Liga 1: Steaua castiga in prelungiri derbiul cu Rapid

Luni, 24 Septembrie 2012, ora 22:25
13189 citiri

Steaua a castigat derbiul disputat luni seara, pe National Arena, cu Rapid, scor 1-0, in epilogul etapei cu numarul noua din Liga 1.

Intr-o atmosfera incendiara creata de cei 43.000 de suporteri prezenti pe National Arena, derbiul dintre cele doua formatii bucurestene a debutat cu o ocazie de poarta Stelei, Chipciu sutand pe langa poarta lui Pecanha.

Prima mare sansa a meciului a apartinut insa rapidistilor, Teixeira trimitand, in minutul 21, un balon in directia lui Tatarusanu din numai patru metri. "Ros-albastrii" au replicat doua minute mai tarziu, iar in minutul 35 au ratat o imensa ocazie, Rocha ratand poarta dupa ce a scapat singur in careul giulestenilor.

Steaua a continuat sa domine si in partea secunda, Chipciu trecand de doua ori pe langa deschiderea scorului in minutul 60, respectiv 65. In prima faza a fost blocat de Pecanha, pentru ca apoi sa trimita in bara.

Net inferiori si cu mari probleme in defensiva, oaspetii au facut tot ce le-a stat in putinta pentru a trage de timp, insa golul care a decis soarta celor trei puncte a venit in cele din urma in minutele de prelungire.

Dupa ce Chipciu a zguduit din nou bara, de aceasta data din lovitura libera, cu cateva secunde inainte de final Bourceanu a punctat cu latul de la 12 metri, dupa o pasa primita de pe partea dreapta, iar Steaua si-a adjudecat o victorie pe deplin meritata.

In urma succesului de pe National Arena, formatia pregatita de Laurentiu Reghecampf a revenit pe prima pozitie a Ligii 1, la egalitate de puncte cu Pandurii Targu Jiu, 22, dar cu un golaveraj superior.

De cealalta parte, trupa lui Ioan Ovidiu Sabau a cazut pe locul 10, cu 12 puncte, dar cu un joc mai putin disputat.

Ati putut urmari, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, derbiul dintre Steaua si Rapid, contand pentru etapa a noua a Ligii 1.

Desfasurarea partidei:

22:25 Final de meci! Steaua castiga derbiul cu Rapid!

Min.90+5 GOL STEAUA! Bourceanu inscrie cu latul de la 12 metri, dupa o pasa venita de pe partea dreapta!

Min.90+3 Bara Steaua! Chipciu zguduie transversala cu un sut dintr-o lovitura libera de la 18 metri.

Min.90 Se arata 5 minute de prelungiri.

Min.88 Szukala primeste la 18 metri si suteaza mult peste poarta.

Min.87 Chipciu cade in careu si cere penalti, dar arbitrul lasa jocul sa continue.

Min.86 POrtarul Pecanha solicita ingrijiri medicale pentru a patra oara in acest meci, exasperandu-i pe stelisti.

Min.84 Cartonas galben pentru Dorin Goga.

Min.80 Pecanha iese gresit la o centrare a stelistilor, dar Szukala nu profita si trimite peste poarta.

Min.78 Pancu primeste in pozitie ideala, dar trae slab si Tatarusanu retine.

Min.75 Face si Reghecampf ultima modificare: Iese Cristi Tanase, intra Tibi Balan.

Min.73 Ultima schimbare la Rapid: Roman ii ia locul lui Herea.

Min.71 Schimbare la Steaua: Nikolici intra in locul lui Rusescu.

Min.68 Sutul lui Bourceanu trece peste poarta lui Pecanha.

Min.65 Inca o ratare imensa pentru Steaua! Pecanha cade in incercarea de a respinge o centrare, balonul ajunge la Chipciu, dar acesta suteaza in bara!

Min.64 Cartonas galben pentru Surdu dupa o simulare.

Min.63 Rusescu ramane singur cu Pecanha, dar rateaza si scorul ramane nemodificat.

Min.60 Mare ocazie pentru Steaua! Chipciu intercepteaza dupa o serie de erori defensive ale giulestenilor, dar portarul Pecanha salveaza cu piciorul.

Min.58 Inca o schimbare la Rapid: Iese Grigore, intra Burca.

Min.54 Arbitrul sloven ii acorda cartonas galben si lui Daniel Pancu.

Min.53 Schimbare si la Rapid: Iese Bilasco, intra Goga.

Min.49 Cartonas galben pentru rapidistul Glauber.

Min.46 Schimbare la pauza pentru gazde: Popa intra in locul lui Rocha.

21:34 Incepe repriza secunda!

---------------------------------------

21:19 Se incheie prima repriza!

Min.45 Giulestenii resping centrarea lui Bourceanu de la coltul terenului.

Min.42 Georgievski primeste primul cartonas galben al partidei.

Min.41 Rocha este surprins in pozitie de ofsaid.

Min.39 Tanase incearca un voleu, dar trimite cu mult pe langa poarta.

Min.35 Uriasa ratare pentru Steaua! Adi Rocha scapa singur spre poarta, dar sutul sau in diagonala trece alaturi!

Min.31 Voleul lui Chipciu trece departe de tinta.

Min.25 Portarul Rapidului iese excelent si respinge din picioarele lui Cristi Tanase.

Min.23 Sansa mare si pentru Steaua! Pecanha retine cu emotii din fata lui Rusescu si Rocha.

Min.21 Ocazie mare pentru Rapid! Teixeira patrunde pana in fata portii si trage in directia lui Tatarusanu de la patru metri.

Min.17 Stelistii sunt opriti din nou de semnalizarea tusierului.

Min.13 Stelsitii pornesc pe contraatac, insa Cristi Tanase este surprins in ofsaid.

Min.12 Joc incins la centrul terenului, momentan fara faze importante la cele doua porti.

Min.8 Suporterii fac spectacol in tribune, iar petardele incep sa se faca auzite pe National Arena.

Min.6 Chipciu trage pe langa poarta lui Pecanha.

Min.4 Codrea il blocheaza pe Chipciu in marginea careului rapidist.

*Incepe de la ora 20:30;

20:30 Incepe partida!

20:27 Atmosfera de mare derbi pe National Arena!

20:26 Cele doua echipe patrund pe gazon.

20:10 Injurat copios de rapidisti, Mihai Stoica da replica in timpul unui interviu acordat la stadion: "Imi provoaca sila acesti suporteri. Cand joaca Steaua, vin mai multi decat merg sub pod. Sunt niste petarde!"

INFO - Meciul se joaca pe National Arena.

INFO - Disputa este transmisa la TV pe postul Antena 1.

Steaua: Tatarusanu - Georgievski, Szukala, Chiriches, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Chipciu, Rusescu, Tanase - Rocha;

Rapid: Pecanha - Grigore, Oros, Glauber, Milisavljevici - Teixeira, Codrea, Herea - Pancu, Surdu - Bilasco;

Inaintea acestui meci, Steaua ocupa locul 3 in clasamentul Ligii 1 (19 puncte), in timp ce Rapid se afla pe pozitia a noua, cu un joc mai putin disputat (12 puncte).

Gafa rușinoasă a premierului Ciolacu în Qatar. Ce-a putut să spună în loc de ”lecție” VIDEO
În timpul vizitei sale în Qatar, premierul Marcel Ciolacu a fost protagonistul unei gafe rușinoase, în timp ce lăuda grandoarea Campionatului Mondial de Fotbal găzduit de țara asiatică în...
Scandal electoral la Sibiu. Unul dintre candidații la locale, bătut cu biciul de fratele primarului VIDEO
Scandalul a avut loc în localitatea sibiană Brădeni. Candidatul PSD la primărie, Dan Braga, a filmat mai multe clipuri video în curțile familiei actualului edil, fără, însă, a primi...
#derbi Steaua Rapid, #Steaua Rapid liga 1, #Steaua victorie Rapid, #Steaua lider Liga 1 , #Liga I