Astra a castigat Cupa Romaniei dupa ce a invins Steaua la penaltiuri

Vineri, 23 Mai 2014, ora 23:50
21580 citiri

Astra Giurgiu a castigat primul trofeu din istorie, Cupa Romaniei, dupa ce a invins Steaua in finala de pe National Arena.

Giurgiuvenii s-au impus cu mari emotii, dupa executarea loviturilor de departajare. A fost 0-0 in timpul regulamentar de joc si dupa cele doua reprize suplimentare, insa baietii lui Isaila au avut nervii mai tari la penaltiuri, impunandu-se cu scorul de 4-1.

Cu Reghecampf aflat, foarte probabil, la ultimul meci pe banca Stelei, campioana parea favorita certa in fata unei formatii pe care o dominase in cele doua intalniri din iarna, atunci cand practic s-a transat lupta pentru titlu.

Realitatea din teren a fost insa alta, partida fiind foarte echilibrata. Steaua a parut rupta, neavand un atacant "de meserie", iar Astra a stat "la cutie" si a atacat periculos cand a avut ocazia.

Prima mare ocazie a finalei a fost irosita de Bukari, cel care nu a reusit sa inscrie dupa ce a pacalit jocul la offside al defensivei steliste.

Repriza secunda a debutat cum nu se putea mai prost pentru "ros-albastri", Lucian Sanmartean fiind eliminat in minutul 54 dupa o intrare dura, cu talpa sus.

In superioritate numerica, giurgiuvenii si-au creat trei ocazii uriase, insa Ciprian Tatarusanu a facut minuni in poarta Stelei si a mentinut scorul egal. De cealalta parte, Keseru putea da lovitura in ultimele minute, insa a trimis pe langa.

S-a intrat astfel in prelungiri, stelistii parand ca au un plus de prospetime si irosind si ei o sansa mare prin Chipciu.

N-a trecut mult si egalitatea numerica a fost restabilita, Denis Alibec fiind eliminat destul de usor dupa un fault la Varela. Imediat, italianul Piovaccari, aruncat si el in lupta, l-a luat la tinta pe Lung junior din 6 metri.

Treptat, jucatorii celor doua formatii au dat semne tot mai evidente de oboseala, nimeni nu a mai fost in stare sa ameninte serios poarta adversa, asa ca s-a trecut la loviturile de departajare.

La penaltiuri Reghecampf a avut o strategie curioasa, punandu-si fundasii sa execute in prima serie, in timp ce oameni ca Tanase sau Chipciu au fost nevoiti sa priveasca de la distanta.

Varela a ratat primul, sutul sau fiind parat de Lung junior, insa Tatarusanu si-a salvat coechipierul, aparand lovitura lui Cristescu. Steaua a fost tradata chiar de capitan, Pintilii sutand in peluza iar ratarea lui s-a dovedit in final a fi decisiva.

Astra a castigat astfel Cupa Romaniei, insa Steaua spera ca isi va lua revansa in Supercupa.

Finala Cupei Romaniei, Steaua - Astra, a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

GOL ASTRA! Yazalde inscrie si Astra castiga CUPA ROMANIEI!!!

GOL STEAUA! Szukala inscrie!

GOL ASTRA! Budescu inscrie cu un sut plasat!

RATARE STEAUA! Pintilii suteaza in peluza!

RATARE ASTRA! Tatarusanu apara sutul lui Cristescu!

RATARE STEAUA! Lung apara sutul lui Varela!

GOL ASTRA! MOrais inscrie cu un sut puternic!

GOL STEAUA! Inscrie cu emotii Keseru!

GOL ASTRA! Inscrie Laban!

Incep penaltiurile! Cei de la Astra executa primii!

INFO: Tensiune inaintea penaltiurilor, cu Pintilii reprosandu-i ceva "centralului" Hategan.

Min.120+2 Final de meci! E clar, urmeaza penaltiurile!

Min.118 Tanase centreaza destul de bine, insa Varela reia peste poarta lui Lung.

Min.117 Cartonas galben pentru Laban.

Min.116 Chipciu ia o faza pe cont propriu, ajunge la marginea careului advers si suteaza putin pe langa poarta!

Min.114 Budescu paseaza excelent in careul mic al Stelei, dar Cristescu nu poate ajunge la balon!

Min.109 Yazalde incearca un sut de la distanta, insa trimite departe de poarta lui Tatarusanu.

Min.106 Incepe a doua repriza de prelungiri.

Schimbare Astra: Intra De Amorim.

_________________

Min.105+1 Finalul reprizei!

Min.105+1 Cartonas galben pentru Pintilii.

Min.105 Ce ocazie! Piovaccari recupereaza un balon, suteaza pe coltul scurt, dar Lung scoate fenomenal!

Min.103 Cartonas galben pentru Morais.

Min.97 ELIMINARE ASTRA!!! Alibec vede cartonasul rosu!

Min.94 Ce ocazie! Budescu suteaza de la marginea careului, Tatarusanu scoate in corner!

Min.93 Ce ocazie! Chipciu combina cu Piovaccari si suteaza din unghi. Lung respinge cu emotii!

Min.91 Cartonas galben pentru Cristescu.

Min.90 Incepe prima repriza a prelungirilor!

Schimbare Astra: Cristescu intra in locul lui Yahaya.

_______________________

Min.90+2 FINALUL CELOR 90 de MINUTE. VOM AVEA PRELUNGIRI!!!

Min.90 Tatarusanu retine un sut al lui Alibec.

Min.88 Cartonas galben pentru Szukala.

Min.86 Ce ocazie! Keseru suteaza din lovitura libera pe langa poarta lui Lung!

Min.84 Cartonas galben pentru Yazalde.

Min.81 Schimbare Steaua: Piovaccari intra in locul lui Adi Popa.

Min.76 Ce ocazie! Budescu paseaza pentru Alibec iar acesta suteaza din prima, Tatarusanu reusind sa respinga in corner!

Min.72 Schimbare Astra: Alibec intra in locul lui Bukari.

Min.71 Schimbare Steaua: Rapa intra in locul lui Prepelita.

Min.68 Ce ocazie! Budescu patrunde in banda stanga, suteaza pe coltul scurt, insa Tatarusanu respinge in corner!

Min.67 Ce ocazie! Yoda patrunde in careul Stelei, dar suteaza in Tatarusanu din 6 metri!

Min.65 Cartonas galben pentru Ben Youssef.

INFO: 48.200 de spectatori asista la partida.

Min.62 Reghecampf este un car de nervi pe margine, acuzand in termeni duri arbitrajul.

Min.55 Cartonas galben pentru Prepelita. Stelistii sunt extrem de nervosi.

Min.53 ELIMINARE STEAUA!!! Sanmartean vede cartonasul rosu dupa o talpa la Budescu!

Min.51 Corner pentru Astra, Morais trimite pe langa poarta lui Tatarusanu din 4 metri.

Min.46 Incepe repriza secunda!!!

Min.45+1 Finalul primei reprize!!!

Min.45 Szukala suteaza la o palma de bara portii lui Lung!

Min.44 Schimbare Steaua: Keseru intra in locul lui Georgievski.

Min.44 Forcing al Astrei pe finalul reprizei, Steaua are probleme.

Min.39 Ocazie din nou pentru Astra! Balonul centrat de Budescu trece prin careul "ros-albastrilor".

Min.37 Cartonas galben pentru Georgievski.

Min.34 Budescu este "bombardat" de fanii Stelei in momentul in care vrea sa execute un corner.

Min.30 Cartonas galben pentru Gaman.

Min.27 Incearca Tanase un sut de la distanta, dar Lung retine.

Min.24 Ce ocazie! Centrare bune a Astrei, cu Bukari tasnind dintre fundasii Stelei, insa balonul se scurge pe langa poarta.

Min.17 S-a mai linistit jocul in aceste minute, balonul fiind plimbat departe de cele doua careuri.

Min.13 Lovitura libera executata inselator de Latovlevici, dar Pintilii nu profita si trimite pe langa poarta.

Min.8 Jucatorii Stelei il asalteaza pe arbitrul asistent. Sunt potoliti cu greu dupa interventia "centralului".

Min.7 Budescu atinge balonul la coltul terenului, pleaca, dar imediat vine Yoda, care preia mingea, tasneste spre poarta si suteaza in plasa laterala.

Min.4 Asa cum era de asteptat, avem o finala echilibrata in aceste prime minute, fara actiuni periculoase la cele doua porti.

Min.1 Incepe finala Cupei!!!

21:05 - Miodrag Belodedici este premiat la implinirea a 50 de ani.

21:03 - Coregrafie frumoasa a stelistilor, "condimentata" cu zeci de torte si petarde.

21:00 - Se intoneaza imnul Romaniei.

20:37 - Ploua usor la Bucuresti iar organizatorii au decis sa traga acoperisul National Arena.

20:23 - Finala Cupei se va juca in fata unui stadion arhiplin, toate biletele fiind epuizate.

20:00 - Viorel Paunescu, presedintele de onoare al Stelei, a confirmat plecarea lui Reghecampf dupa aceasta partida.

Echipele de start

Steaua: Tatarusanu - Georgievski, Varela, Szukala, Latovlevici - Pintilii, Prepelita - Ad. Popa, Sanmartean, Tanase - Chipciu

Rezerve: Nita, Rapa, Pirvulescu, Stanciu, Piovaccari, Keseru, Iancu

Astra: Lung jr. - Matel, Ben Youssef, Gaman, Junior Morais - Yahaya, Laban - Yoda, Budescu, Bukari - Yazalde

Rezerve: Coman, Seto, Alibec, Cristescu, Papp, Ionita, Amorim

INFO: Cele doua echipe se vor duela si pentru Supercupa Romaniei, cel mai probabil in luna iulie.

INFO: Daca va castiga Cupa, Steaua va realiza primul event dupa 17 ani.

INFO: Partida va fi televizata pe postul ProTV.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Astra castiga Cupa Romaniei, #Steaua Astra in direct, #Steaua Astra Cupa Romaniei, #Steaua Astra finala Cupa , #stiri Steaua