie a venit abia in minutul 29, cand Tatarusanu a respins cu greu, de langa bara, lovitura de cap trimisa de grecul Pantelis Kapetanos.

Oaspetii au deschis scorul in ultimul minut al primei reprize, cand Iasmin Latovlevici a transformat o lovitura de la 11 metri obtinuta de Nikolici.

Repriza secunda a debutat cu o noua ocazie la poarta lui Tatarusanu, insa lovitura de cap a lui Sogou a trecut putin pe langa poarta.

Pana la final, partida a oferit cateva incercari timide ale gazdelor de a restabili egalitatea. Muresan si Lionn si-au incercat de doua ori sutul de la distanta, ratand de fiecare data cadrul portii.

"Feroviarii" au reusit sa restabileasca egalitatea in ultimul minut de joc, De Zerbi inscriind cu o executie direct din corner.

Fluierul de final al meciului a dat startul petrecerii in Gruia, clujenii primind cel de-al treilea titlu din istorie in fata a 20.000 de spectatori.

De cealalta parte, Steaua a incheiat stagiunea pe locul al treilea, remiza nefiind suficienta pentru a depasi Vasluiul, echipa clasata pe pozitia secunda.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea intalnirii CFR Cluj - Steaua Bucuresti, contand pentru ultima etapa a Ligii 1.

Desfasurarea partidei:

Final de meci! Clujenii pornesc petrecerea in Gruia!

Min.90 GOL CFR! De Zerbi inscrie direct din corner, executia sa, cu mult efect, intrand in poarta dupa ce a "muscat" gazonul in careu!

Min.89 Ultima schimbare la Steaua: Geraldo intra in locul lui Martinovici.

Min.87 Tatarusanu respinge sutul lui Nicoara de la coltul scurt.

Min.84 Stancioiu iese si respinge din marginea careului la o faza dificila pentru gazde.

Min.80 Muresan trage puternic din afara careului, dar balonul trece pe langa poarta.

Min.78 Schimbare si la CFR: Iese Kapetanos, intra de Zerbi. Varful grec primeste aplauzele de rigoare.

Min.73 Schimbare la Steaua: Rusescu ii ia locul lui Tanase.

Min.71 Galben si pentru Nicoara, care revine pe teren fara acordul arbitrului.

Min.69 Galben primit de Martinovic dupa un fault asupra lui Nicoara.

Min.67 Schimbare la CFR: Cadu este inlocuit de Maftei. Autorului golului care a adus titlu in Gruia este aplaudat la scena deschisa.

Min.66 Muresan primeste cartonasul galben pentru un fault comis asupra lui Muresan.

Min.65 Suporterii se pregatesc pentru ceremonia de la finalul partidei in cadrul careia vor sarbatori al treilea titlu obtinut de "feroviari".

Min.60 Martinovici trage peste poarta de la 30 de metri.

Min.55 Ocazie mare pentru gazde, balonul fiind trimis pe langa poarta la o lovitura de colt.

Min.49 Bicfalvi suteaza pe langa poarta.

Min.46 Schimbare la Steaua: Radut intra in locul lui Parvulescu.

INFO - In cealalta partida a serii, FC Vaslui - "U" Cluj, scorul este 0-0.

Incepe repriza secunda!

---------------------------------

Se incheie prima repriza!

Min.45 GOL STEAUA! Latovlevici transforma de la punctul cu var!

Min.44 Penalti pentru Steaua la un fault comis de Godemeche asupra lui Nikolici!

Min.41 Lionn cade in apropierea careului stelist si primeste galben pentru simulare.

Min.37 Galben si pentru Cristi Tanase.

Min.34 Galben pentru Gardos pentru un fault comis asupra lui Sogou.

Min.32 Schimbare la CFR: Nuno Diogo iese accidentat, intra Lionn.

Min.29 Ocazie mare la poarta lui Tatarusanu! Goakeeperul Stelei respinge de langa bara la lovitura de cap a lui Kapetanos.

Min.25 Oaspetii domina steril, partida fiind lipsita de spectacol pana acum.

Min.21 "Ros-albastrii" indeparteaza pericolul la o faza buna de atac a "feroviarilor".

Min.15 Bourceanu trimite in careu, dar balonul este respins de aparatorii echipei gazda.

Min.11 Chipciu trage peste poarta din 12 metri.

INFO - Aproape 20.000 de suporteri in tribunele stadionului din Gruia.

Min.9 Nuno Diogo vede primul cartonas galben al partidei pentru un fault.

Min.5 Stelistii centreaza periculos de pe stanga, dar fundasii campioanei resping fara probleme.

Incepe partida!

CFR Cluj: Stancioiu - Diogo, Piccolo, Cadu, Panin - Rui Pedro, Muresan - Sougou, Godemeche, Nicoara - Kapetanos;

Rezerve: Beto, Maftei, Lionn, De Zerbi, Sare, Vranjes, Bastos;

Antrenor: Ioan Andone;

Steaua Bucuresti: Tatarusanu - Martinovici, Iliev, Gardos, Latovlevici - Chipciu, Bicfalvi, Bourceanu, Parvulescu - Tanase - Nikolic;

Rezerve: Stanca, Radut, M.Costea, Lupu, Geraldo, Rusescu, Balan

Antrenor: Mihai Stoichita.

CFR Cluj este deja campioana, in timp ce Steaua lupta indirect cu FC Vaslui pentru locul secund, ultimul care duce in preliminariile Champions League.

"Ros-albastrii" au nevoie de o victorie in Gruia, dar si de un succes al Universitatii Cluj la Vaslui.

Mai mult de jumătate dintre români votează la europarlamentare cu candidatul preferat la primărie. Ce procente ar putea obține partidele SONDAJ
PSD este creditat cu 28,4% din intenţiile de vot la alegerile pentru consiliile locale, PNL cu 26,7%, AUR cu 14,4%, conform unui sondaj realizat de INSCOP la comanda News.ro, în luna aprilie,...
Respect, d-le Cîrstoiu: "un medic nu abandonează niciodată"! Câți antreprenori gândesc la fel?
Nu l-am cunoscut niciodata pe medicul Cirstoiu, nu am avut nicio legatura ce el. In schimb, ca si voi, am avut ocazia sa-l vad la lucru pe scena politica damboviteana. Dupa parerea mea, responsabil...