Steaua castiga dramatic la Targu Mures

Sambata, 20 Noiembrie 2010, ora 15:50
5910 citiri

Steaua a castigat dramatic partida din etapa a 16-a a Ligii I, pe terenul celor de la FCM Targu Mures. "Ros-albastrii" s-au impus cu scorul de 1-0, in urma unui gol marcat de Bilasco in minutul 91.

Prima repriza a partidei de la Targu Mures a fost marcata de arbitrul Alexandru Tudor, care a dat un adevarat recital. "Brad Pitt" a impartit cartonase galbene fara discernamant, a eliminat cate un jucator de la fiecare formatie si s-a ratoit la jucatori.

Maniera de arbitraj a afectat si jocul celor doua formatii, care s-au cramponat in dueluri inutile la mijlocul terenului si au "uitat" sa atace. Fazele de poarta n-au existat, "ros-albastrii" dominand teritorial, steril, fara a avea vreo ocazie, desi formula de echipa parea ultra-ofensiva, cu Surdu, Tanase, Stancu si Kapetanos in acelasi timp pe gazon.

Cei de la Targu Mures s-au multumit cu cedarea posesiei si cu o defensiva exacta, incercand totusi cateva contraatacuri taioase.

Partea secunda a fost mult mai spectaculoasa, poate si din cauza spatiilor destul de mari de pe teren. FCM a amenintat serios poarta lui Tatarusanu inainte ca Pantelis Kapetanos sa rateze incredibil, din pozitie unu la unu cu Stetca. Gazdele au continuat sa evolueze extrem de bine, portarul Stelei avand o serie de interventii demne de toate aprecierile.

Arbitrul Tudor si-a continuat recitalul eliminand doi jucatori de la Targu Mures in doua minute, Topici si Vasilache fiind trimisi la cabine, desi doar interventia ultimului reclama aceasta sanctiune.

Ramasa in doar 7 jucatori de camp, formatia gazda a renuntat complet la ofensiva, aparandu-se eroic in fata unei Stele dezlantuite.

Portarul Stetca a facut minuni, insa a comis-o tocmai in prelungiri, cand a fost invis cu o lovitura de cap parabila de Marius Bilasco. A fost golul victoriei, bucurestenii impunandu-se dramatic pe un stadion ce a huiduit copios brigada de arbitri la final.

Partida dintre FCM Targu Mures si Steaua a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii.

Desfasurarea meciului:

FINAL DE MECI ! Steaua se impune dramatic!

Min.92 Astafei rateaza fantastic egalarea!

Min.91 GOOOL STEAUA !!! Bilasco inscrie in prelungiri cu o lovitura de cap imparabila!!!

Min.90 Stancu suteaza violent, balonul se duce in afara stadionului!

Min.88 Bilasco rateaza fantastic, din 5 metri!

Min.85 Steaua ataca dezlantuit, cu toata echipa, insa FCM rezista!

Min.83 Stetca are o noua interventie de zile mari la reluarea lui Stancu.

Schimbare Steaua: Radut intra in locul lui Surdu.

Min.78 Kapetanos inscrie insa golul este anulat pentru off-side. Grecul vede si un galben pentru proteste

Min.77 Bonfim centreaza din alergare, Bilasco reia peste !

Min.74 Surdu suteaza spectaculos, Stetca respinge superb de sub transversala!

Schimbare Steaua: Bilasco intra in locul lui Galamaz, Lacatus forteaza victoria!

Min.71 Kapetanos reia slab o centrare buna trimisa de Ricardo.

Schimbare FCM: Stanga intra in locul lui Stere.

Min.68 ELIMINARE TARGU MURES !!! Vasilache vede direct cartonasul rosu pentru o talpa aplicata lui Stancu!

Min.66 ELIMINARE TARGU MURES ! Topici este eliminat dupa un fault la Kapetanos!

Min.64 Roman primeste si el un cartonas galben.

Schimbare Steaua: Marinescu intra in locul lui Tanase.

Schimbare Targu Mures: Cristi Pop intra in locul lui Vagner.

Min.59 Ricardo paseaza bine, insa Stancu suteaza in Stetca din pozitie buna.

Min.57 Tatarusanu are o interventie de zile mari in fata lui Astafei si scorul ramane egal!

Min.54 Cea mai mare ocazie a meciului! Kapetanos e lansat excelent de Brandan, insa grecul, singur cu Stetca, nu reuseste sa-l invinga pe portarul lui FCM. Pe contraatac, gazdele sunt si ele aproape de gol.

Min.50 Actiune buna a gazdelor, Surdu respingand din postura de ultim aparator din fata portii goale.

Min.48 Ricardo si-a pierdut gheata in urma unui sprint prelungit, spre amuzamentul fanilor.

Min.47 Prima ocazie de poarta apartine Stelei, insa Stetca intervine bine in fata lui Stancu.

A INCEPUT REPRIZA SECUNDA !!!

________________

FINALUL PRIMEI REPRIZE !

Min.44 Tanase trimite un sut-centrare, la mica distanta de vinclul portii lui FCM.

Min.41 Topici primeste cartonasul galben pentru un fault din spate la Surdu.

Min.37 FCM este aproape de gol la o neintelegere intre Brandan si Tatarusanu.

Min.34 ELIMINARE STEAUA !!! Bicfalvi este trimis la vestiare dupa un duel aerian cu Astafei!

Schimbare Targu Mures: Roman intra in locul lui Florin Dan.

Min.31 Ricardo este avertizat cu cartonas galben si este suspendat pentru derbiul din etapa urmatoare, cu CFR Cluj.

Min.30 Tanase incearca o pasa pentru Surdu, insa Stetca iese bine si retine.

Min.24 Steaua domina meciul, insa nu a avut nicio ocazie remarcabila pana acum.

Min.22 Vine si al 6-lea cartonas, Tanase fiind cel avertizat dupa un conflict cu Vasilache.

Min.20 Galamaz primeste al 5-lea galben al partidei! Un cartonas la 4 minute este media lui Tudor pana acum!

Min.19 Inca un galben! Astafei este avertizat pentru un fault la Tatarusanu.

Min.17 Actiune buna a lui Bonfim, Cordos respinge in extremis centrarea.

Min.15 Stetca retine un sut deviat trimis de Brandan.

Min.13 ELIMINARE TARGU MURES! Bruno Fernandes vede direct cartonasul rosu dupa un fault la Kapetanos!

Min.12 Si Surdu vede cartonasul galben, Alexandru Tudor aratand deja 3 avertismente.

Min.8 Stere primeste si el un cartonas galben si este suspendat pentru etapa urmatoare.

Min.5 Brandan centreaza bine, Tanase reia periculos insa asistentul semnalizeaza off-side.

Min. Brandan este avertizat cu cartonas galben.

Min.1 A inceput partida !!!

FCM Tg. Mures: Stetca - Vartici, Cordos, Fernandes, Vagner, Topici - Vasilache, Sosa, Fl. Dan, Stere - Astafei.

Rezerve: Danalache, Balau, Veliovici, D. Roman, Tarnavean, Cr. Pop, Fl. Stanga.

Steaua: Tatarusanu - Bonfim, Galamaz, Gardos, Brandan - Ricardo, Bicfalvi - Surdu, Stancu, Cr. Tanase - Kapetanos.

Rezerve: Lungu, Abrudan, Radut, Onofras, Bilasco, Marinescu, Matei.

Arbitru: Alexandru Tudor.

Asistenti: Cr. Nica (Ploiesti), A. Onita (Constanta).

Ultimele informatii:

INFO: Vremea este ideala pentru fotbal, cu soare si multe grade in termometre.

INFO: Mihai Stoica a fost alaturi de jucatori si antrenori la vestiar, inainte de meci.

INFO: Desi si-a anuntat prezenta la partida, Ladislau Boloni nu va mai ajunge pe stadion, avionul care il va aduce in tara urmand a ateriza abia la ora 16.30.

INFO: Cu o ora inaintea startului intalnirii, stadionul din Targu Mures este aproape plin.

INFO: Meme Stoica va sta pe banca Stelei la acest meci.

INFO: Este primul meci al lui Mihai Stoica in calitate de manager general al Stelei dupa o pauza de 3 ani si jumatate.

Ciolacu susține că ”are un plan” ca România să intre în Schengen și terestru: ”Trebuie însă ca interesul naţional să primeze în faţa orgoliilor politice”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat, vineri, la inaugurarea noului terminal al Aeroportului Timişoara, că dă asigurări că că avem un plan pentru ca, până la sfârşitul anului, să avem o...
Grindeanu, la inaugurarea noului terminal al Aeroportului Timișoara: ”Două zile ne mai despart de aderarea la Schengen”
Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a afirmat că deschiderea noului terminal al Aeroportului Internaţional Timişoara este dovada că România ştie să materializeze proiecte concrete...
#Steaua victorie Targu Mures, #Bilasco gol Steaua, #jucatori eliminati Steaua Targu Mures, #Targu Mures Steaua, #etapa 16 Liga 1 , #stiri Steaua