Liga 4: Rapid invinge Steaua categoric dupa un meci cu incidente grave in tribune

Sambata, 14 Aprilie 2018, ora 21:53
28060 citiri

Rapid Bucuresti a invins Steaua Bucuresti cu 3-1 intr-un derbi consumat in Liga 4, pe o Arena Nationala plina de fani, care ne-a reamintit cu multa nostalgie de derbiule de pe timpuri. Confruntarea a fost marcata de o serie de incidente grave in tribune.

Pentru Rapid au marcat Niculae, Burlacu si Vlada, in timp ce stelistii au punctat doar din penalti, prin Predescu.

Prima repriza a fost una cu de toate, dar inainte sa ne aplecam asupra intamplarilor de pe teren, trebuie sa spunem ca cei aproximativ 30.000 de suporteri au creat o atmosfera de vis, cu doua coregrafii splendide si cu un fundal sonor care ne-au amintit de marile derbiuri de pe timpuri.

Partida a inceput cu o mica intrerupere, dupa ce sectorul rapidist a inceput sa arunce cu torte si petarde pe gazon, dar totul s-a linistit destul de rapid. Oaspetii au fost echipa mai prezenta in teren, mai incisiva, mai periculoasa in atac.

Totusi, chiar daca ritmul a fost alert, iar jocul a fost frumos, placut ochiului, ocaziile de gol au intarziat sa apara. Primul sut pe poarta a venit prin Vlada in minutul 24, un sut de la distanta prins insa sigur de portarul Iancu.

De aici a inceput haosul in tribune, din minutul 27 mai exact, moment in care o parte din fanii stelisti au gasit o bresa, au intrat in unul din sectoarele rapidiste si au inceput sa se imparta pumni si picioare. Fortele de ordine au intervenit in forta, au aparut si gazele lacrimogene si mai multi fani au fost evacuati, multi din ei avand nevoie de ingrijiri medicale, inclusiv copii de varsta foarte mica.

Cu greu spiritele au fost calmate, mai mult dupa ce Daniel Pancu si Marius Lacatus s-au dus catre galerii pentru a-i ruga sa stopeze aceste incidente.

Nu cu mult dupa reluarea partidei, Rapid a dat lovitura prin Daniel Niculae, in minutul 41, dupa o centrare perfecta de pe flancul drept a lui Vlada, centare in 6 metri si sut fara sperante pentru Iancu de la fostul varf al lui Auxerre.

Alb-visinii nu s-au bucurat insa prea mult de acest avantaj, caci in prelungirile primei reprize Steaua a egalat dupa un penalti primit. A fost un hent facut de chiar Daniel Niculae in plin careu, iar Predescu, cel mai bun jucator stelist in acest sezon nu l-a iertat pe portarul Ciuculescu.

Mitanul secund a apartinut in intregime giulestenilor, care de la inceput au dominat ostilitatile si au stiut cum sa puna presiune la poarta stelista. Primul gol al reprizei a fost marcat in minutul 54 de Burlacu, jucator care a reluat nemilos in poarta lui Iancu dupa un corner.

Sase minute mai tarziu, Rapidul avea sa inchida jocul dupa o faza spledida facuta de elevii lui Schumacher, o faza care a plecat de la lansarea in adancime a lui Niculae, mingea a ajuns la Goge, acesta l-a vazut liber pe Vlada, care cu poarta goala a reluat fara emotii.

3-1 si de aici Rapidul a incercat sa faca spectacol pentru fanii prezenti, chiar daca pana la final au mai fost probleme cu fanii aflati in sectorul stelist, multi dintre ei, cei aflati in Peluza Sud, fiind evacuati de fortele de ordine.

Rapid se distanteaza acum la 5 puncte in fata Stelei in Liga 4 si porneste favorita in lupta pentru promovarea in Liga 3.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, Rapid invinge cu 3-1!

Min.90: 4 minute de prelungire!

Min.87: Lovitura libera irosita de Steaua Bucuresti. Si mai are loc cate o schimbare la fiecare trupa (in Liga a 4-a este voie ca o formatie sa faca 4 schimbari), iese Vlada si intra Pancu, la gazde iese Zeciu si intra Curt.

INFO: 36.277 de fani iau parte la acest meci!

Min.82: Alte incidente in sectorul stelist, fortele de ordine au evacuat o buna parte din peluza stelitsta, s-au aruncat acolo si multe gaze lacrimogene.

Min.74: Ultima schimbare la Steaua, intra Constantinescu in locul lui Olaru. Iar Dovleac ii ia locul lui Ladaru la Rapid.

Min.72: Vlada intarzie repunerea mingii in joc, primeste un galben pe aceasta tema.

Min.70: Ciuculescu apara o ocazie foarte mare a lui Predescu, sut in plin careu dupa o intrare impetuoasa in careu. Puteau reduce din diferenta gazdele.

Min.68: Batfoi ia un galben dupa un fault la mijlocul terenului.

Min.67: Sut de la distanta Goge, prinde usor Iancu.

Min.64: Sunt incidente grave din nou, problema este in sectorul stelist, dupa ce un fan al Rapidului s-a dus catre ei sa ii provoace, au venit din nou fortele de ordine pentru calmare.

Min.62: Iese Burlacu si intra Grigore, a doua schimbare la gazde. Ies Olaru si Mirea, intra Batfoi si Camara la Steaua.

Min.60: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Rapid! 3-1 si totul pare jucat, Goge paseaza decisiv pentru Vlada, care puncteaza cu poarta goala. Reusita a plecat de la lansarea geniala a lui Niculae!

Min.59: Rapidul domina acest inceput de parte secunda.

Min.54: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Rapiiiiiid!! Burlacu marcheaza dupa un corner, isi scoate apoi tricoul si ia galben, dar nu mai conteaza, este 2-1. Goge a centrat pentru acest gol.

Min.52: Valcea primeste si el galben dupa un fault clar la Niculae.

Min.50: Galben Olaru de la Steaua si lovitura libera periculoasa Rapid.

Incepe repriza secunda!

Min.46: Prima schimbare la Rapid, iese Iacob si intra Stancu.

Pauza, se termina o prima repriza cu de toate, 1-1!

Min.45: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Steauaa! 1-1, egaleaza gazdele, sut perfect Predescu de la punctul cu var.

INFO: Goge si Predescu incaseaza cate un cartonas galben.

INFO: Portarul Ciuculescu vede un galben pentru proteste, s-a creat apoi un meleu intre cele doua formatii, sunt ample proteste pe gazon acum.

Min.45: Steaua primeste o lovitura de la 11 metri, dupa un hent facut de Daniel Niculae in plin careu.

Min.45: 5 minute de prelungire vom avea!

Min.44: Vlada face din nou probleme apararii steliste, se insurubeaza si centreaza din nou in careul mic, dar acum Iancu prinde.

Min.42: Ion Sitaru de la Steaua vede primul galben al partidei. Din nou sunt incidente serioase intre cele doua galerii.

Min.41: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Rapiiiid! 1-0 pentru oaspeti, Vlada centreaza perfect in 6 metri, in careul mic, de pe flancul drept, Daniel Niculae reia cu multa experienta in plasa, 1-0, un avantaj meritat am spune pentru oaspeti, care au atacat mai mult azi!

Min.38: Lucrurile s-au linistit in tribune, momentan pe teren sunt mai degraba multe faulturi, in loc de ocazii de gol.

Min.31: Intrare impetuoasa in careu a lui Niculae, nu s-a descurcat insa fostul varf de la Auxerre si ramanem fara gol azi.

Min.29: Se reia partide, vor fi insa multe minute de prelungire.

20.20: Cativa copii au fost dusi si ei catre ambulante, s-au aruncat probabil cu gaze lacrimogene. Mai multi fani stelisti sunt scosi din stadion. Pana la urma, arbitrul Barsan a reluat jocul!

20.18: Sunt oameni raniti deja care sunt condusi catre ambulante. Nu s-a putut face inca ordine in tribune. Meciul inca nu poate continua. Marius Lacatus si Daniel Pancu se duc catre galerii pentru a calma spiritele.

Incidente grave pe Arena Nationala! Fanii Stelei si ai Rapidului s-au luat efectiv la bataie, fanii Stelei au intrat in sectorul rapidist, s-a creat o bresa, lucrurile au degenerat apoi, s-au impartit pumni si picioare. Au intervenit fortele speciale. Meciul nu se poate juca acum.

Min.24: Primul sut pe poarta al meciului. Vlada suteaza de la marginea careului tare, prinde portarul Iancu.

Min.23: Se joaca frumos, cu ritm, dar in continuare ocaziile de gol lipsesc.

Min.16: Sut de la distanta din lovitura libera mult peste poarta, al lui Predescu.

Min.14: Prim corner al partidei pentru Rapid. Durita trage de la distanta dupa respingere, dar stelistii blocheaza.

Min.10: Au trecut 10 minute fara o mare ocazie de gol, doar Rapid a produs putine emotii mai devreme.

Min.6: Prima ocazie pentru Rapid! Goge centreaza in plin careu, Iancu balbaie balonul, il scapa, Rapidul poate profita, dar ramane 0-0.

Min.5: Daniel Niculae e faultat dur la mijlocul terenului.

Min.3: S-a reluat jocul, lucrurile s-au mai calmat putin in tribune.

Min.1: Se intrerupe partida, se arunca multe petarde si torte din sectorul Rapidului.

Incepe partida!

19.49: Coregrafii splendide facute de cele doua echipe. Fosti eroi de la Sevilla au aruncat mingi cu autografele lor in tribuna stelista.

19.44: Sunt imagini superbe de pe Arena Nationala, e o atmosfera nebuna, sunt circa 40.000 de oameni, chiar acum intra echipele pe gazon.

19.30: Avem si echipele de start:

CSA Steaua: Iancu - Baierean, Paduret, Sitaru, A. Grigore - Olaru, Rasdan, Vilcea - Zeciu, Rasdan, Predescu - Mirea.

Rezerve: Chis, Ed. Radu, Jitaru, Curt Cadolar, G. Constantinescu, Barfoi, Camara.

Antrenor: Ion Ion.

Academia Rapid: Ciuculescu - I. Voicu, A. Iacob, D. Bratu, Ladaru - A. Burlacu, Al. Durita, V. Maftei, Goge - Vlada, D. Niculae.

Rezerve: Ignat, Boian, Pancu, Stancu, Dovleac, Grigore, Barbalau.

Antrenor: Constantin Schumacher.

19.10: Oficialii stelisti au decis sa aduca pe teren cele mai importante trofee castigate in Europa de CSA, e vorba de Cupa Campionilor si Supercupa Europei.

19.08: Un suporter al echipei Rapid Bucuresti a pacalit initial fortele de ordine, in interiorul Arenei Nationale, a intrat pe gazon, s-a indreptat vijelios spre sectorul stelistilor, dar a fost placat pana la urma de fortele de ordine.

19.00: Cu 45 de minute inainte de startul partidei, s-au vandut in jur de 40.000 de bilete.

18.47: Fanii celor de la Rapid s-au intalnit in Piata Iancului pentru a merge la stadion:

18.45: Iata imagini VIDEO cu fanii Stelei indreptandu-se spre Arena Nationala:

Este marele derbi din Liga 4, intrele cele mai bune echipe ale acestui esalon din Romania, divizia din Bucuresti, Rapid fiind lidera cu 56 de puncte, doua peste Steaua, dar si cu un meci in plus disputat.

La nivel oficial, peste 35.000 de oameni si-au cumparat bilete pentru acest meci, in care va avea loc un duel exceptional al celor doua galerii.

National Arena, aproape plina! Iata cate bilete s-au vandut pentru meciul Steaua - Academia Rapid

Este pentru prima data de la reinfiintarea celor doua echipe cand acestea au ocazia sa joace pe cel mai mare stadion din tara, Arena Nationala, cu o capacitate de 55.000 de locuri.

In tur, pe Giulesti, cand a fost o asistenta de peste 11.000 de fani, scorul a fost egal, 1-1.

Mai trebuie spus ca inainte si in timpul pauzei meciului, vor avea loc cateva momente speciale. 100 de mingi cu autografele eroilor de la Sevilla, campionii Europei din 1986, vor fi aruncate de cativa mari jucatori in tribune. Inainte de meci, fanfara militara va intona imnul Romaniei.

Echipele probabile:

Steaua: Iancu - Baieran, Paduret, Sitaru, A. Grigore - Olaru, Valcea - Zeciu, Rasdan, Predescu - Mirea. Antrenor: Ion Ion.

Rapid: Ciuculescu - I. Voicu, V. Maftei, D. Bratu, Ladaru - Burlacu, Durita, Ad. Grigore, Goge - D. Niculae, Vlada. Antrenor: Constantin Schumacher.

Arbitru: Marcel Barsan.

Partida va fi televizata pe DigiSport.

Președintele PMP: Declinul PSD-PNL a început cu "decizia ridicolă de a-şi anunţa înfrângerea în Bucureşti” înainte de începerea campaniei
Preşedintele PMP, Eugen Tomac, consideră că decizia coaliţiei PSD-PNL de a avea candidaţi separaţi la Primăria Capitalei reprezintă începutul „marii prăbuşiri a partidului unic”,...
Ludovic Orban: „O veste bună în acest spectacol grotesc al comasaţilor: Nicuşor Dan va câştiga un nou mandat la Primăria Capitalei”
Ludovic Orban, preşedintele Forţa Dreptei, afirmă, după decizia coaliţiei de a-l retrage pe medicul Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei, că se vede totuşi şi o veste...
#Steaua Rapid LIVE text, #mare derbi Liga 4 Rapid Steaua, #Steaua Rapid rezultat cronica Liga 4 , #stiri Steaua