Steaua, invinsa de Dinamo Kiev in Europa League

Joi, 02 Octombrie 2014, ora 21:50
16860 citiri

Steaua a pierdut intalnirea jucata joi seara in Ucraina cu Dinamo Kiev, scor 3-1, in Grupa J a Europa League.

"Ros-albastrii" s-au intors la Kiev la 8 ani distanta de la acel magnific 4-1 si de la "Du-te, Dica, du-te". De aceasta data n-a mai fost insa o seara memorabila pentru Steaua, ci mai degraba una care trebuie uitata repede.

Ucrainenii au jucat mai bine si au obtinut o victorie meritata, in timp ce campioana Romaniei a dat semne de viata abia spre sfarsit, dupa intrarea lui Rusescu.

Constantin Galca a inceput meciul cu doua surprize in echipa de start: Iancu si Tanase. Ambii au fost insa stersi, iar startul partidei le-a apartinut gazdelor. Steaua putea da insa lovitura in minutul 30, cand goalkeeperul lui Dinamo a respins greu in bara o reluare a lui Chipciu.

Pana la pauza avea sa se marcheze, dar in poarta lui Arlauskis. Belhanda a pacalit apararea Stelei la o lovitura libera, iar Yarmolenko a marcat frumos in minutul 40.

Dupa pauza, Steaua a disparut din joc, iar Dinamo Kiev a mai punctat odata. La capatul unei actiuni superbe, Kravets a facut 2-0 cu un sut din cativa metri, in minutul 66.

Meciul s-a incins in ultimele minute, dupa ce in teren si-a facut aparitia Rusescu, introdus in locul lui Stanciu, pastrat in teren doar cateva minute. Atacantul imprumutat de la Sevilla a facut 2-1 in minutul 89, cand a marcat la capatul unei pase fabuloase a lui Keseru cu calcaiul.

Ultimul cuvant aveau sa-l aiba insa tot gazdele. Nou intratul Teodorczyk a stabilit scorul final in prelungiri, dupa o faza controversata, la care stelistii au cerut un hent in atac.

Steaua, in Grupa J a Europa League: Rezultate, clasament si program

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Dinamo Kiev si Steaua, din etapa a doua a Grupei J a Europa League.

Desfasurarea partidei:

min.90+4 - FINALUL PARTIDEI

min.90+3 - Rybka scoate cu piciorul un sut al lui Rusescu.

min.90+3 - Prepelita protesteaza si vede cartonasul galben.

min.90+2 - GOL DINAMO KIEV!!! Nou-intratul Teodorczyk inscrie la capatul unei faze controversate, la care Stelistii au cerut un hent!!!

min.90 - Vom avea 3 minute de prelungiri.

min.90 - Ultima schimbare la Dinamo Kiev: iese Kravets, intra Teodorczyk.

min.89 - GOOOL STEAUA!!! Rusescu marcheaza din cativa metri dupa o pasa fenomenala cu calcaiul a lui Keseru!!!

min.89 - Papp trece pe langa gol, fiind blocat in ultimul moment de Burda.

min.86 - Rybalka il faulteaza pe Sanmartean si vede cartonasul galben.

min.84 - O noua mare oazie pentru Dinamo Kiev. Arlauskis scoate sutul lui Kravets, mingea ajunge insa la Buyalskiy, care reia mult peste poarta dintr-o pozitie perfecta.

min.83 - Muta si Rebrov: iese Lens, intra Kalitvintsev.

min.82 - Schimbare la Steaua: iese Stanciu, intrat in minutul 57, intra Rusescu.

min.78 - Chipciu suteaza, dar slab, iar goalkeeperul ucrainean retine fara probleme.

min.78 - Belhanda trimite putin pe langa poarta dintr-o lovitura libera.

min.77 - Szukala pierde balonul si faulteaza. Arbitrul ii acorda cartonas galben.

min.76 - Schimbare la Dinamo KievL uese Sydorchuck, intra Buyalskiy.

min.74 - Desi e condusa, Steaua nu reuseste sa se apropie periculos de poarta lui Dinamo Kiev. Ba chiar tot gazdele sunt mai insistente.

min.66 - GOL DINAMO KIEV!!! Kravets finalizeaza din cativa metri o actiune superba a gazdelor!!!

min.62 - Arlauskis are o interventie fantastica in fata lui Lens. Ce ocazie pentru ucraineni!

min.57 - Ocazie mare si pentru Steaua! Varela trece milimetric pe langa o minge pe care scria 1-1!

min.57 - Schimbare la Steaua: iese Iancu, intra Stanciu.

min.56 - Sanmartean are o actiune superba, incearca sa-i paseze lui Keseru, dar Dragovici intervine salvator.

min.56 - Ocazie uriasa pentru Dinamo Kiev! Pe un contraatac, Kravets ramane singur cu Arlauskis, dar trimite pe langa poarta.

min.50 - Szukala reia cu capul pe langa poarta la un corner al lui Keseru.

min.48 - Arlauskis se intinde serios pentru a respinge un sut al lui Yarmolenko.

INFO: In tribune la Kiev se afla si Mircea Lucescu.

INFO: In celalalt meci al grupei, Aalborg a deschis scorul in startul partii secunde, prin Nicklas Helenius.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

----------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu un minut.

min.45 - Ocazie uriasa pentru Steaua! Chipciu centreaza perfect, insa Iancu, singur cu portarul advers, reia cu capul mult peste poarta!

min.43 - Keseru trimite mult peste poarta dintr-o lovitura libera de la 30 de metri.

Un gol care ne aduce aminte de cel al lui Tomas Brolin, din meciul Romania - Suedia, de la Cupa Mondiala din 1994

min.40 - GOL DINAMO KIEV!!! Belhanda executa inteligent o lovitura libera peste zidul facut de "ros-albastrii", iar Yarmolenko deschide scorul cu un sut sub bara!!!

min.39 - Papp il faulteaza pe Belhanda si vede cartonasul galben.

min.35 - Gazdele au inceput meciul mai bine, dar stelisti au crescut mult in ultimele minute.

min.30 - BARA STEAUA! Keseru centreaza bine pentru Chipciu, acesta reia din prima, dar Rybka pune o mana salvatoare si respinge in bara.

min.29 - Latovlevici rateaza complet centrarea dintr-o pozitie buna.

min.26 - Un prim sut al Stelei pe spatiul portii, insa executia lui Tanase e retinuta cu usurinta de goalkeeperul ucrainean.

min.24 - Arlauskis retine cu siguranta o centrare venita din partea stanga.

min.20 - Yarmolenko suteaza imprecis dintr-o pozitie buna.

min.18 - Yarmolenko centreaza in careu, unde Kravets trece de putin pe langa minge. Ocazie importanta irosita de gazde.

min.15 - Lens preia bine si patrunde in careu, insa rateaza sutul.

min.13 - Arlauskis are un conflict cu Lens dupa ce atacantul olandez l-a incomodat cand se pregatea sa degajeze mingea.

min.8 - Sanmartean suteaza frumos de la vreo 30 de metri, dar mingea se duce pe langa poarta.

min.5 - Kravets reia putin pe langa poarta lui Arlauskis.

min.2 - Yarmolenko cade in careu dupa un duel cu Latovlevici, cere penalti, dar arbitrul lasa meciul sa continue.

ora 20:00 - STARTUL INTALNIRII

ora 19:07 - "Nu traficul a fost de vina, ci autocarul. N-a mai pornit", a precizat Valeriu Argaseala la Digi Sport.

INFO: Galca a pregatit doua mari surprize in echipa de start: Iancu in locul lui Rusescu si Tanase titular, abia revenit dupa o lunga accidentare.

ora 19:00 - Din cauza aglomeratiei, jucatorii Stelei au abandonat autocarul si au ajuns la stadion cu taxiuri.

INFO: Intalnirea are loc la Kiev si poate fi urmarita la TV pe posturile Digi Sport 1 si Dolce Sport 1.

INFO: In prima etapa a grupei, Steaua a invins-o cu 6-0 pe Aalborg, in timp ce Dinamo Kiev s-a impus cu 3-0 la Rio Ave.

INFO: De la aceeasi ora se joaca si celalalt meci din grupa, Aalborg vs Rio Ave.

ECHIPELE:

DINAMO KIEV: Rybka - Vida, Danilo, Dragovic, Burda - Sydorchuk, Rybalka - Yarmolenko, Belhanda, Lens - Kravets.

Rezerve: Rudko, Khacheridi, Veloso, Gusev, Buyalskiy, Kalitvintsev, Teodorczyk.

Antrenor: Sergiy Rebrov.

STEAUA: Arlauskis - Papp, Szukala, Varela, Latovlevici - Prepelita, Sanmartean - Chipciu, Iancu, Tanase - Keseru.

Rezerve: Cojocaru, Luchin, Filip, Stanciu, Breveeld, Neagu, Rusescu.

Antrenor: Constantin Galca.

Arbitru: Robert Schorgenhofer (Austria).

Scenariu-bombă în coaliție. Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu înainte de depunerea candidaturii ar fi deja stabilită SURSE
Cătălin Cîrstoiu va lămuri totul în legătură cu candidatura sa la Primăria Capitalei într-o conferința de presă, este mesajul public al coaliției PSD-PNL. În spatele ușilor,...
România trimite militari să lupte împotriva rebelilor houthi. Cererea lui Klaus Iohannis
Birourile permanente reunite ale Camerei Deputaţilor şi Senatului au luat act marţi, 16 aprilie, de scrisoarea preşedintelui Klaus Iohannis prin care informează Parlamentul că a aprobat...
#Steaua invinsa Dinamo Kiev, #LIVE Dinamo Kiev Steaua, #Dinamo Kiev Steaua in direct, #Dinamo Kiev Steaua Europa League , #meciuri