Liga 1: Steaua, victorie pe final cu ASA Targu Mures, decisa dupa un autogol

Duminica, 03 Aprilie 2016, ora 22:20
11125 citiri

Steaua Bucuresti a castigat partida de duminica in fata celor de la ASA Targu Mures, scor 2-1 pe Arena Nationala din Bucuresti, dupa un final dramatic, decis printr-un autogol.

Meciul a facut parte din etapa cu numarul 5 a Ligii 1, in faza de play-off a sezonului 2015/2016.

Golurile au fost marcate de Adi Popa si Gonzalez, un autogol ultimul, respectiv Brandan din penalti.

Adi Popa a marcat in minutul 39 dupa o pasa luminoasa trimisa de Nicusor Stanciu, la capatul unei reprize clar dominata de gazde.

Contrar cursului jocului, Brandan a egalat din penalti dupa o ora de joc, dupa un fault clar facut de Rapa in mijlocul careului.

Finalul a fost dramatic, cu Steaua dominand, dar fara sa poata veni golul decisiv. Pana la urma, Gonzalez si-a dat un autogol in minutul 84, dupa ce Stanciu a incercat o pasa rapida pentru Tade in careul mic.

Steaua urca pe primul loc dupa acest meci, revine de fapt acolo, avand 35 de puncte, ca si Astra, dar un golaveraj mai bun, 9-3 fata de 7-3 cat are trupa lui Sumudica.

Desfasurarea intalnirii:

Final de joc, Steaua 2-1 cu ASA Targu Mures!

Min.89: Bara Popa, dupa un sut puternic din coltul careului.

Min.88: Galben Marius Constantin pentru un fault dur la Popa.

Min.86: Galben pentru simulare Bus.

Min.84: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Steauaaaaaa! 2-1, Stanciu a vrut sa paseze in careul mic, periculos, Gonzalez a vrut sa degajeze balonul si a iesit un autogol.

Min.83: Stanciu reia mult aiurea o lovitura libera in apropiere de careu..

Min.79: Schimbare la ASA, iese Brandan, intra Bus.

Min.78: Tamas reia cu capul dupa un corner mult alaturi.

Min.72: Ultima schimbare la gazde, iese Enache, intra Tade.

Min.69: Prima schimbare la ASA, intra Ciolacu, iese Costa.

Min.66: Schimbarea 2 la Steaua, iese Bourceanu, intra Kharja.

Min.65: Sut slab Enache de la distanta, mult alaturi.

Min.61: GOOOOOOOOOL ASA! 1-1, Brandan bate perfect si avem egalitate...

Min.60: Rapa ia si galben pentru acest fault.

Min.60: Penalti ASA! Rapa face fault in careu si este 11 metri. Ce rasturnare de situatie!!

Min.59: Tucudean, uriasa ocazie! Singur, in 5 metri cu Nita, Tucudean reia in blocaj si este corner pentru ASA.

Min.56: Galben Stancioiu, pentru proteste.

Min.54: Aproape de bataie generala cele doua echipe, dupa o intrare criminala la adresa lui Stanciu. Pana la urma, iau galben Tamas si Gonzalez.

Min.51: Prima schimbare la Steaua, iese Bawab, intra Rapa.

Min.50: Mare ocazie ASA! Sut fabulos Voiculet de la 30 de metri, scoate cu greu Nita in corner.

Incepe partea secunda!

Pauza, 1-0 Steaua cu ASA Targu Mures!

Min.43: Stanciu suteaza puternic de la marginea careului, scoate cu greu, in fata, Stancioiu.

Min.39: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Steauaaaa! 1-0 pentru gazde, gol perfect Adi Popa, singur cu Stancioiu, dupa o pasa luminoasa marca Nicusor Stanciu.

Min.35: Steaua domina, dar inca nu gaseste calea spre gol.

Min.28: Steaua mai are 2 ocazii, sut slab Enache si apoi cap Stanciu, ambele prinse de portarul de la ASA.

Min.26: Sut bun Enache de la coltul careului, prinde Stancioiu in doi timpi.

Min.24: Bawab, ocazie uriasa! Iordanianul a lobat peste Stancioiu, din pozitie unu la unu, dar a fost prea incet sutul si un fundas oaspete a scos de pe linia portii.

Min.23: Pintilii face un fault ce putea fi de galben, dar Hategan il iarta.

Min.20: Varela reia bine cu capul, din nou scoate Stancioiu de sub bara.

Min.17: A executat bine Stanciu, dar mingea a trecut usor pe langa. Pozitia era foarte buna pentru Steaua.

Min.16: Galben Matei, pentru un hent. Lovitura libera Steaua!

Min.9: Galben Pintilii, fault cinic la mijlocul terenului.

Min.4: Gabi Enache reia periculos cu capul, scoate cu greu Stancioiu.

Min.1: Incepe partida de pe Arena Nationala!

Steaua revine asadar pe Arena Nationala din Bucuresti, dupa o pauza de 5 luni, ultima partida jucata acolo fiind pe 25 octombrie 2015, impotriva celor de la Pandurii, scor 1-1.

O victorie este obligatorie in fata lui ASA, avand in vedere ca din nou Astra s-a distantat la 3 puncte in fruntea Ligii 1, dupa victoria de vineri, 4-1 la Dinamo.

Ultimul meci pentru Steaua a fost o victorie cu scandal la Targu Jiu, 1-0, gol Stanciu din penalti, in minutul 86.

Steaua: Nita - Enache, Varela, Tamas, Tosca - Bourceanu, Pintilii - A. Popa, Stanciu, Hamroun - Bawab.

ASA: Stancioiu - G. Matei, M. Constantin, Ivan Gonzalez, Brandan - Borza, Gorobsov, Muresan, Voiculet - Tucudean, Ramiro Costa.

Partida va fi televizata pe DolceSport, DigiSport si LookTV.

CTP, după ce a văzut conferința lui Cătălin Cîrstoiu: ”I s-a mai rărit zâmbetul iliescoid...”
Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, medicul Cătălin Cîrstoiu a susținut vineri, 19 aprilie, o conferinţă de presă pentru a răspunde acuzaţiilor de incompatibilitate în condiţiile...
De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Steaua ASA Targu mures live, #live Ziare com Steaua versus ASA, #Steaua Targu Mures derbi live , #Liga I