Steaua l-a batut mar pe Stoicikov

Duminica, 15 Iulie 2012, ora 22:40
6595 citiri

Steaua a castigat clar, scor 3-0, intalnirea amicala disputata duminica seara cu Litex Loveci.

In fata a aproximativ 10.000 de suporteri, veniti in Ghencea pentru a vedea lotul cu care favoritii vor aborda noul sezon, dar si noile echipamente de deplasare, "ros-albastrii" au facut spectacol cu trupa antrenata de Hristo Stoicikov.

Dupa mai multe ocazii ratate, stelistii, imbracati intr-un albastru deschis asemanator celui purtat de gruparea din Ghencea in anii '80, au deschis scorul prin nou venitul Dumitras. In minutul 36, fundasul venit de la Ceahlaul a marcat cu capul dupa un corner al lui Bourceanu.

Peste opt minute, Tanase a pornit un contraatac, iar Chipciu l-a finalizat excelent pentru un meritat 2-0.

La pauza, Laurentiu Reghecampf a schimbat complet echipa, insa Steaua a continuat sa joace impresionant si a mai marcat odata. Mihai Costea a punctat in minutul 65, dupa ce-a scapat singur cu portarul bulgarilor.

3-0 si Steaua lui Reghecampf arata bine cu o saptamana inainte de debutul in noul sezon al Ligii 1.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea amicala dintre Steaua si Litex Loveci.

Desfasurarea partidei:

min.90+3 - FINALUL PARTIDEI

min.90 - 3 minute suplimentare pentru aceasta partida.

min.87 - Muta din nou Reghecampf: iese Lupu, intra Rosu.

min.82 - Nastasie trimite mult pe langa poarta trupei antrenate de Hristo Stoicikov.

min.76 - Cartonas rosu in tabara bulgarilor! Popov vede cel de-al doilea cartonas galben si e trimis mai devreme la cabine!

INFO: Suporterii Stelei scandeaza numele lui Mihai Nesu.

min.71 - Schimbare la Steaua: iese Chiriches, intra Puskas.

INFO: Stoicikov s-a luat la harta cu cativa suporteri ai Stelei.

min.65 - GOOOL STEAUA !!! Mihai Costea scapa singur cu goalkeeperul bulgar si inscrie cu multa siguranta !!!

min.62 - Florin Costea rateaza o mare ocazie dupa o pasa a lui Nastasie.

min.60 - Tatarusanu iese bine din poarta si blocheaza o actiune periculosa de atac a bulgarilor.

min.56 - Combinatie superba intre Balan si F.Costea, incheiata cu un sut slab al atacantului venit de la Universitatea Craiova.

min.52 - F.Costea suteaza putin pe langa poarta.

min.51 - Nikolici trimite cu capul pe langa poarta dupa o centrare a lui Lupu.

Steaua incepe repriza secunda cu: Tatarusanu - Georgievski, Martinovici, Chiriches, Lupu - Nastasie, Balan, Filip, F.Costea - M.Costea, Nikolici.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

-----------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+1 - Mare ocazie pentru "ros-albastri", cu Rocha care a ratat de putin interceptia cu o minge trimisa bine de Rusescu!

min.44 - GOOOL STEAUA !!! Chipciu finalizeaza perfect un contraatac inceput de Tanase !!!

min.43 - Gardos trimite imprecis spre propia poarta, iar mingea trece putin peste poarta lui Stanca.

min.41 - Bourceanu suteaza pe langa poarta bulgarilor.

INFO: E primul gol marcat de Dumitras pentru Steaua.

min.36 - GOOOL STEAUA !!! Dumitras marcheaza cu capul la un corner executat de Bourceanu !!!

min.36 - O noua sansa mare de gol pentru Steaua! Pirgov scoate din nou bine un sut timis de Tanase!

min.32 - Pirgov retine sutul lui Tanase.

min.30 - Pirgov iese la timp din poarta si-l blocheaza pe Rocha.

min.29 - Dumitras centreaza in bratele lui Pirgov.

min.25 - Bulgarii combina frumos, insa Stanca e la post si prinde un sut trimis de la 15 metri.

min.23 - Mare ocazie ratata de Steaua! Rocha primeste in careu de la Tanase, preia superb, insa trimite slab, iar portarul vecinilor de la sud de Dunare retine.

min.21 - Gardos intervine excelent si blocheaza o actiune periculoasa de atac a oaspetilor.

min.19 - Bourceanu executa un corner din partea dreapta, insa niciun coechipier nu reuseste sa reia spre poarta adversa.

min.10 - Kolev suteaza putin peste poarta aparata de Stanca.

min.8 - Bourceanu vede primul cartonas galben al partidei.

min.5 - Dumitras suteaza periculos de la distanta, insa mingea e retinuta de portarul bulgarilor.

INFO: Litex Loveci e antrenata de Hristo Stoicikov.

INFO: In tribunele stadionului din Bulevardul Ghencea sunt in jur de 10.000 de suporteri.

INFO: Steaua joaca intr-un echipament surprinzator, de culoarea albastru deschis, asemanator cu cel folosit de Steaua anilor 80.

INCEPUTUL MECIULUI

INFO: Partida se joaca pe stadionul din Bulevardul Ghencea si e transmisa in direct la TV de Pro TV.

INFO: Amicalul a fost organizat pentru ca Steaua sa-si prezinte lotul de jucatori cu care va ataca noul sezon.

ECHIPELE:

STEAUA: Stanca - Dumitras, Gardos, Chiriches, Latovlevici - Chipciu, Pinitilii, Bourceanu, Tanase - Rusescu, Rocha.

Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Arbitru: Robert Dumitru (Romania).

Deși domnul Cîțu spune că toate opțiunile sunt pe masă, în realitate, singura opțiune, până în acest moment, pe care cel care a provocat criza prelungită în care România se zbate ar...
Deputatul Ionel Dancă şi-a dat demisia din grupul parlamentar PNL. ”Nu voi vota niciodată un Guvern cu PSD”
Fostul purtător de cuvânt al PNL în Guvernul Orban, Ionel Dancă, și-a dat demisia joi, 28 octombrie, din grupul parlamentar liberal. El este al patrulea liberal care părăseşte grupul PNL,...