Steaua trimite Universitatea Craiova spre Liga 2

Duminica, 16 Mai 2010, ora 23:52
6099 citiri

Steaua a trecut peste infrangerea de la Vaslui si spera in continuare la o clasare pe podium dupa ce a invins Universitatea Craiova cu 2-0.

Ros-albastrii au fost cei care au dominat jocul in prima repriza, insa ineficienta atacantilor a facut ca la pauza sa se intre cu o remiza alba.

Apararea oltenilor le-a facut mai multe cadouri stelistilor, insa Romeo Surdu (29) si Bogdan Stancu (32) nu au putut sa inscrie, alegand solutii gresite.

In minutul 33, oltenii au ratat prima sansa de gol din prima repriza, Firtulescu trimitand pe langa poarta dupa o pasa gresita la portar a lui Petre Marin.

Steaua a continuat sa atace si in partea a doua, dar Bogdan Stancu nu l-a putut invinge pe Lung din pozitie de unu contra unu, portarul Universitatii Craiova avand o interventie exacta.

A urmat o ratare a lui Mihaita Plesan, printr-o lovitura de cpa, insa in cele din urma scorul a fost deschis de Arman Karamian, in minutul 70, dupa o actiune de toata frumusetea a lui Surdu.

Stelistii si-au majorat diferenta in minutul 78, cand Arman Karamian a punctat din nou, dupa ce Bogdan Stancu a sutat violent in bara, iar mingea a revenit in joc.

In finalul meciului pe teren a fost introdus si pustiul minune Florentin Matei, insa acesta nu a putut sa-si demonstreze talentul.

79 - Schimbare Steaua: Artiom Karamian in locul lui Arman Karamian

78 - GOL STEAUA! Bogdan Stancu suteaza violent in bara transversala si cea laterala, mingea revine in joc, iar Arman Karamian baga mingea in plasa!

75 - Parpas greseste, insa Petre Marin repara si trimite la Tatarusanu

72 - Ocazie uriasa pentru Steaua! Emeghara centreaza, iar Dananae este la un pas sa isi bage mingea in poarta!

72 - Schimbare Craiova: Gangioveanu in locul lui Dilevsky

71 - Arman Karamian scapa singur cu portarul, dar trimite pe langa poarta

70 - GOL STEAUA! Arman Karamian deschide scorul dupa o reluare simpla din patru metri, din centrarea lui Surdu

69 - Cartonas galben pentru Dananae

67 - Schimbare Steaua: Toja in locul lui Plesan

64 - Plesan pierde o minge la mijlocul terenului, dar tot el recupereaza si acorda corner

61 - Mihai Costea centreaza periculos in fata portii, Tatarusanu reuseste sa respinga

58 - Arman Karamian scapa singur cu portarul, dar Iliev are o interventie la sacrificiu

55 - Plesan trimite cu capul din sapte metri!

51 - Actiune splendida a Stelei, cu combinatii din prima, insa Bogdan Stancu trage in Lung din opt metri!

50 - Cartonas galben pentru Mihai Costea

49 - Cartonas galben pentru Jelev

48 - Prepelita reia cu capul peste poarta dupa o centrare a lui Firtulescu

46 - Reincepe meciul

45+1 - Pauza

44 - Cartonas galben pentru Petre Marin

43 - Actiune superba a Stelei, insa Barbu il deposedeaza pe Stancu in suprafata de pedeapsa

39 - Surdu centreaza catre Karamian, dar armeanul reia peste poarta din vole

37 - Tanase trage de la 30 de metri, mult peste poarta

34 - Schimbare Craiova: Barbu in locul lui Gaman

33 - Petre Marin il copiaza pe Iliev, insa Firtulescu trimite pe langa poarta!

32 - Inca o ratare uriasa pentru Steaua! Iliev paseaza prea incet spre Lung, Stancu ia balonul, dar iese cu el in aut de poarta!

29 - Tanase da o pasa peste apararea adversa, Lung respinge pana la Surdu, dar acesta se pierde cu firea si ii paseaza portarului!

28 - Barboianu suteaza cu piciorul stang, mult pe langa poarta

24 - Valerica Gaman acuza probleme medicale

21 - Mihai Costea trage de la 30 de metri, mingea se duce mult alaturi

17 - Plesan incearca o pasa peste apararea adversa, dar Lung retine din fata lui Stancu

13 - Plesan trage de la 30 de metri, Lung respinge de langa bara

10 - Tanase recentreaza cu capul in careu, insa nici un coleg nu se afla acolo

6 - Plesan trage frumos de la 20 de metri, Lung respinge in lateral, iar Karamian centreaza imprecis

5 - Parpas trimite in aut din fata lui Mihai Costea

3 - Mihai Costea scapa singur cu portarul, dar de la margine se ridica eronat fanionul pentru o pozitie de ofsaid

1 - Incepe meciul

Steaua: Tatarusanu - Emeghara, Parpas, Jelev, Petre Marin - Tanase O.Petre, Plesan, Arman Karamayan - Surdu, Stancu

Antrenor: Mihai Stoichita

Universitatea Craiova: Lung - Dananae, Gaman, Iliev, Balace - Prepelita, Dilevski, Barboianu, Firtulescu - M. Costea, Dina

Antrenor: Laurentiu Reghecampf

Fiul fotbalist al Dianei Șoșoacă a fost dat afară de o rivală politică
Diana Șoșoacă, unul dintre cei mai controversați oameni politici, acuză că fiul ei, Andrei Georgescu, a fost dat afară de la ACSO Filiași la ordinul actualului primar din Craiova, Lia...
Adversar complicat pentru campioana Steaua în sferturile EuroCup
Campioana României la polo masculin, Steaua Bucureşti, va întâlni formaţia spaniolă Astralpool CN Sabadell, în sferturile de finală ale LEN Euro Cup, conform tragerii la sorţi de marţi....