Liga 1: Steaua se mentine pe podium, dupa o noua victorie

Duminica, 27 Septembrie 2015, ora 22:54
4465 citiri

Steaua a castigat lejer partida disputata, duminica seara, scor 3-1, cu cea mai slaba echipa din campionat, FC Voluntari, care are doar 5 puncte dupa 12 etape. Ros-albastri raman pe podium dupa aceasta partida.

Cu Kharja revenit in prima echipa, meciul a inceput perfect pentru gazde, care au inscris in minutul 8, prin Hamroun. Acesta i-a pasat lui Stanciu, care a sutat, iar portarul oaspetilor a respins pana la acelasi Hamroun, care a impins mingea in poarta.

Cateva minute mai tarziu, Kharja si Chipciu au fost protagonistii unui contraatac, insa niciunul dintre ei nu a reusit sa marcheze. A urmat o alta ocazie in urma unei faze construite de cei doi, actiunea fiind finalizata cu sut la poarta de Chipciu.

In minutul 33, Hamroun a fost inlocuit cu Enceanu, dupa ce s-a accidentat. Cu un minut inaintea pauzei, Guilherme a centrat de pe stanga in careu, iar Chipciu a inscris, la faza participand si Kharja.

Tot Chipciu a fost protagonistul celui de-al treilea gol, dupa pauza, fiind faultat in careu de Achim. Stanciu a transformat fara emotii, in minutul 66, penalty-ul dictat de arbitrul Adrian Cojocaru. Trei minute mai tarziu, Papp l-a faultat in careu pe Novakovici, iar olandezul Goossens a transformat lovitura de pedeapsa si a stabilit scorul final.

Pana la sfarsitul meciului, fiecare echipa a avut cate o ocazie importanta de gol, iar in ultimele minute s-a accidentat si Adrian Popa. Steaua castiga cu 3-1 intalnirea cu singura echipa fara victorie din campionat, dupa un meci cu o atmosfera dezolanta in tribune - doar 2.000 de spectatori.

Ros-albastrii au strans 22 de puncte si au revenit pe locul 3, la doua puncte de liderul Astra, iar etapa viitoare vor juca pe terenul echipei unde au evoluat in ultima runda a campionatului trecut, CSMS Iasi, in timp ce FC Voluntari va primi vizita Concordiei Chiajna, intr-un derby la retrogradare.

Ultimul mesaj al lui Piedone despre posibila retragere din cursa pentru Capitală: ”Îi las pe contracandidaţi să facă campanie când cerurile sunt deschise”
Cristian Popescu Piedone a anunțat joi, 25 aprilie, că rămâne în cursa pentru Primăria Bucureștiului, în ciuda tuturor zvonurilor. "Haideţi să închidem odată... Retragere, mesaje,...
Orban acuză Biroul Electoral Central că favorizează alianța PSD-PNL: ”Le-a dat voie să desfacă alianţa împotriva firii”
Liderul Forţa Dreptei, Ludovic Orban, a acuzat joi, 25 aprilie, Biroul Electoral Central că ar fi modificat „în mod ilegal” o hotărâre de guvern şi că instituţia ar fi...
#Steaua meci Voluntari, #Steaua victorie Voluntari, #Steaua rezultate Liga 1, #Steaua FC Voluntari Liga 1 , #meciuri