Steaua, invinsa de Schalke in Liga Campionilor

Miercuri, 18 Septembrie 2013, ora 23:30
21166 citiri

Steaua a fost infranta de Schalke 04, scor 0-3, intr-un meci din grupa E a Ligii Campionilor. Campioana Romaniei a avut o evolutie buna la Gelsenkirchen, insa a sfarsit infranta la scor dupa ce a incasat un gol stupid care a demoralizat echipa.

Trupa lui Laurentiu Reghecampf a resimtit emotiile debutului in grupe doar in primul sfert de ora, in care nemtii au pus o presiune uriasa asupra careului lui Tatarusanu, in special pe benzile terenului.

Portarul Stelei a fost nevoit astfel sa intervina la doua reluari trimise de Szalai (9) si Boateng (15).

Campioana Romaniei a avut primul atac pozitional abia in minutul 20, insa din acel moment stelistii au devenit tot mai curajosi si au echilibrat serios balanta posesiei.

In aceste conditii, desi scorul la pauza a fost 0-0, ros-albastrii au avut totusi cea mai mare ocazie de a marca. Tanase a luat o actiune pe cont propriu in minutul 30 si l-a fortat pe Hildebrand sa scoata cu greu de langa bara.

Ros-albastrii au incheiat in atac repriza, astfel ca s-a ajuns intr-o situatie inedita in care gazdele puteau puncta pe contraatac. Boateng a avut doua sanse importante, insa Szukala a intervenit excelent.

0-0 la pauza dupa o prima repriza inceputa greoi, dar fara ca Tatarusanu sa fie fortat sa intervina vreodata intr-o situatie delicata.

Startul partii secunde a aratat o Steaua stapana de joc, cu doua ocazii noi de a marca la poarta lui Hildebrand. Kapetanos a reluat insa pe langa poarta, iar Popa si-a pierdut cumpatul intr-o pozitie excelenta.

Chiar si imprecisa la finalizare, Steaua controla jocul si nimic nu anunta evolutia ulterioara a jocului. Nemtii au reusit sa deschida scorul in minutul 67 dupa una dintre cele mai stupide faze din istoria recenta a fotbalului.

O centrare modesta a japonezului Uchida, fara destinatar, a trimis mingea in plasa dupa ce Szukala s-a aplecat inexplicabil, iar Tatarusanu nu a urmarit balonul.

Stupiditatea golului, care a amintit de tontogolul reusit de Banel Nicolita pe Santiago Bernabeu, a facut ca jucatorii Stelei sa cada psihic.

Astfel, nemtii au trecut la conducere in mod nemeritat, in timp ce stelistilor nu le-a mai iesit nimic pe final.

Dimpotriva, Schalke a mai punctat o data in minutul 78, cand Boateng a fructificat un contraatac venit dupa o minge pierduta de Bourceanu la mijlocul terenului.

Si pentru ca in Liga Campionilor greselile sunt pedepsite imediat, Schalke a marcat si pentru a treia oara in minutul 85, prin Draxler, dupa o grava eroare de marcaj in centrul defensivei.

Stelistii au terminat meciul in zece oameni, Adi Popa iesind accidentat in minutul 86, dupa ce Reghecampf efectuase toate cele trei schimbari.

Situatia pentru Steaua este si mai complicata, tinand cont ca FC Basel a reusit sa invinga cu 2-1 pe Stamford Bridge. Dupa succesul elvetienilor, lupta pentru locul trei pare si mai dificila.

SCHALKE - STEAUA 3-0

90+3 - Final de meci!

90+1 - Clemens reia in bara din apropierea portii.

90 - Trei minute suplimentare.

89 - Schimbari Schalke: Goretzka si Clemens intra in locul lui Hoger si Farfan.

86 - Steaua incheie meciul in zece oameni! Adi Popa iese de pe teren accidentat.

85 - GOL SCHALKE! Draxler inscrie cu un sut din 14 metri, pe langa Tatarusanu!

Info: FC Basel conduce cu 2-1 in deplasarea de la Londra, cu Chelsea.

83 - Schimbare Schalke: Fuchs intra in locul lui Szalai.

82 - Adrian Cristea vede cartonasul galben.

78 - GOL SCHALKE! Boateng inscrie din 10 metri cu un sut la coltul lung, venit dupa o actiune de contraatac a nemtilor!

77 - Steaua a cazut dupa golul stupid pe care l-a incasat.

74 - Nemtii cer penalti dupa o cadere a lui Farfan, jocul continua.

73 - Schimbare Steaua: Cristea intra in locul lui Tatu.

70 - Szalai suteaza mult peste poarta din marginea careului.

67 - GOL SCHALKE! Steaua incaseaza un gol stupid dupa o centrare a lui Uchida, pe care Szukala o lasa sa intre in plasa! Polonezul se apleaca la o minge trimisa usor din banda dreapta, Tatarusanu este surprins, iar Steaua incaseaza un gol incredibil!

64 - Schimbare Steaua: Piovaccari intra in locul lui Kapetanos.

61 - Ce ocazie! Adi Popa primeste liber in careu, insa sutul sau se duce paralel cu linia portii!

60 - Schimbare Steaua: Tatu intra in locul lui Stanciu.

57 - Atac prelungit al gazdelor, Tatrusanu iese si retine.

55 - Ce ocazie! Kapetanos deviaza cu capul pe spate, mingea e scoasa cu greu de langa bara! Faza continua, Bourceanu trage cu mult efect de la 20 de metri lateral stanga, mingea se duce putin pe langa vinclu!

54 - Contraatac pentru Steaua, Adi Popa obtine un corner.

51 - Situatie periculoasa in careul Stelei! Mingea trimisa de Boateng e respinsa cu greu de Szukala.

49 - Pintilii se resimte dupa ce un adversar a cazut peste el!

47 - Ce sansa! Kapetanos reia peste poarta din sase metri, dupa o deviere a lui Gardos!

46 - Tanase ia o actiune in banda stanga si scoate un corner dupa un sprint de 40 de metri.

46 - Se reia jocul!

45+1 - Pauza!

Info: Chelsea deschide scorul in meciul cu FC Basel.

45 - Ce sansa!!! Boateng trimite periculos in fata portii, mingea e deviata in corner de Tanase!

44 - Szukala intervine excelent si blocheaza o centrare a lui Boateng extrem de periculoasa! Contraatac letal al nemtilor!

43 - Hildebrand degajeaza gresit, dar Kapetanos nu reuseste sa profite.

41 - Stanciu trage peste poarta din lovitura libera de la 23 de metri.

39 - Adi Popa vede cartonasul galben.

38 - Bourceanu bate lovitura libera, Hildebrand retine fara probleme.

37 - Lovitura libera pentru Steaua din marginea careului, lateral dreapta.

35 - Stanciu trage de la 25 de metri, mingea ajunge in bratele portarului.

31 - Ce ocazie!!! Tanase prinde un sut superb de la 30 de metri, Hildebrand scoate cu greu in corner de langa bara!

30 - Sansa pentru nemti. Boateng primeste intr-o pozitie excelenta, dar trage modest, mult pe langa din 14 metri.

29 - Bourceanu vede cartonasul galben.

28 - Lovitura libera pentru nemti din marginea careului, Pintilii reuseste sa respinga.

26 - Gardos urca in jumatatea adversa, ajunge in marginea careului, insa greseste o pasa.

23 - Jocul este intrerupt. Fanionul unuia dintre tusieri s-a defectat.

20 - Primul atac prelungit al Stelei din acest meci. Latovlevici centreaza imprecis din banda stanga, Aogo retine.

18 - Szukala respinge cu capul la un corner batut de Farfan.

15 - Sansa de gol pentru nemti! Boateng il surclaseaza in duelul aerian pe Georgievski, reia cu capul la coltul scurt din sase metri, insa Tatarusanu respinge in corner.

14 - Schalke este echipa clar mai buna in startul meciului.

11 - Steaua pleaca pe contraatac, Popa trage de la 30 de metri, mingea e deviata si ajunge in bratele lui Hildebrand.

9 - Prima sansa de gol! Latovlevici degajeaza gresit in propriul careu, mingea ajunge la Szalai, care il intoarce pe Gardos si trage pe jos, dar Tatarusanu retine.

7 - Pericol pentru Steaua! Georgievski e facut sah-mat de un un-doi fulgerator, insa centrarea in careu e imprecisa.

5 - Steaua se duce pentru prima data in jumatatea adversa, insa nu reuseste sa creeze pericol.

2 - Contraatac pentru nemti in banda stanga, centrare la 12 metri, Szukala respinge salvator.

1 - Fluier de start!

Schalke: Hildebrand - Uchida, Howedes, Matip, Aogo - Neustadter, Hoger - Farfan, Boateng, Draxler - Szalai

Rezerve: Fahrmann, Santana, Fuchs, Ayhan, Meyer, Goretzka, Clemens

Steaua: Tatarusanu - Georgievski, Szukala, Gardos, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Popa, Stanciu, Tanase - Kapetanos.

Rezerve: Nita, Filip, Varela, Prepelita, Cristea, Tatu, Piovaccari

Laurentiu Reghecampf l-a titularizat surprinzator pe Pantelis Kapetanos in locul lui Piovaccari.

Meciul este transmis in direct de posturile Digi Sport 1 si Dolce Sport 1 de la ora 21:45.

Laurentiu Reghecampf nu poate conta in aceasta partida pe Alexandru Chipciu, dintre jucatorii trecuti pe lista UEFA.

Avancronica meciului Schalke - Steaua. "Ros-albastrii" vor victoria in Champions League

In celalalt meci din grupa, Chelsea va intalni FC Basel.

In runda urmatoare, programata pe 1 octombrie, Steaua va intalni Chelsea pe National Arena, iar Schalke va juca in deplasare cu FC Basel.

Ironia lui Nicușor Dan după ce Piedone a venit cu un tricou pe care scria ”Şi eu sunt interlop”: ”Ştim toţi!”
Primarul Capitalei, Nicuşor Dan, a postat sâmbătă pe Facebook o fotografie în care apare în tribune, la un meci, afişând un tricou cu mesajul: Ştim Toţi!, ca răspuns la mesajul de pe...
Ludovic Orban, ales președintele Forţa Dreptei. "Adevăraţii liberali sunt în acest partid"
Ludovic Orban a fost ales, sâmbătă, 20 aprilie, preşedintele partidului Forţa Dreptei la primul Congres al formaţiunii, adunare la care au participat, la Palatul Parlamentului, peste 1.200 de...