Steaua s-a calificat in primavara Europa League

Miercuri, 14 Decembrie 2011, ora 23:50
13663 citiri

Steaua a castigat, scor 3-1, intalnirea jucata miercuri seara cu AEK Larnaca si s-a calificat in primavara Europa League.

In fata a peste 50 de mii de suporteri, Steaua a obtinut o calificare superba in 16-imile Europa League.

Inaintea ultimei etape, "ros-albastrii" aveau nevoie de victorie cu AEK Larnaca si ca Maccabi Haifa sa nu invinga Schalke. De prima situatie s-a ocupat Nikolici, in timp ce de-a doua a avut grija Ciprian Marica.

Marica, gol si pasa de gol pentru... Steaua

Dupa o prima repriza slaba, cu putine ocazii de poarta de ambele parti, Steaua si AEK Larnaca au oferit o a doua parte excelenta.

La numai 10 minute de la startul mitanului secund, Nikolici a obtinut o lovitura de la 11 metri, iar Rusescu a transformat cu siguranta.

Avantajul stelistilor a durat insa numai 6 minute, pentru ca Pintado a marcat cu capul, din centrul careului, dupa o centrare excelenta a lui Demetriou.

Ilie Stan l-a aruncat apoi in lupta pe Tatu, iar efectele s-au vazut imediat pe tabela de marcaj. Brazilianul a obtinut un corner, pe care Brandan l-a executat perfect, iar Nikolici a pus capul pentru 2-1.

Acelasi Nikolici a mai inscris odata, in minutul 86, cand a primit de la Tatu si l-a invins pe Negri cu un sut excelent langa bara.

3-1 la Bucuresti, coroborat cu 0-3 la Haifa - unde Marica a avut o evolutie de exceptie, si Steaua merge in primavara europeana dupa o pauza de cinci ani.

Situatia finala in grupa Stelei din Europa League

Tragerea la sorti a 16-imilor Europa League e programata vineri.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Steaua si AEK Larnaca, din ultima etapa a Grupei J a Europa League.

Desfasurarea intalnirii:

*Apasati tasta refresh (F5) pentru actualizarea paginii

min.90+3 - FINALUL INTALNIRII!!! STEAUA S-A CALIFICAT IN PRIMAVARA EUROPA LEAGUE

INFO: GOOOOOL SCHALKE

In celalalt meci al Grupei J: Maccabi Haifa - Schalke 0-3 (Buljat '7 - autogol, Marica '84, Wiegel '90)

min.90+2 - Iliev si Nikolici resping atacurile cipriotilor.

min.90 - Partida va fi prelungita cu 3 minute.

min.89 - Geraldo s-a accidentat si abia se mai poate misca. Nikolici a trecut in aparare, pe locul sau!

min.88 - Tatarusanu intervine extraordinar in fata lui Garcia, ramas singur cu goalkeeperul stelist.

min.86 - GOOOOOL STEAUA!!! Nikolici primeste de la Tatu si marcheaza golul calificarii!!!

*foto: daylife.com

INFO: GOOOOOL SCHALKE. Marica puncteaza in minutul 84 pentru Maccabi Haifa - Schalke 0-2.

In celalalt meci al Grupei J: Maccabi Haifa - Schalke 0-2 (Buljat '7 - autogol, Marica '84)

min.82 - Kingsley suteaza din unghi peste poarta lui Tatarusanu.

INFO: Peste 50.000 de spectatori in tribunele National Arena.

INFO: Noua asezare a Stelei, dupa intrarea lui Bicfalvi: 4-1-4-1.

min.79 - Ultima schimbare la Steaua: iese Rusescu, intra Bicfalvi.

min.76 - O noua schimbare la oaspeti: iese Pintado, autorul golului, intra Mytidis.

min.76 - Iliev trimite cu capul putin peste poarta cipriotilor.

INFO: Schalke conduce in continuare la Haifa. In minutul 73, israelienii au ratat un penalti, prin Katan.

In celalalt meci al Grupei J: Maccabi Haifa - Schalke 0-1 (Buljat '7 - autogol)

min.73 - Galben pentru Priso, dupa un fault la Brandan.

min.72 - Muta si cipriotii: intra Kingsley, iese Van Dijk.

min.70 - GOOOOOL STEAUA!!! Nikolici inscrie cu capul dupa un corner al lui Brandan!!!

min.70 - Negri se intinde si respinge un sut plasat a lui Tanase.

min.69 - Pintado scapa singur cu Tatarusanu, insa de la margine se semnalizeaza o pozitie de offside.

min.67 - O noua schimbare la Steaua: iese Prepelita, intra Tatu, revenit dupa o accidentare.

min.66 - Iliev il blocheaza bine pe Garcia.

min.64 - Schimbare la Steaua: iese Emeghara, intra Martinovici.

min.61 - GOL AEK LARNACA!!! Pintado inscrie cu capul din mijlocul careului, in urma unei centrari bune a lui Demetriou!!!

min.58 - Nikolici trimite cu capul peste poarta, dupa un corner al lui Brandan.

min.56 - Galben pentru Bourceanu, dupa o intrare dura prin alunecare la un cipriot.

min.55 - GOOOOOL STEAUA!!! Rusescu executa in forta si deschide scorul!!!

min.54 - PENALTI PENTRU STEAUA! Nikolici e faultat in careu de Murillo si arbitrul arata punctul cu var!

min.52 - Brandan intervine bine si-l deposedeaza pe Garcia.

min.48 - Negri retine centrare slaba a lui Brandan.

4. AEK Larnaca - 6 puncte

*Daca ierarhia va ramane asa si la final, Maccabi Haifa va incheia grupa pe locul 2 deoarece intr-un clasament al rezultatelor inregistrate intre cele trei echipe aflate la egalitate de puncte se afla pe primul loc.

----------------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+1 - Iliev intra tare la un adversar si e avertizat cu un cartonas galben.

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu un minut.

min.44 - Rusescu trimite mult pe langa poarta oaspetilor.

min.42 - Rusescu nu reuste sa devieze un sut al lui Tanase.

min.40 - Tatarusanu retine cu usurinta un sut din unghi al lui Priso.

min.38 - Tanase rateaza preluarea intr-o pozitie buna.

min.36 - Pintado are o intrare dura la Geraldo si vede cartonasul galben.

min.35 - Tatarusanu respinge greu o lovitura libera executata de Hofland.

min.33 - Rusescu nu ajunge la timp la o centrare buna a lui Latovlevici. Actiune periculoasa de atac a Stelei.

min.29 - Iliev il deposedeaza excelent pe Garcia.

min.25 - Nikolici reia slab cu capul dintr-o centrare a lui Prepelita.

min.18 - Rusescu trimite gresit o centrare din partea dreapta.

min.15 - Negri scoate cu varful degetelor un sut de la marginea careului al lui Tanase.

min.14 - Pintado trimite cu capul milimetric pe langa poarta lui Tatarusanu. Ocazie buna a cipriotilor.

min.12 - Negri retine in doi timpi un sut al lui Tanase.

min.11 - Latovlevici are o interventie de milioane in fata lui Priso.

INFO: GOOOOOL SCHALKE!!!

min.6 - Nikolici cade in careu, insa arbitrul nu acorda penalti. Nici n-a fost.

min.5 - Brandan centreaza in forta din partea stanga, insa mingea a depasit spatiul de joc.

min.2 - Steaua incepe in forta, insa Nikolici nu profita de o centrare in careu a lui Latovlevici.

ora 22:05 - INCEPUTUL PARTIDEI

ora 22:03 - Coregrafie impresionanta a galeriei Stelei.

ora 21:50 - Bucurestiul e in continuare acoperit de ceata, dar partida se va disputa.

INFO: In continuare, ceata din Bucuresti e densa, iar partida ar putea fi amanata!

Meciul Steaua - AEK Larnaca, in pericol sa nu se joace!

INFO: Partida se joaca pe National Arena din Bucuresti, in fata a 50.000 de spectatori.

INFO: In partida tur, disputata in Cipru, AEK Larnaca si Steaua au terminat la egalitate, scor 1-1.

INFO: Pentru a se califica in faza urmatoare, Steaua trebuie sa invinga, iar Maccabi Haifa sa nu castige partida cu Schalke.

Steaua si Vaslui in Europa League: Calculele calificarii, pe intelesul tuturor

INFO: Inaintea ultimei etape, clasamentul Grupei J arata astfel: 1. Schalke - 11 puncte, 2. Maccabi Haifa - 6 puncte, 3. Steaua - 5 puncte si 4. AEK Larnaca - 5 puncte.

INFO: Accesati acest link pentru a urmari LIVE celalalt meci din Grupa J: Maccabi Haifa - Schalke

ECHIPELE:

Steaua: Tatarusanu - Emeghara, Iliev, Geraldo, Latovlevici - Prepelita, Bourceanu, Brandan, Tanase - Rusescu, Nikolici.

Rezerve: Stanca, Martinovici, Galamaz, Bicfalvi, Nastasie, Tatu, M. Costea.

Antrenor: Ilie Stan.

AEK Larnaca: Negri - Demetriou, Hofland, Murillo, De Cler - Van Dijk, Linssen - Gonzalo Garcia, Gomez,, Priso - Pintado.

Rezerve: Fortin, Dimech, Kastanas, Prodromou, Skopelitis, Mytidis, Kingsley.

Antrenor: Leon Vlemmings.

Arbitru: Said Ennjimi (Franta).

Gabriela Firea iese în stradă. Candidata PSD la Primăria Capitalei vrea întâlniri directe cu electoratul
Gabriela Firea, candidatul PSD la Primăria Capitalei, nu va sta la birou în timpul campaniei electorale. Firea a declarat miercuri, 24 aprilie, că îşi va axa campania în primul rând pe...
Lider PNL inculpat pentru corupție și-a depus candidatura la locale: ”Intru în competiţie bărbăteşte, deschis şi asumat”
Preşedintele PNL Prahova, Iulian Dumitrescu, inculpat pentru corupţie şi cu interdicţia de a exercita funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Prahova, şi-a depus miercuri, 24 aprilie,...
#Steaua califcata primavara Europa, #Steaua victorie AEK Larnaca, #Steaua castigat AEK Larnaca, #LIVE Steaua AEK Larnaca, #steaua larnaca europa league, #Steaua Larnaca Grupa J , #meciuri