Steaua remizeaza cu Legia in playoff-ul pentru grupele Ligii Campionilor

Miercuri, 21 August 2013, ora 23:30
20955 citiri

Steaua a terminat la egalitate cu Legia Varsovia, scor 1-1, in prima mansa a playoff-ului pentru calificarea in grupele Ligii Campionilor.

Drumul Stelei spre grupele Ligii Campionilor a continuat pe National Arena in fata unui adversar incomod si artagos, care s-a zbatut pentru fiecare minge.

Trupa lui Laurentiu Reghecampf s-a instalat la carma jocului inca din start si a presat pentru a depista gaurile din defensiva lesilor.

Prima ocazie de gol a venit in minutul 11, cand Stanciu a pasat filtrant spre Piovaccari, insa italianul a tras din 12 metri in portar.

Polonezii au incercat sa se grupeze cat mai bine in fata careului, astfel ca solutiile ofensive ale Stelei s-au dovedit a fi limitate.

Ros-albastrii au apelat astfel la mingi peste defensiva polonezilor si au tras un semnal important de alarma in minutul 33, cand Tanase a preluat superb pe piept, dar sutul sau a fost respins excelent de Kuciak.

Peste doar un minut s-a produs si deschiderea scorului. O noua pasa magistrala peste apararea adversa trimisa de Bourceanu l-a gasit pe Piovaccari singur cu portarul, iar italianul a trimis peste Kuciak din 20 de metri pentru 1-0.

Legia a iesit la gol dupa incasarea acestui gol si a fost la un pas de egalare in minutul 45, insa Tatarusanu a scos excelent la lovitura de cap trimisa de Wawrzyniak.

In prima parte, Steaua l-a pierdut pentru meciul retur pe Mihai Pintilii, care a vazut un cartonas galben si va fi suspendat pentru cumul. El a fost scos la pauza din cauza unei accidentari, Prepelita fiind trimis pe teren.

Jocul Stelei s-a rupt brusc in partea secunda, iar polonezii au inceput sa devina tot mai periculosi, in special in banda stanga a defensivei Stelei, unde Latovlevici a fost depasit cu usurinta.

Din acest flanc a pornit si golul de 1-1, reusit in minutul 53 de Kosecki. Centrarea venita de pe partea lui Latovlevici l-a gasit liber pe mijlocasul polonezilor, care a inscris fara emotii din opt metri.

Un minut mai tarziu, Kosecki avea sa inscrie din nou, insa de aceasta data reusita a fost anulata pentru un ofsaid.

Polonezii au capatat incredere, in timp ce Steaua a trait doar prin executiile lui Bourceanu si Tanase. Capitanul Stelei a fost la un pas de 2-1 in minutul 59, dupa o actiune individuala finalizata cu un sut ce s-a dus milimetric de bara.

Intrarile lui Adrian Cristea si Gabi Iancu au mai echilibrat jocul, insa Steaua nu si-a putut crea mari ocazii pe finalul unui meci incheiat 1-1 cu exceptia unor suturi trimise din marginea careului de Popa si Cristea in prelungiri.

Returul va avea loc marti de la ora 21:45, la Varsovia.

STEAUA - LEGIA 1-1

90+4 - Final de meci!

90+3 - Szukala reia cu capul pe langa poarta din sase metri.

90+2 - Adrian Cristea trimite un sut puternic din marginea careului, Kuciak boxeaza cu greu!

90 - Trei minute suplimentare.

90 - Ce ocazie! Popa trage din marginea careului, mingea se duce milimetric pe langa poarta!

89 - Steaua pare lipsita de vlaga pe acest final de meci. Polonezii sunt mai proaspeti.

86 - Polonezii trag de timp pe final de meci!

85 - Sutul lui Furman se duce pe langa poarta lui Tatarusanu.

84 - Lovitura libera periculoasa din marginea careului Stelei.

81 - Bourceanu trage peste din lovitura libera de la 30 de metri.

81 - Schimbare Legia: Dvalishvili intra in locul lui Saganovski.

80 - La acesta partida asista 50.655 de spectatori.

79 - Kuciak vede cartonasul galben pentru trageri de timp.

78 - Gardos reia cu capul peste poarta din sase metri din centrarea lui Latovlevici.

77 - Tanase trage periculos, Junior respinge la sacrificiu!

77 - Galben pentru Zyor dupa un fault la marginea careului asupra lui Popa.

75 - Schimbare Legia: Zyro intra in locul lui Kucharczyk.

74 - Latovlevici este aproape de autogl, dar reluarea sa este blocata de Tatarusanu.

73 - Cristea trage din lovitura libera, polonezii resping in corner.

71 - Latovlevici trage de la 30 de metri, mingea trece peste poarta.

70 - Ad. Cristea intra in locul lui Piovaccari.

70 - Adi Popa intra in viteza in careul polonezilor, insa centrarea sa e blocata.

68 - Tanase ia o actiune pe cont propriu si obtine un corner.

66 - Cartonas galben pentru Prepelita.

64 - Legia continua sa domine jocul chiar si dupa ce a egalat.

61 - Iancu intra in locul lui Stanciu.

59 - Ce ocazie!!! Bourceanu dribleaza 3 adversari, face o cursa de 30 de metri, dar mingea se duce milimetric pe langa poarta sutata aproape perfect de la 25 de metri!

58 - Ocazie mare pentru Legia dupa un sut din opt metri trimis putin peste! Latovlevici este cel mai slab stelist astazi!

57 - Piovaccari reia slab cu capul dup o centrare a lui Tanase.

56 - Junior vede cartonasul galben.

54 - GOL ANULAT LEGIA! Kosecki inscrie din nou insa de la margine se ridica fanionul pentru ofsaid. Decizie corecta.

53 - GOL LEGIA! Kosecki inscrie cu latul din opt metri dupa o centrare din banda dreapta. Mijlocasul polonezilor este scapat din marcaj si ramane singur in careu.

52 - Steaua revine in atac, insa pasa lui Prepelita este imprecisa.

50 - Legia domina copios in partea secunda. Steaua parca s-a pierdut.

48 - Tanase recupereaza o minge in jumatatea adversa, dribleaza doi adversari, insa este blocat in careu.

48 - Radovici centreaza periculos din partea stanga, mingea se scurge periculos prin fata portii.

46 - Se reia jocul!

46 - Schimbare Steaua: Prepelita intra in locul lui Pintilii.

45+5 - Pauza!

45 - Patru minute suplimentare.

45 - Lovitura libera pentru polonezi de la 30 de metri lateral stanga, mingea e centrata si Tatarusanu scoate excelent de langa bara la o lovitura de cap a lui Wawrzyniak!

42 - Jocul este intrerupt! Pintilii si-a spart arcada si sangereaza in careul advers.

39 - Tatarusanu respinge in fata o centrare din corner. Faza continua, respinge Latovlevici.

37 - Pintilii vede cartonasul galben si va rata meciul retur!

34 - GOL STEAUA! Piovaccari inscrie cu un lob de la 20 de metri! Bourceanu da o pasa ideala, Piovaccari scapa singur si inscrie superb!

33 - Ce ratare!!! Tanase preia pe piept in careul polonezilor, insa sutul sau e blocat de Kuciak!

33 - Steaua are un nou corner, polonezii resping si de aceasta data fara probleme.

30 - Saganowsky reia cu capul peste poarta dupa o actiune de contraatac a polonezilor.

30 - Corner pentru Steaua, polonezii resping prin Junior.

27 - Schimbare Legia: Broz intra in locul lui Jodlowiec.

26 - Latovlevici il scoate din sarite pe Reghecampf dupa o noua pasa gresita.

24 - Stanciu trage de la 25 de metri, Kuciak boxeaza in fata.

24 - Piovaccari primeste in marginea careului, dar este greoi si polonezii il deposedeaza.

21 - Fault evident facut asupra lui Popa la marginea terenului, arbitrii italieni au o maniera ostila si nu acorda nimic pentru Steaua.

19 - Cartonas galben pentru Rzezniczak.

17 - Georgievski suteaza de la 40 de metri mult peste poarta.

16 - Un-doi intre Stanciu si Piovaccari, corner pentru Steaua.

15 - Steaua domina copios startul meciului.

11 - Ce ratare!!! Piovaccari ramane singur cu portarul, insa trage in Kuciak din 12 metri!

10 - Jocul este intrerupt, Junior acuza probleme medicale.

8 - Stanciu cere penalti, insa arbitrul lasa jocul sa continue.

6 - Georgievski intervine excelent in fata lui Kosetcki si blocheaza un contraatac la marginea careului Stelei.

5 - Tanase suteaza din 18 metri, mingea trece mult peste poarta.

4 - Tanase trimite din partea stanga, Piovaccari preia insa gresit in careu si polonezii resping.

2 - Popa centreaza din banda dreapta, Kuciak se inalta si retine.

1 - Fluier de start!

21:44 - Se tine un minut de reculegere in memoria fostului fotbalist Costica Stefanescu, decedat marti.

STEAUA: Tatarusanu - Georgievski, Szukala, Gardos, Latovlevici - Pintilii, Bourceanu - Popa, Stanciu, Tanase - Piovaccari

Rezerve: Nita, Filip, Prepelita, Ad. Cristea, Parvulescu, Radut, Iancu

LEGIA: Kuciak - Jodlowiec, Dossa Junior, Rzezniczak, Wawrzyniak - Vrdoljak, Furman - Kucharczyk, Radovici, Kosecki - Saganovksi

Rezerve: Skaba, Brzyski, Broz, Pinto, Ojamaa, Dvalishvili, Zyro

Arbitru: Nicola Rizzoli

Asistenti: Andrea Stefani, Renato Faverani (toti din Italia)

Ultimele informatii:

20:20 - Vlad Chiriches nu a iesit alaturi de colegii sai la inspectia gazonului. Locul sau in echipa de start va fi luat de Gardos.

19:50 - Cei 800 de suporteri polonezi au ajuns la National Arena.

19:12 - Echipa de start a Stelei, anuntata de Dolce Sport: Tatarusanu - Georgievski, Szukala, Gardos, Latovlevici - Pintilii, Bourceanu - Popa, Stanciu, Tanase - Piovaccari.

19:10 - Primaria Capitalei va investi 200 de mii de euro pentru schimbarea gazonului dupa acest meci.

18:22 - Conform Digi Sport, "Chiriches nu va juca suta la suta!" - Locul sau va fi luat de Florin Gardos, daca informatia furnizata de postul de televiziune se confirma. Echipele de start oficiale vor fi anuntate in jurul orei 20:30. Ramaneti pe Ziare.com!

18:20 - Un suporter polonez a incercat sa agreseze cativa jurnalisti in fata unui bar din Centrul Vechi, informeaza Realitatea TV.

18:05 - Vlad Chiriches este incert pentru aceasta partida din cauza unei accidentari, informeaza Digi Sport. O decizie privind prezenta sa in echipa de start va fi luata cu scurt timp inaintea orei de start.

Meciul se disputa pe National Arena si va fi urmarit pe viu de aproximativ 50 de mii de spectatori.

Returul este programat martea viitoare, de la ora 21:45.

Confruntarea este televizata de posturile Digi Sport si Dolce Sport.

Pentru a ajunge in aceasta faza a competitiei, Steaua le-a eliminat pe Vardar Skopje (Macedonia) si Dinamo Tbilisi (Georgia).

Declarațiile preotului Nicolae Tănase sunt ”o invitație la viol”. Ministra Justiției intervine
Ministra Justiţiei, Alina Gorghiu a spus, referitor la afirmaţiile preotului Nicolae Tănase de la Valea Plopului potrivit cărora fetele care sunt agresate sexual ar trebui să intre la...
Plângeri la DNA și ANI împotriva lui Cristian Popescu Piedone. USR îl acuză că și-a angajat ”rudele și pilele” la primărie
USR va depune plângeri la Agenţia Naţională de Integritate şi Direcţia Naţională Anticorupţie împotriva lui Cristian Popescu Piedone şi a caracatiţei cu rude şi pile pe care a...
#Steaua Legia LIVE, #Steaua Legia, #Steaua Legia in direct, #televizare Steaua Legia, #Steaua Legia Live Text , #meciuri