Remiza fatala pentru Steaua si Timisoara

Duminica, 25 Aprilie 2010, ora 22:30
7367 citiri

Steaua si FC Timisoara au terminat la egalitate, scor 3-3, intr-un meci din etapa a 29-a din Liga 1, in care ambele echipe au facut spectacol si s-au intrecut in gafe de proportii. Cele doua echipe au sanse minime la titlu dupa acest rezultat.

Amenintati de suporteri, stelistii au inceput mai puternic ca oricand si au luat cu asalt poarta lui Taborda, in speranta spalarii rusinii de etapa trecuta din Giulesti.

Prima sansa de gol a ratat-o Kapetanos, in minutul 5, insa Taborda a scos de langa bara. La faza imediat urmatoare a venit replica banatenilor, cu un sut al lui Goga scos bine de Zapata, insa stelistii au controlat apoi autoritar jocul.

Paweol Golanski a izbit bara in minutul 12, cand a patruns excelent din partea dreapta, iar Kapetanos si-a mai trecut in cont o ratare in minutul 24, dupa un sut din sase metri.

Deschiderea scorului s-a produs in cele din urma in minutul 32. Banel Nicolita a batut excelent o lovitura libera, Golanski a preluat nestingherit in careu si a inscris cu piciorul stang.

Startul partii secunde le-a apartinut banatenilor. Acestia au profitat la trei minute de la reluare de o gafa monumentala a lui Plesan si au reusit sa egaleze prin Razvan Cocis.

Stelistii au cazut psihic dupa primirea golului, insa au fost ajutati de o greseala in careu a lui Bonfim, care l-a faultat pe Artiom Karamian.

Lovitura de la 11 metri a fost transformata cu ceva emotii de grecul Pantelis Kapetanos, care a ajuns astfel la al 15-lea gol din acest sezon.

Bucuria stelistilor a fost de scurta durata, deoarece Cosmin Contra a egalat tot dintr-o lovitura de la 11 metri, comisa prin imprudenta de cipriotul Stelios Parpas.

Banatenii ar fi putut pleca cu cele trei puncte din Ghencea, dupa ce Contra a inscris din lovitura libera, cu ajutorul zidului, insa Jelev a egalat incredibil in minutul 90+3.

Rezultatul le convine de minune celor de la CFR Cluj, care au un avans de sase puncte fata de ocupantele locurilor doi si trei, Steaua si Unirea Urziceni.

STEAUA - FC TIMISOARA 3-3

Final de meci!

90+3 - GOL STEAUA! Jelev egaleaza pentru Steaua!

90+2 - Fanii Stelei devasteaza stadionul. Au rupt zeci de scaune pe care le arunca in fortele de ordine.

90+1 - Coltescu ii avertizeaza pe Ovidiu Petre, Banel Nicolita si Pantelis Kapetanos

90 - Schimbare Timisoara: Nibombe intra in locul lui Curtean

88 - GOL TIMISOARA! Contra bate o lovitura libera, mingea e deviata de zid si intra in poarta

87 - Cartonas galben pentru Jelev

85 - GOL TIMISOARA! Contra transforma lovitura de pedeapsa

84 - Penalty pentru Timisoara comis de Parpas

83 - Goga suteaza puternic, Zapata respinge in corner

80 - GOL STEAUA! Kapetanos inscrie din penalty

79 - Penalty pentru Steaua si cartonas galben pentru proteste! Artiom Karamian a fost agatat in careu

60 - Schimbare Steaua: Tanase in locul lui Plesan

59 - Contraatac al Stelei purtat de Bogdan Stancu, mingea ajunge la nicolita, insa acesta trege pe langa poarta

58 - Cisovsky reia cu capul peste poarta

55 - Cartonas galben pentru Dede

52 - Contra bate o lovitura libera de la 40 de metri, mingea se duce peste poarta

48 - GOL TIMISOARA! Plesan greseste o pasa la mijlocul terenului, Timisoara pleaca pe contraatac si Cocis egaleaza

46 - Incepe partea a doua

45+1 - Pauza

43 - Petre Marin suteaza de la 40 de metri, retine Taborda

41 - Cartonas galben pentru Cisovsk,y pentru un fault brutal asupra lui Kapetanos

37 - Cartonas galben pentru Dorin Goga

35 - Cartonas galben pentru Arman Karamian

33 - GOL STEAUA! Nicolita bate o lovitura libera de pe partea stanga, Golanski preia si inscrie cu piciorul stang!

30 - Bogdan Stancu patrunde spre poarta, insa Coltescu nu acorda lovitura libera

24 - Bogdan Stancu centreaza catre Kapetanos, grecul preia pe piept si suteaza periculos, dar apara Taborda

20 - Un atac prelungit al Stelei se stinge dupa ce Jelev greseste o pasa in diagonala

16 - Contra se resimte dupa o intrare a lui Plesan

12 - Golanski patrunde excelent in careu, suteaza puternic, iar mingea loveste bara!

11 - Ritmul jocului a mai scazut dupa un start furtunos

6 - Goga scapa singur cu Zapata, insa portarul columbian respinge bine!

5 - Ocazie mare pentru Steaua! Golanski centreaza perfect, Kapetanos reia cu capul, dar Taborda scoate de langa bara

4 - Artiom Karamian trimite de la 20 de metri, slab, in bratele lui Taborda

2 - Plesan suteaza de la 25 de metri peste poarta

1 - Start in Ghencea!

STEAUA: Zapata - Golanski, Parpas, Jelev, Petre Marin - Nicolita, Ov. Petre, Plesan, Arm. Karamyan - Stancu, Kapetanos

Rezerve: Tatarusanu, Emeghara, Tanase, Toja, Baciu, Surdu, Art. Karamyan

POLI TIMISOARA: Taborda - Bonfim, Mera, Cisovsky, Sepsi - Cocis, Bourceanu, Dede, Contra - Curtean, Goga

Rezerve: Pantilimon, Luchin, Maxim, Claudiu Ionescu, Kozak, Nibombe, Magera

Motivul aberant pentru care un bărbat a anunțat prezența unei bombe la bordul avionului ce a aterizat de urgenţă la Timişoara SURSE
Un cetăţean din Polonia ar fi fost cel care a anunţat prezenţa unei bombe la bordul avionului care efectua o cursă charter de la Wroclaw spre Hurgada şi care a trebuit să aterizeze la...
Un avion a aterizat de urgență la Timișoara, după o amenințare cu bombă. Cei 123 de pasageri au fost evacuați
A fost activat planul rosu de acțiune dupa ce a fost facuta o amenintare cu bomba la bordul unui avion, Aeronava a aterizat de urgenta pe Aeroportul Timisoara la miezul noptii, arată Opinia...