Liga 1: Steaua a facut spectacol cu "U" Cluj (Video)

Duminica, 05 August 2012, ora 23:25
8754 citiri

Steaua Bucuresti s-a impus clar, scor 5-1, in meciul disputat, duminica, pe National Arena, impotriva Universitatii Cluj, in etapa a treia din Liga 1.

Dupa esecul usturator cu Spartak Trnava, din preliminariile Europa League, "ros-albastrii" s-au revansat in fata propriilor suporteri, inscriind de cinci ori in poarta "sepcilor rosii".

Gazdele au facut o prima repriza modesta, dar, profitand de apatia ardelenilor, au deschis scorul prin Rocha, in minutul 15.

Situatia s-a schimbat insa in partea secunda, cand, dupa un sfert de ora de joc, stelistii pornit asaltul la poarta lui Balauru.

Rocha a reusit dubla in minutul 60, iar Rusescu a transat definitiv soarta celor trei puncte doua minute mai tarziu.

Scorul a luat din nou proportii cu 20 de minute inainte de final, dupa ce Tanase a obtinut si transformat o lovitura de la 11 metri, dar tabela avea sa se modifice din nou in ultima parte a meciului.

"Sepcile rosii" au redus din handicap in minutul 82, gratie reusitei lui Dinu, insa gazdele au refacut imediat diferenta de patru goluri, Cristi Tanase trecandu-si si el in cont dubla.

In urma acestui succes, Steaua a urcat pe locul secund in clasamentul Ligii 1, cu maximum de puncte dupa trei etape, la egalitate cu liderul Pandurii Targu Jiu, care are un golaveraj mai bun.

De cealalta parte, Universitatea Cluj ramane cu o singura victorie in trei meciuri si ocupa pozitia a 11-a in ierarhie.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei Steaua - Universitatea Cluj, iar mai jos aveti comentariul LIVE Text.

Desfasurarea meciului:

Final de meci! Steaua se impune cu 5-1 pe National Arena!

Min.88 Rusescu trage peste poarta din lovitura libera.

Min.84 GOOOL STEAUA! Tanase primeste de la Rocha si inscrie cu un sut de la marginea careului!

Min.82 GOOOL "U" CLUJ! Dinu reduce din diferenta dupa ce ramane singur cu Stanca!

Min.81 Ultima schimbare si la oaspeti: Toba intra in locul lui Dos Santos.

Min.77 Cartonas galben pentru Muzac.

Min.75 Ultima schimbare la Steaua: Iese Chipciu, intra Nastasie.

Min.71 GOOOL STEAUA! Tanase transforma si scorul devine 4-0!

Min.70 Tanase obtine un penalti dupa un duel cu Krumov!

Min.66 Schimbare la "U" Cluj: Muzac intra in locul lui Patrascu.

Min.65 Cartonas galben pentru Dinu.

Min.62 GOOL STEAUA! Rusescu inscrie pentru 3-0 dupa o pasa de pe dreapta de la Chipciu!

Min.60 GOOOL STEAUA! Rocha reuseste dubla cu un gol simplu, din fata portii!

Min.58 Schimbare la "U" Cluj: Cleiton intra in locul lui Draghici.

Min.57 Georgievski faulteaza si primeste cartonasul galben.

Min.56 A doua schimbare la Steaua: Iese Nikolici, intra Rusescu.

Min.54 Cartonas galben pentru Draghici.

Min.50 Schimbare la Steaua: Iese Bourceanu, intra Pintilii.

Min.47 Cartonas galben pentru Chiriches.

Min.46 Nu s-au facut modificari la pauza.

Incepe repriza secunda!

-----------------------------------

Se incheie prima repriza!

Min.44 Krumos incearca o pasa pentru Paulinho, dar tusierul semnalizeaza pozitie afara din joc.

Min.41 Ardelenii blocheaza sutul lui Chipciu din marginea careului.

Min.39 Filip este deschis pe flancul drept, dar pierde in cele din urma posesia.

Min.33 Nikolici scapa in careu cu balonul la picior, dar suteaza in plasa laterala.

Min.29 Chipciu vede primul cartonas galben al partidei.

Min.27 Dos Santos suteaza din nou de la distanta, dar rateaza cu mult poarta lui Stanca.

Min.23 Ocazie pentru gazde! Tanase i-a pasat pe culoar lui Georgievski, macedoneanul a centrat in fata portii, dar Balauru a reusit sa respinga.

Min.18 Balauru iese excelent din poarta si retine din fata lui Rocha.

Min.15 GOOOL STEAUA! Adi Rocha deschide scorul cu o lovitura de cap, dupa o centrare a lui Georgevski!

Min.11 Draghici obtine o lovitura libera de la 20 de metri, dar Paulinho trimite mult peste poarta.

Min.8 Portarul Stelei se resimte dupa ce a calcat rau la o iesire dintre buturi. Isi revine rapid si reintra in poarta.

Min.6 Balauru si Krumos nu se inteleg in marginea careului, dar Cristi Tanase nu profita.

Min.3 Dos Santos trage la poarta din afara careului, Stanca retine fara probleme.