Steaua s-a distrat cu "lanterna rosie" a Ligii 1

Luni, 05 Mai 2014, ora 22:20
6074 citiri

Steaua a obtinut o victorie fara emotii in etapa cu numarul 30 a Ligii 1. "Ros-albastrii" s-au impus cu scorul de 3-0 in fata "lanternei rosii" a campionatului, Corona Brasov.

Pe un stadion Ghencea gol, ca urmare a sanctiunii primite din partea Comisiei de Disciplina, echipa lui Reghecampf a parut ca se gandeste mai mult la cum va sarbatori al doilea titlu consecutiv.

In fata campionilor se afla cea mai slaba echipa din Liga 1, deja retrogradata, atat administrativ, cat si sportiv.

Primele 10 minute au fost surprinzator de echilibrate, Corona parand capabila sa puna probleme Stelei, asa cum s-a intamplat si in tur cu acel 1-1 neasteptat de la Brasov.

Treptat, "ros-albastrii" au pus stapanire pe joc si asa au aparut si ocaziile. Gabi Iancu a ratat o mare oportunitate in minutul 10 iar italianul Piovaccari a deschis scorul 8 minute mai tarziu.

A fost un corner executat bine, Gardos a reluat cu capul in piciorul lui Tanase, balonul a ricosat la Piovaccari, care a marcat simplu, din 6 metri.

Imediat, Gardos a trecut pe langa 2-0 din centrarea lui Iancu.

Repriza secunda a fost una a paradoxurilor. S-a jucat mai urat, dar s-a marcat mai mult.

In avantaj pe tabela, stelistii nu au mai fortat iar adversarii lor nu au reusit sa le puna probleme. A fost un joc fragmentat, lipsit de ocazii mari.

Alex Chipciu a fost omul care a dus scorul la 2-0 in minutul 79, atunci cand a tasnit excelent dintre fundasii adversi pentru a prelua un balon pasat foarte bine de Prepelita si a inscrie cu un sut plasat.

In prelungiri, acelasi Chipciu a pasat in fata portii pentru Keseru iar atacantul adus in iarna in Ghencea a pus latul pentru 3-0.

Steaua a ajuns la 71 de puncte in urma acestei victorii si are un avantaj de 10 "lungimi" in fata celor de la Petrolul, putand sa castige titlul chiar din etapa urmatoare.

Partida dintre Steaua si Corona Brasov a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+3 FINAL DE MECI!!!

Min.90+2 Sut al lui Tanase de la distanta, retine Danalache.

Min.90+1 GOOOL STEAUA!!! Contraatac al Stelei initiat de Tanase, pasa pentru Chipciu care trimite in fata portii de unde Keseru pune latul pentru 3-0!

Min.88 Schimbare Corona: Manea intra in locul lui Dedu.

Min.83 Ne indreptam spre final cu Steaua incercand sa inscrie si golul 3.

Min.79 GOOOL STEAUA!!! Chipciu tasneste dintre fundasii Coronei, ramane singur cu Danalache si inscrie cu un sut plasat!

Min.76 Faza frumoasa a lui Tanase, pasa cu calcaiul la Chipciu, care suteaza insa peste poarta.

Min.76 Joc urat in aceasta repriza secunda, cu multe intreruperi si fara ocazii importante.

Min.75 Galben si pentru Miranda.

Min.74 Cartonas galben pentru Parvulescu.

Min.71 Schimbare Corona: Mendizov intra in locul lui Leonte.

Min.63 Prepelita suteaza peste poarta.

Min.60 Cartonas galben pentru Filip.

Min.57 Schimbare Steaua: Filip intra in locul lui Iancu.

Min.56 Nita retine fara probleme sutul lui Dalbea.

Min.53 Emotii pentru defensiva Stelei rezolvate de Varela cu o respingere in corner.

Min.49 Cartonas galben pentru Forika.

Min.46 Incepe repriza secunda!!!

Schimbare Steaua: Keseru intra in locul lui Piovaccari.

________________

Min.45+1 FINALUL PRIMEI REPRIZE!!!

Min.43 Prima ocazie a oaspetilor. Dedu suteaza de la 20 de metri putin pe langa poarta aparata de Nita.

Min.39 Schimbare Steaua: Stanciu intra in locul lui Latovlevici.

Min.38 Joc de uzura, fara ocazii.

Min.33 Iancu executa bine o lovitura libera, dar Danalache scoate in corner.

Min.32 Tanase scapa de un cartonas dupa ce isi calca un adversar pe glezna.

Min.27 Brasovenii nu mai reusesc sa puna probleme in Ghencea.

Min.24 Ce ocazie! Iancu executa bine o lovitura libera, dar Gardos reia pe langa vinclu din 4 metri!

Min.22 Cartonas galben pentru Burlacu.

Min.21 Schimbare Corona: Raphael Stanescu intra in locul lui Neacsa.

INFO: Federico Piovaccari a ajuns la cota 10 goluri marcate in acest sezon de Liga 1.

Min.18 GOOOL STEAUA!!! Corner executat de pe partea stanga, Gardos trimite cu capul in gheata lui Tanase, balonul ricoseaza la Piovaccari iar italianul deschide scorul cu un sut din 6 metri!

Min.9 Ce ocazie! Iancu suteaza din prima de la 11 metri, insa trimite pe centru si Danalache respinge.

Min.7 Joc surprinzator de curajos al celor de la Corona, care incearca sa puna presiune in jumatatea de teren a Stelei.

Min.5 Parvulescu cere penalti dupa ce a fost agatat la marginea careului, insa arbitrul lasa jocul sa continue.

Min.1 Incepe meciul!!!

ECHIPELE DE START

Steaua: Nita - Rapa, Varela, Gardos, Latovlevici - Prepelita, Iancu, Chipciu, Tanase, Parvulescu - Piovaccari

Rezerve: Bogatinov - Filip, Stanciu, Keseru, Tarnovan, Radut, Valceanu

Corona Brasov: Danalache - Homei, Forika, Istrofor, Burlacu - Neacsa, Dalbea, Miranda, R. Leonte - Bus, Dedu

Rezerve: Gitej, Manea, Stanescu, Popa, Fl. Parvu, Manea, Mendizov

INFO: Inaintea fluierului de start Alex Chipciu a primit premiul "jucatorul lunii martie" din partea DigiSport.

INFO: Daca Steaua este lider detasat in clasamentul Ligii 1, Corona este ultima, deja retrogradata in divizia secunda.

INFO: Partida se va disputa cu tribunele goale, stadionul Stelei fiind suspendat doua etape.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Steaua Corona Brasov Liga 1, #Steaua Corona Brasov LIVE, #Steaua Corona Brasov in direct , #stiri Steaua