Steaua a batut clar Kuban-ul lui Dan Petrescu

Duminica, 05 Februarie 2012, ora 21:46
6564 citiri

Steaua a castigat fara probleme, scor 3-0, meciul amical disputata duminica seara cu echipa antrenata de Dan Petrescu, Kuban Krasnodar.

Venita dupa doua infrangeri consecutive, cu Mlada Boleslav (scor 2-3) si Concordia Chiajna (scor 1-4), Steaua avea neaparata nevoie de victorie, pentru a mai calma spiritele.

Intalnirea dintre cele doua formatii s-a jucat in Antalya si oferit o prima repriza modesta, cu putine faze spectaculoase, dar cu doua goluri.

Steaua a deschis scorul prin Tatu, in minutul 25. Brazilianul a inscris cu usurinta, din 5 metri, dupa o centrare a lui Rusescu.

Cel de-al doilea gol al "ros-albastrilor" a fost marcat in prelungirile primei reprize, de Nikolici, cu capul, in urma unei centrari a lui Dananae. Inainte de a intra in poarta, mingea a lovit de doua ori barele portii.

Dupa pauza, tot Steaua a fost mai periculoasa si, dupa un penalti ratat, Rusescu a dus scorul la 3-0, in minutul 66, dupa o eroare in apararea rusilor.

Reusita lui Rusescu i-a facut pe stelisti, multumiti de scor, sa se retraga in aparare, iar Kuban putea sa inscrie prin Davydov, care insa a ratat doua lovituri de la 11 metri!

Pana la ratarile varfului lui Dan Petrescu, Tatu a vazut un cartonas rosu, dupa ce s-a luat la bataie cu un adversar.

Urmatorul meci amical al Stelei e programat miercuri cu Debrecen (Ungaria).

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea amicala dintre Steaua si echipa antrenata de Dan Petrescu, Kuban Krasnodar.

Desfasurarea partidei:

min.90+2 - FINALUL INTALNIRII

min.90+1 - Lupu ia o actiune pe cont propriu in partea stanga, incearca sa dribleze spectaculos un adversar, dar e deposedat. Actiune frumoasa de atac a fundasului stanga stelist.

min.87 - Belenov scoate in extemis o minge trimisa cu capul de brazilianul Machado.

min.84 - Executa acelasi Davydov si rateaza din nou! De data aceasta, a trimis peste poarta!

min.84 - Galben pentru Martinovici.

min.84 - Mingea respinsa de Tatarusanu revine la Davydov, care e faultat de Martinovici, iar arbitrul dicteaza din nou penalti!

min.84 - Tatarusanu apara penaltiul executat de Davydov!

min.83 - Geraldo protesteaza si vede cartonasul galben.

min.83 - Penalti pentru Kuban Krasnodar. O decizie hilara a arbitrului. Trebuia fault in atac, in niciun caz lovitura de la 11 metri.

min.80 - Tatu se ia la bataie cu un adversar si e eliminat. De asemenea, Kubik e trimis si el la cabine.

min.79 - Schimbari la Steaua: intra Machado, Lupu si Bourceanu, ies Brandan, Rusescu si Nikolici.

min.78 - Kozlov trimite mult pe langa poarta lui Tatarusanu.

min.78 - Prepelita se repliaza si respinge spectaculos o actiune de atac a lui Kuban.

min.70 - Geraldo il blocheaza excelent pe Davydov, intrat in repriza a doua la rusi.

min.66 - GOOOL STEAUA !!! Rusescu profita de o eroare in apararea lui Kuban si inscrie din 5 metri !!!

min.60 - Cartonas galben pentru Bicfalvi, dupa un fault dur din spate.

min.58 - De la punctul cu var, Rusescu trimite mult peste poarta!

min.57 - Lovitura de la 11 metri pentru Steaua, dupa un fault al lui Zelao asupra lui Tatu.

min.53 - Mare ocazie pentru rusi. Bucur, din numai 3 metri, trimite in plasa laterala.

min.50 - Tlisov, intrat in repriza secunda, trimite pe langa poarta "ros-albastrilor".

min.46 - Schimbare la Steaua: iese Chiriches, intra Martinovici.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

----------------------------------------

min.45+3 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+2 - GOOOL STEAUA !!! Nikolici inscrie cu o lovitura de cap de la 15 metri !!!

min.44 - Belenov scoate cu greu o minge trimisa din lovitura libera de Rusescu.

min.41 - Kuban trece pe langa golul egalizator, la un sut al lui Kulik, care a trecut milimetric pe langa vinclul portii aparate de Tatarusanu.

min.38 - Chiriches il blocheaza excelent pe Bucur.

min.37 - Belenov iese din poarta si retine din fata lui Rusescu.

min.36 - Tatarusanu prinde cu siguranta un sut al lui Kozlov.

min.32 - Tanase trece de un adversar, dar isi prelungeste prea mult mingea si nu mai poate centra la timp.

min.29 - Dananae respinge in extremis o centrare periculoasa adresata lui Ionov.

min.27 - Steaua scapa cu fata curata, dupa o deviere a lui Chiriches la un sut trimis de Sosnin.

min.25 - GOOOL STEAUA !!! Tatu inscrie cu usurinta din 5 metri, dupa o centrare a lui Rusescu !!!

min.17 - Rusescu trimite mult pe langa poarta.

min.15 - Nicio ocazie mare de gol pentru niciuna dintre echipe, care in continuare se tatoneaza.

min.12 - Pizzelli suteaza putin pe langa poarta aparata de Tatarusanu.

min.6 - Bicfalvi suteaza de la 20 de metri pe langa poarta adversa.

ora 20:00 - INCEPUTUL PARTIDEI

INFO: Partida se joaca in Antalya.

ECHIPELE:

STEAUA: Tatarusanu - Dananae, Chiriches, Geraldo, Brandan - Rusescu, Prepelita, Bicfalvi, Tanase - Tatu, Nikolici.

Antrenor: Ilie Stan.

KUBAN KRASNODAR: Belenov - Kozlov, Zelao, Armas, Zhavnerchik - Ionov, Sosnin, Kulik, Tsorayev - Bucur, Pizzelli.

Antrenor: Dan Petrescu.

Steaua a mai jucat in aceasta iarna cu: Levski Sofia (scor 2-1), Legia Varsovia (scor 2-1), Mlada Boleslav (scor 2-3) si Concordia Chiajna (scor 1-4).

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...