Liga 1: Steaua bate Petrolul la Ploiesti si ramane lider

Duminica, 30 Septembrie 2012, ora 23:25
16660 citiri

Steaua Bucuresti s-a impus, scor 2-1, in partida disputata, duminica seara, in deplasare, impotriva Petrolului Ploiesti, in etapa cu numarul 10 din Liga 1.

Intr-o atmosfera superba creata de ploiesteni, gazdele au avut primele ocazii a partidei. In minutul 6 Hamza a ratat cu putin poarta dupa o lovitura libera, iar doua minute mai tarziu Marinescu a fost blocat de Tatarusanu in careu.

Steaua a dat replica in minutul 22, prin Rusescu, insa balonul trimis de atacant spre poarta goala a fost respins in mod miraculos de Galamaz de pe linie.

Scorul avea sa fie deschis in cele din urma de "lupii galbeni", Bokila reusind sa-l invinga pe Tatarusanu, in minutul 38, cu un sut de la sapte metri.

Bucuria gazdelor a durat insa numai sapte minute, Nikolici restabilind egalitatea in finalul primei reprize dupa ce a interceptat norocos un balon respins de Bornescu la reluarea lui Chipciu.

Dupa un start de repriza secunda mai sters, cu o singura faza notabila creata de Cristi Tanase, "ros-albastrii" au trecut la conducere in minutul 65. Bourceanu a centrat in careu pentru Latovlevici, iar fundasul a scuturat plasa cu o lovitura de cap din zece metri.

Petrolul putea egala cu noua minute inainte de final, dar Bokila a ratat incredibil, sutand peste poarta dupa ce a scapat singur cu Tatarusanu.

Elevii lui Mircea Rednic s-au napustit in atac in finalul partidei, dar apararea Stelei a fost de neclintit, iar tabela a ramas nemodificata pana la ultimul fluier al lui Marius Avram.

In urma acestui succes, Steaua isi pastreaza pozitia de lider in Liga 1, avand 25 de puncte, cu trei mai mult decat Pandurii, formatie care are un meci mai putin disputat. De cealalta parte, Petrolul ramane pe locul noua, cu 13 puncte dupa 10 runde.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Petrolul Ploiesti si Steaua Bucuresti, contand pentru etapa a zecea a Ligii 1.

Desfasurarea partidei:

23:20 - Final de meci! Steaua se impune la Ploiesti!

Min.88 Tatarusanu retine din nou, de aceasta data la lovitura de cap a lui Geraldo.

Min.86 Portarul Stelei iese excelent si retine din fata lui Bokila.

Min.84 Balon lung pentru Grozav in careu, dar Tatarusanu retine.

Min.81 Uriasa ratare pentru gazde! Bokila trimite in careu pentru Hamza, ramas singur cu Tatarusanu, dar acesta trage peste poarta.

Min.80 Cartonas galben si pentru Hoban.

Min.79 Steaua face ultima inlocuire: Filip intra in locul lui Rusescu.

Min.77 Cartonas galben pentru Bokila.

Min.76 Hamza centreaza in fata portii, dar Boudjemaa rateaza interceptia.

Min.71 Bourceanu trimite din corner in fata portii, Bornescu boxeaza.

Min.70 Muta si Rednic: Grozav intra in locul lui Marinescu.

Min.68 Reghecampf face a doua schimbare: Adi Popa intra in locul lui Cristi Tanase.

Min.65 GOL STEAUA! Latovlevici puncteaza cu o lovitura de cap din 10 metri, dupa o centrare primita de la Bourceanu!

Min.61 A doua schimbare la gazde: Iese Oprita, intra Hoban.

Min.55 Geraldo primeste cartonasul galben.

Min.52 Modificare si la oaspeti: Prepelita ii ia locul lui Pintilii.

Min.51 Schimbare la gazde: Adrian Cristea intra in locul lui Cristescu.

Min.50 Cartonas galben pentru Rusescu pentru un fault comis asupra lui Bornescu.

Min.49 Cristi Tanase incearca un sut de la 30 de metri, din lovitura libera, dar balonul trece pe langa poarta.

Min.46 Nu s-au efectuat modificari la pauza.

22:33 - Incepe repriza secunda.

-------------------------------------

22:18 - Se incheie prima repriza.

Min.45 GOL STEAUA! Chipciu suteaza in Bornescu, balonul sare la Nikolici cu noroc si atacantul restabileste egalitatea!

Min.42 Bokila incearca un sut de la 18 metri, dar Szukala ii blocheaza calea.

Min.38 GOL PETROLUL! Bokila deschide scorul cu un sut de la sapte metri!

Min.35 Cartonas galben pentru Galamaz.

Min.32 Ploiestenii balbaie o minge in propriul careu, dar Chipciu nu profita si pericolul trece.

Min.29 Tatarusanu respinge centrarea lui Marinescu.

Min.27 Pintilii primeste primul cartonas galben al partidei.

Min.22 Incredibila ratare a Stelei! Bornescu scapa balonul si Rusescu putea inscrie din fata portii, dar Galamaz intervine si respinge de pe linie!

Min.17 Bokila sprinteaza de la centru pana in careu, dar suteaza in plasa laterala.

Min.14 Chipciu primeste de la Nikolici, dar suteaza slab si nu pune in pericol poarta oaspetilor.

Min.12 Georgievski intervine in fata lui Hamza si indeparteaza pericolul.

Min.8 Marinescu scapa singur cu Tatarusanu, dar portarul Stelei iese la 10 metri si intervine salvator.

Min.6 Ocazie mare pentru gazde la o lovitura libera. Hamza trimite cu putin pe langa poarta.

Min.4 Rusescu primeste in careul advers, dar suteaza in Geraldo.

Min.2 Bourceanu centreaza lung in careu, dar Szukala trimite cu capul pe langa poarta.

21:30 - Incepe partida.

21:28 - Atmosfera incendiara in tribunele stadionului "Ilie Oana". Toate biletele au fost epuizate.

21:27 - Cele doua echipe intra pe teren.

INFO - Meciul poate fi urmarit la TV pe postul Digi Sport 1.

Petrolul Ploiesti: Bornescu - Achim, Galamaz, Geraldo, Guilherme - Oprita, Marinescu, Boudjemaa, Cristescu - Hamza Younes, Bokila;

Rezerve: Hamutovski, Manassem Yamissi, Mendy, Hoban, Ad.Cristea, Grozav, Morar;

Steaua Bucuresti: Tatarusanu - Georgievski, Chiriches, Szukala, Latovlevici - Pintilii, Bourceanu - Chipciu, Rusescu, Tanase - Nikolici;

Rezerve: Stanca, Filip, M.Costea, Prepelita, Martinovici, Popa, Rocha;

Inaintea acestui meci, Steaua ocupa prima pozitie in clasamentul Ligii 1, in timp ce Petrolul se afla pe locul 8. Cele doua formatii sunt despartite de noua puncte.

Deputatul USR Daniel Blaga, candidatul Alianţei Dreapta Unită pentru Primăria Târgovişte
Deputatul USR Daniel Blaga a fost desemnat candidatul Alianţei Dreapta Unită pentru Primăria municipiului Târgovişte. Daniel Blaga are 44 de ani, a absolvit Facultatea de Matematică în...
Presiuni de la șeful PNL Iași către Ciolacu să-l retragă pe Bogdan Cojocaru din funcția de prefect: ”Un scenariu aproape hilar”
Liderul PNL Iaşi Alexandru Muraru îi cere premierului Marcel Ciolacu să îl retragă pe Bogdan Cojocaru, lider PSD Iaşi, din funcţia de prefect al judeţului Iaşi, motivând că acesta...
#Steaua Petrolul Liga 1, #Steaua victorie Petrolul, #Steaua lider Liga 1, #rezultate Liga 1, #Liga 1 etapa 10 , #Liga I