Presa internationala, despre sansele Stelei de a ajunge in grupele Ligii Campionilor

Joi, 22 August 2013, ora 22:16
2990 citiri

Dupa 1-1 pe National Arena, presa straina o vede pe Legia Varsovia favorita la calificarea in Liga Campionilor.

"Favorita, campioana Romaniei, Steaua Bucuresti, risca o eliminare prematura din Liga Campionilor, dupa un 1-1 dezamagitor in duelul de pe teren propriu cu Legia Varsovia.

Desi romanii au deschis scorul prin golul lui Federico Piovaccari (34), Jakub Kosecki a adus o egalare meritata a polonezilor", scriu la unison Sueddeutsche ZeitungSueddeutsche Zeitung si Die Zeit.

Elvetienii de la sport.ch sunt de alta parere si considera ca Steaua a fost echipa superioara.

"In ciuda ocaziilor clare, Steaua nu a reusit decat o remiza 1-1 cu Legia. Romanii au ratat nenumeroase ocazii pe final de meci. Piovaccari a adus un avantaj meritat pentru Steaua.

Oaspetii au replicat prin Wawrzyniak in minutul 44, la singura ocazie notabila a lor din prima repriza. La prima ocazie a reprizei secunde, polonezii au egalat. Un minut mai tarziu li s-a anulat just un gol pentru ofsaid. Steaua a marit ritmul si si-a creat ocazii imense, insa Kuciak a reusit sa se opuna", scriu elvetienii.

"Steaua este in pericol. Dupa 1-1 cu Legia pe teren propriu, Steaua Bucuresti a ajuns intr-o situatie dificila", considera maghiarii de la Nemzeti Sport.

"Cele mai titrate cluburi ale Romaniei si Poloniei s-au intalnit la Bucuresti, insa polonezii nu s-au speriat de infernul roman. Legia are motive intemeiate sa sarbatoreasca", scriu cei de la fociclub.hu.

Vicepreședinte liberal, despre negocierea cu AUR: „PNL nu va negocia sau coopera în plan guvernamental cu partide extremiste”
Vicepreşedintele PNL Alexandru Muraru a declarat marți, 27 septembrie, că liberalii nu vor negocia sau colabora la guvernare cu partide extremiste și a transmis că nu vor exista negocieri...
Precedentul invocat de Orban prin care Cîțu nu mai poate fi numit premier dacă trece moțiunea. „Eu sunt Stan păţitul împreună cu preşedintele Iohannis”
Ludovic Orban a declarat marți, 27 septembrie, că Florin Cîţu nu mai poate fi desemnat din nou premier de către preşedintele Klaus Iohannis, în cazul în care trece moţiunea de cenzură....