Steaua castiga greu cu Craiova

Sambata, 18 Februarie 2017, ora 21:50
14246 citiri

Steaua a castigat cu 2-1 intalnirea disputata sambata seara, la Severin, cu CS "U" Craiova, in etapa cu numarul 24 a Ligii 1.

In fata a 13 mii de spectatori, Craiova si Steaua au oferit o prima repriza incendiara, cu doua goluri, doua penaltiuri si alte cateva faze periculoase.

Nici bine n-a inceput meciul ca Tamas, in timp ce incerca sa protejeze mingea, l-a faultat pe Ivan, iar centralul Ovidiu Hategan a aratat punctul cu var. Zlatinski a luat mingea, insa Nita a ghicit coltul si a aparat. Era minutul 12.

Peste alte 12 minute, golul avea sa vina, dar la poarta cealalta. Jucatorul criticat dur de Becali in ultima perioada dar aparat de Reghecampf, Mihai Pintilii, a deschis scorul cu un sut superb de la marginea careului.

Reghecampf n-a ascultat ordinul lui Becali

Stelistii s-au bucurat insa doar 10 minute, pentru ca acelasi Tamas avea sa comita un noul fault in propriul careu, de data aceasta asupra lui Bancu. Acelasi Zlatinski a asezat mingea la punctul cu var si de aceasta data a marcat fara emotii.

Repriza secunda a fost mult mai stearsa, jucatorii facandu-se remarcati mai mult prin faulturi decat prin faze de joc.

Golul victoriei a picat in minutul 79, cand Enache, introdus la pauza in locul lui Balasa, l-a invins pe Calancea cu un sut din careu, dupa o centrare a lui De Amorim.

O victorie uriasa pentru Steaua, prima din acest an, una care ii apropie pe "ros-albastri" la doar 3 puncte de Viitorul lui Hagi, care duminica va avea un meci extrem de greu la Giurgiu, cu Astra.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Universitatea Craiova si Steaua, din cadrul etapei a 24-a a Ligii 1.

Desfasurarea partidei:

min.90+3 - FINALUL PARTIDEI

min.90+3 - Muniru suteaza mult pe langa poarta Craiovei.

min.90 - Schimbare la gazde: iese Popov, intra Petre.

min.90 - Vom avea trei minute de prelungiri.

min.90 - Dimitrov intra tare la De Amorim si vede cartonasul galben.

min.88 - Oltenii incearca, dar nu reusesc sa se apropie periculos de poarta lui Nita.

min.79 - GOOOL STEAUA!!! Enache marcheaza printre picioarele lui Calancea, dupa o centrare a lui De Amorim!!!

min.76 - Schimbare la Craiova: iese Baluta, intra Fajic.

min.75 - Calancea scoate cu greu mingea trimisa din lovitura libera de Alibec.

min.75 - Reghecampf face si ultima schimbare: iese autorul golului, Pintilii, si intra Muniru.

min.73 - Alibec e faultat din spate de Kelici si primeste un cartonas galben.

min.65 - Popov vede "galbenul" dupa un fault asupra lui De Amorim.

min.62 - O noua schimbare la Steaua: iese Achim, intra Tanase.

min.59 - Moke greseste, dar Tamas e pe faza si respinge in ultimul moment din fata lui Ivan.

min.58 - Popescu intra tare la Kelici si vede cartonasul galben.

min.52 - Momcilovici reia cu capul putin peste poarta oltenilor.

min.47 - Bancu reia spectaculos pe spate, dar Minca e la post si prinde mingea.

min.46 - Calancea retine fara probleme un sut al lui Ovidiu Popescu.

min.46 - Schimbare la Steaua: iese Balasa, intra Enache.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

-----------------------------------------------

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Alibec centreaza bine pentru Achim, dar mijlocasul "ros-albastrilor" rateaza preluarea.

min.43 - Bancu suteaza pe langa poarta de la marginea careului.

min.34 - GOOOL CRAIOVA!!! Penaltiul e executat tot de Zlatinski, dar de aceasta data inscrie fara probleme!!!

min.33 - Galben pentru Tamas.

min.32 - PENALTI CRAIOVA! Un nou fault stupid facut de Tamas in propriul careu, de data aceasta asupra lui Bancu!

min.28 - De Amorim primeste de la Alibec, dar nu reuseste sa-l invinga pe Calancea. Ocazie buna irosita de Steaua.

min.26 - Jakolis rateaza centrarea dintr-o pozitie excelenta.

min.24 - GOOOL STEAUA!!! Pintilii, jucatorul pe care Becali nu mai voia sa-l vada in echipa, marcheaza cu un sut superb de la marginea careului!!!

min.19 - Baluta cade in careu, dar arbitrul lasa jocul sa continue.

min.15 - Baluta centreaza pentru Rocha, dar mijlocasul dreapta al oltenilor rateaza complet executia dintr-o pozitie excelenta.

min.12 - PENALTI RATAT DE CRAIOVA! Nita apara executia lui Zlatinski!

INFO: Tamas ii reproseaza lui Nita ca n-a iesit din poarta ca sa retina mingea.

min.10 - PENALTI CRAIOVA!!! Tamas greseste si il faulteaza pe Ivan in careu! Decizie corecta a arbitrului.

min.9 - Ivan scapa singur cu Nita, dar trimite paralele cu poarta.

INFO: In tur, Steaua s-a impus cu 2-1. Au marcat atunci De Amorim si Boldrin, respectiv Vatajelu.

min.8 - Alibec deviaza superb cu calcaiul pentru Achim, insa acesta rateaza complet sutul.

min.6 - Alibec suteaza cu exteriorul piciorului de la marginea careului, dar e contrat si acuza o accidentare.

ora 20:01 - STARTUL PARTIDEI

ora 19:40 - La acest meci vor asista 13.000 de spectatori.

INFO: Intalnirea are loc la Severin si poate fi vizionata la TV pe Digi Sport 1, Dolce Sport 1 sau Look TV.

INFO: Inaintea partidei, Steaua ocupa locul 2 in clasament, cu 42 de puncte, in timp ce Craiova e pe 3, cu 40 de puncte.

ECHIPELE:

"U" CRAIOVA: Calancea - Dimitrov, Kelic, Acka, Briceag - Popov, Zlatinski, Baluta - Rocha, Ivan, Bancu.

Antrenor: Gheorghe Multescu.

STEAUA: Nita - Balasa, Moke, Tamas, Momcilovici - Popescu, Pintilii - Jakolis, Achim, De Amorim - Alibec.

Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Arbitru: Ovidiu Hategan.

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#LIVE meci Craiova Steaua, #Craiova Steaua Liga 1, #scor Craiova Steaua , #stiri Steaua