Steaua, infrangere usturatoare cu nemtii de la Nurnberg (Video)

Marti, 14 Ianuarie 2014, ora 20:55
5596 citiri

Steaua a inceput cu stangul stagiul de pregatire de la Marbella, Spania, campioana Romaniei suferind o infrangere usturatoare, scor 1-5, in fata nemtilor de la FC Nurnberg.

Laurentiu Reghecampf a inceput partida cu o formula experimentala de echipa, in primul "11" facandu-si loc Cornel Rapa pe postul de fundas central, Gabi Matei, Paul Parvulescu sau nou sositul Claudiu Keseru.

"Ros-albastrii" nu s-au simtit deloc bine in fata unei echipe evident mai bine pregatita din punct de vedere fizic si cu exceptia unei faze din chiar primul minut au fost nevoiti sa se apere, de multe ori chiar in propriul careu.

Nemtii au deschis scorul in minutul 16, prin japonezul Kiyotake, care a marcat cu un sut plasat foarte bine pe coltul lung. Imediat dupa reluarea jocului, Ginczek a pus latul pentru 2-0 din pasa aceluiasi Kiyotake.

In finalul primei reprize a venit randul lui Drmic sa-l invinga pe Tatarusanu.

Partea secunda a fost ceva mai echilibrata, pe fondul schimbarilor facute de antrenorul nemtilor.

Robert Mak a dus insa scorul la 4-0 la capatul primei ore de joc si lucrurile nu aratau deloc bine pentru campioana Romaniei.

Ionut Neagu a marcat golul de onoare pentru "ros-albastri", transformand superb o lovitura libera de la peste 20 de metri, dar Angha a "inchis tabela" cu cinci minute inainte de final.

Ultimul eveniment notabil a fost eliminarea lui Chipciu, care l-a scos din sarite pe antrenorul Laurentiu Reghecampf.

Urmatorul meci al Stelei este peste numai doua zile, atunci cand campionii vor da piept cu Werder Bremen.

Intalnirea dintre Steaua si Nurnberg a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+1 FINAL DE MECI!!!

Min.86 ELIMINARE STEAUA!!! Chipciu este trimis la vestiare de arbitru!

Min.85 GOL NURNBERG!!! Angha inscrie cu un sut din 6 metri dupa o gafa a lui Lativlevici!

Min.84 Suteaza pustiul Valceanu de la 20 de metri, dat nu "prinde" poarta.

Min.78 Momente mai bune de joc pentru stelisti dupa marcarea golului.

Min.74 GOOOL STEAUA!!! Neagu inscrie superb, cu un sut din lovitura libera de la 25 de metri!

Min.70 Balitsch suteaza din jumatatea de teren a lui Nurnberg iar Nita, surprins, reuseste sa respinga in corner!

Min.68 Iancu suteaza bine din lovitura libera, dar Rakovsky scoate de la vinclu!

Min.62 Stelistii nu reusesc sa castige duelurile fizice cu adversarii lor, astfel ca nu pot mentine nici posesia decat in momentele in care paseaza in propria jumatate.

Min.57 GOL NURNBERG!!! Robert Mak trece pe langa Latovlevici si inscrie cu un sut puternic, din interiorul careului!

Min.53 Contraatac periculos al nemtilor, dar balonul centrat in fata portii se scurge in afara terenului.

Min.50 Ceva mai echilibrata aceasta repriza secunda, cu stelistii contand mai mult in jumatatea adversa.

INFO: Laurentiu Reghecampf a schimbat toata echipa la pauza. Steaua joaca in formula Nita - Neagu, Aldea, Szukala, Latovlevici - Pintilii, Radut - Chipciu, Iancu, Stanciu - Kapetanos.

Min.46 INCEPE REPRIZA SECUNDA!!!

___________

Min.45+1 FINALUL PRIMEI REPRIZE!!!

Min.40 GOL NURNBERG!!! Ginczek paseaza pentru Drmic, acesta patrunde in careu si il invinge pe Tatarusanu cu un sut in forta.

Min.38 Centrare in fata portii a lui Hlousek, dar doi jucatori ai nemtilor trec pe langa balon.

Min.34 Tanase incearca un sut, insa trimite mult peste poarta.

Min.30 Faza de atac ceva mai legata pentru Steaua. Popa centreaza in fata portii, Schafer scapa balonul, insa Prepelita nu poate marca.

Min.22 Stelistii au mari probleme in aceasta prima parte a jocului, iesind cu greu din propria jumatate de teren.

Min.18 GOL NURNBERG!!! Kiyotake paseaza in fata portii de unde Ginczek inscrie simplu, punand latul pentru 2-0!

Min.16 GOL NURNBERG!!! Kiyotake deschide scorul cu un sut plasat, din interiorul careului!

Min.13 Joc destul de slab in aceste momente, cu un plus pentru germani.

Min.7 Ocazie si pentru nemti, dar Varela este atent si respinge bine in corner.

Min.1 O prima ocazie pentru Steaua. Tanase suteaza bine, portarul advers nu poate retine, insa nici Keseru nu reuseste sa inscrie pe recuperare.

Min.1 Incepe meciul!!!

ECHIPA DE START A STELEI: Tatarusanu - Matei, Rapa, Varela, Parvulescu - Bourceanu, Prepelita - Popa, Keseru, Tanase - Piovaccari.

INFO: Florin Gardos acuza o accidentare usoara si nu va fi folosit.

INFO: Este primul meci de pregatire al "ros-albastrilor" in cantonamentul din Spania.

INFO: Partida se joaca pe stadionul din Marbella.

INFO: Meciul poate fi vazut si la TV, pe postul DigiSport 1.

Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....
Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
#Steaua Nurnberg rezultat, #Steaua meci 2014, #Steaua Nurnberg amical, #Steaua amical Spania , #meciuri