Maccabi Haifa - Steaua 5-0. Umilinta istorica

Joi, 20 Octombrie 2011, ora 21:55
9331 citiri

Steaua a fost invinsa clar, scor 5-0, de Maccabi Haifa, intr-un meci jucat joi seara in Israel si care a contat pentru etapa a treia a Grupei J din Europa League.

La 14 ani distanta, Steaua a pierdut din nou la cinci goluri diferenta, dupa ce in 1997 era invinsa cu acelasi scor de campioana Frantei de la acea vreme, Paris Saint Germain.

"Ros-albastrii" au venit in Israel cu 9 absente, insa obiectivul era victoria. Astfel, Ilie Stan a inceput meciul cu patru atacanti si promitea spectacol in fata unei echipe care nu se regaseste in campionatul intern.

Socoteala de acasa nu s-a potrivit, insa, cu cea din targ si Steaua a suferit in fata celor de la Maccabi Haifa una dintre cele mai drastice infrangeri din istoria clubului.

Israelienii au inceput meciul ca din tun si au deschis scorul in minutul 10, prin formidabilul atacant "fara tara" - Amashe. Acesta a primit o pasa excelenta de la Katan, l-a uitat pe drum pe Iliev si a inscris cu usurinta pe langa Stanca.

Acelasi Amashe, nascut in provincia Buq'ata, a dus scorul la 2-0 peste alte zece minute, dintr-o semi-foarfeca, venita la capatul unei actiuni prelungite de atac a gazdelor.

3-0 s-a facut in minutul 38, cand Steaua a ramas in 10 oameni, dupa ce Bicfalvi a fost trimis la cabine pentru ca l-a faultat in careu, in calitate de ultim fundas, pe Amashe. Penaltiul a fost executat si transformat cu siguranta de Katan.

Dupa pauza, tot gazdele au fost mai prezente in atac si au beneficiat in minutul 65 de o noua lovitura de pedeapsa. Iliev l-a faultat in careu pe acelasi omniprezent Amashe, iar arbitrul a dictat 11 metri si i-a aratat bulgarului cartonasul rosu. A executat tot Katan, insa de aceasta data a ratat.

Maccabi Haifa avea insa sa faca 4-0 in minutul 72, prin Tawatha, cu un sut de la 25 de metri, care a lovit si bara inainte sa intre in poarta. Iar scorul final a fost stabilit in minutul 79, de Vered, care l-a invins pe Stanca din interiorul careului.

5-0 si Steaua pleaca umilita din Israel la debutul in cupele europene ca antrenor al lui Ilie Stan. De asemenea, "ros-albastrii" au acum sanse minime de a mai obtine calificarea in primavara europeana.

In cealalt meci al Grupei J: AEK Larnaca - Schalke 0-5 (Holtby '24, Huntelaar '35 si '89, Howedes '40, Draxler '87).

Situatia in grupa Stelei din Europa League

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Maccabi Haifa si Steaua, din Grupa J a Europa League.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+2 - FINALUL MECIULUI

min.90 - Partida va fi prelungita cu doua minute.

INFO: In cealalt meci al Grupei J: AEK Larnaca - Schalke 0-5 (Holtby '24, Huntelaar '35 si '89, Howedes '40, Draxler '87)

min.88 - Latovlevici deviaza in corner o centrare a lui Meshumar. Din lovitura de la colt nu iese nimic.

min.84 - Martinovici blocheaza un nou atac al israelienilor.

min.79 - GOOOL MACCABI HAIFA !!! Vered inscrie cu un sut din interiorul careului stelist !!!

min.77 - Schimbare la Steaua: iese Tatu, intra Rosu.

min.75 - Gigi Becali paraseste stadionul din Haifa.

min.74 - Meshumar suteaza cu efect pe langa poarta lui Stanca.

min.72 - GOOOL MACCABI HAIFA !!! Tawatha marcheaza cu un sut de la 25 de metri, care a lovit si bara inainte sa intre in poarta !!!

min.70 - Ultima schimbare la gazde, iese Amashe, autor a doua goluri, intra Boccoli.

min.69 - Stanca retine o minge trimisa cu capul de un fundas israelian.

min.67 - Schimbare si la Steaua: iese Mihai Costea, intra Mustata.

min.66 - Schimbare la Maccabi Haifa: iese Katan, intra Turgeman.

min.65 - MACCABI HAIFA RATEAZA PENALTI! Executa Katan, insa de aceasta data rateaza, trimitand in bara transversala a portii lui Stanca!

min.64 - CARTONAS ROSU PENTRU ILIEV! Fundasul bulgar a faultat in calitate de ultim aparator si a fost eliminat!

min.64 - PENALTI PENTRU MACCABI HAIFA! Amashe e faultat in careu de Iliev si arbitrul dicteaza penalti!

min.60 - Schimbare la gazde: intra Azriel, iese Cohen.

min.58 - Israelienii sunt din nou periculosi, cu Vered in prim-plan, insa Martinovici intervine si respinge.

min.57 - Martinovici trimite peste poarta israelinilor.

min.56 - Tatu protesteza si primeste cartonasul galben.

min.52 - Amashe rateaza preluarea si iroseste o buna ocazie de a marca inca odata.

min.51 - Schimbare la Steaua: intra Rusescu, iese Florin Costea.

min.50 - Stanca pareaza un sut al lui Golasa.

min.48 - Florin Costea e gasit de Tatu in careul israelienilor, insa fostul atacant al Universitatii Craiova se afla in pozitie de offside.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

---------------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu un minut.

min.45 - Stanca iese din poarte si respinge din fata lui Amashe.

min.44 - Florin Costea trimite putin pe langa poarta israelienilor.

min.42 - Amashe rateaza monumental din numai 5 metri.

INFO: In cealalt meci al Grupei J: AEK Larnaca - Schalke 0-3 (Holtby '24, Huntelaar '35, Howedes '40)

min.38 - GOOOL MACCABI HAIFA !!! Katan transforma cu usurinta lovitura de pedeapsa !!!

min.37 - CARTONAS ROSU PENTRU BICFALVI! Mijlocasul Stelei este eliminat dupa ce-a faultat in calitate de ultim aparator!

min.37 - PENALTI PENTRU MACCABI HAIFA! Amashe scapa pe contraatac si Bicfalvi nu-l poate deposeda decat prin fault in propriul careu!

INFO: In cealalt meci al Grupei J: AEK Larnaca - Schalke 0-2 (Holtby '24, Huntelaar '35)

min.36 - Mihai Costea este deposedat in careul israelinilor de Yahaya.

min.34 - Saranov retine cu usurinta o centrare a lui Mihai Costea.

min.33 - Iliev respinge il ultimul moment din fata lui Amashe.

min.28 - Amashe trece de putin pe alnga o centrare a lui Vered.

min.26 - Amashe trimite putin peste poarta lui Stanca.

INFO: In cealalt meci al Grupei J: AEK Larnaca - Schalke 0-1 (Holtby '24)

min.24 - Latovlevici il faulteaza pe Vered si primeste cartonasul galben.

min.23 - Yahaya vede cartonasul galben, dupa un fault la Florin Costea.

min.21 - BARA STEAUA! Tatu trimite cu capul in stalpul drept al portii gazdelor!

min.20 - GOOOL MACCABI HAIFA !!! Acelasi Amashe inscrie dintr-o semi-foarfeca, dupa o actiune prelungita de atac a israelinilor !!!

min.16 - Florin Costea se descurca excelent in partea stanga, insa centreaza slab.

INFO: In acest prim sfert de ora, Maccabi Haifa a avut cel putin o viteza in plus fata de Steaua.

min.14 - Tatu suteaza de la 18 metri milimetric pe langa poarta israelienilor.

min.13 - O noua mare ocazie pentru gazde! Martinovici intervine la sacrificiu cu pieptul si scoate o minge trimisa de Katan, pe care scria 2-0!

min.12 - Saranov retine fara probleme o centrare a lui Latovlevici din partea stanga.

min.10 - GOOOL MACCABI HAIFA !!! Amashe primeste pe culoar de la Katan si-l invinge cu usurinta pe Stanca !!!

min.5 - Israelienii sunt periculosi pe contraatac, insa Iliev intervine si respinge.

min.4 - Tatu centreaza pentru Nikolici, insa muntenegreanul nu ajunge la minge.

min.1 - Stanca se complica si e la un pas sa fie deposedat de un adversar. In cele din urma, goalkeeperul Stelei degajeaza disperat si scapa de pericol.

20:00 - STARTUL MECIULUI

INFO: Inaintea etapei a 3-a, clasamentul Grupei J se prezinta astfel: 1. Schalke - 4 puncte, 2. Maccabi Haifa - 3 puncte, 3. Steaua - 2 puncte si 4. AEK Larnaca - 1 punct.

ECHIPELE:

Maccabi Haifa: Saranov - Buljat, Dgani, Tawatha, Meshumar - Yahaya, Vered, Golasa - Cohen, Amashe, Katan;

Rezerve: Davidovitch, Osman, Boccoli, Yampolsky, Dvalishvili, Turgeman, Azriel;

Antrenor: Elisha Levy;

Steaua: Stanca - Martinovici, Geraldo, Iliev, Latovlevici - Bourceanu, Bicfalvi - M. Costea, Tatu, F. Costea - Nikolici.

Rezerve: Cojocaru, Lupu, Mustata, Rosu, Radut, Prepelita, Rusescu;

Antrenor: Ilie Stan;

Arbitru: Daniel Stalhammar (Suedia).

PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
#Steaua umilita Maccabi Haifa, #LIVE Maccabi Haifa Steaua, #Maccabi Steaua Europa League , #meciuri