Steaua, doar egal cu modesta AEK Larnaca

Joi, 29 Septembrie 2011, ora 21:50
5361 citiri

Steaua a inregistrat doar un rezultat de egalitate, scor 1-1, in partida disputata joi seara in Cipru, cu AEK Larnaca, in Grupa J a Europa League.

AEK Larnaca a promovat in prima liga cipriota de fotbal in urma cu doar un an si se afla pentru prima oara in grupele unei competitii europene, dar a reusit sa incurce Steaua, echipa ce-si propune prezenta in finala de pe National Arena, dupa spusele lui Gigi Becali.

"Ros-albastrii" s-au deplasat in Cipru cu gandul ca se vor intoarce cu trei puncte. Socoteala de acasa nu s-a potrivit cu cea din targ, nu pentru ca AEK Larnaca ar fi facut un meci mare, ci pentru ca Steaua a continuat perioada slaba pe care o traverseaza de ceva vreme.

Steaua a dominat prima repriza, insa, la fel ca-n meciul cu Sportul Studentesc, s-a pierdut in fata portii. Cei doi atacanti trimisi in teren de Ronny Levy, Tatu si Mihai Costea, au petrecut mai mult timp in linia de mijloc decat in atac si, astfel, "ros-albastrii" au atacat fara atacanti!

De partea cealalta, in primul mitan, cipriotii au trait prin geniul spaniolului Garcia si incursiunile in partea dreapta ale lui Priso, care a ratat si cea mai mare ocazie a primei reprize.

Dupa pauza, Steaua a continuat sa nu aiba idei in atac, in timp ce cipriotii au prins curaj si in minutul 59 au dat lovitura prin jucatorul refuzat de Mihai Stoica in vara, sarbul Mrdakovici. Acesta a deschis scorul cu un sut din 7 metri, dupa o centrare a neobositului Priso.

Stelistii s-au aruncat disperati in atac si, dupa doua marii ocazii ratate de de Tanase si Prepelita, au reusit sa egaleze in mintul 65. Bourceanu a recuperat o minge la centrul terenului, iar Mihai Costea a trecut de un adversar, pentru ca apoi sa marcheze cu un sut din interiorul careului.

Desi jucatorii lui AEK Larnaca pareau ca nu mai au aer, Steaua n-a continuat sa atace, iar cipriotii au preluat controlul partidei in minutul 82, dupa ce Brandan a primit cartonasul rosu pentru doua faulturi stupide facute la mijlocul terenului in decursul a doar trei minute.

Finalul meciului le-a apartinut gazdelor, care au fost la un pas sa obtina cele trei puncte, insa Stanca a intervenit salvator si a parat o minge trimita de Gomez.

1-1 si Steaua are doua puncte din doua meciuri jucate in Grupa J a Europa League.

In celalalt meci al grupei, Schalke a invins-o cu 3-1 pe Maccabi Haifa si, dupa doua etape, nemtii sunt pe primul loc in clasament, cu 4 puncte, urmati de israelieni, cu 3 puncte, in timp ce Steaua e pe pozitia a 3-a, cu doua puncte. Ultimul loc le apartine cipriotilor, cu un singur punct.

Europa League: Situatia in grupa Stelei

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea intalnirii dintre AEK Larnaca si Steaua, din Grupa J a Europa League.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+4 - FINALUL INTALNIRII

min.90+4 - Florin Costea reia imprecis din voleu.

min.90+3 - Levy trage de timp si face o schimbare: iese Prepelita, intra Bicfalvi.

min.90+1 - Prepelita suteaza dezastruos de la vreo 30 de metri.

min.90 - In cele din urma, Stanca decide sa continuie meciul, constient ca rezerva sa n-are nici macar 16 ani!

min.90 - Vor fi patru minute de prelungiri.

min.90 - Stanca s-a accidentat si nu mai poate continua meciul. Pe banca de rezerve, Steaua il are doar pe Cojocaru, un portat de 15 ani!

min.88 - Galben pentru Demetriou, dupa un fault la Latovlevici.

min.86 - Stanca are o interventie salvatoare la un sut al lui Gomez, ramas singur in careul "ros-albastrilor".

INFO: In celalalt meci al grupei, Schalke - Maccabi Haifa 3-1 (Fuchs '8 si '65, Jurado '81 / Vered '35)

min.85 - Tatu suteaza groaznic de la vreo 30 de metri.

min.83 - Prepelita si Pintado se aleg cu cate un galben.

min.83 - Spiritele degenereaza si jucatorii celor doua echipe se imbrancesc la mijlocul terenului.

min.82 - CARTONAS ROSU BRANDAN !!! Argentinianul mai face un fault aiurea si primeste cel de-al doilea cartonas galben si, implicit, pe cel rosu !!!

min.79 - Brandan il faulteaza pe Demetriou si primeste cartonasul galben.

INFO: In celalalt meci al grupei, Schalke - Maccabi Haifa 2-1 (Fuchs '8 si '65 / Vered '35)

min.76 - Schimbare la Steaua: iese Tanase, intra Florin Costea.

min.73 - Ultima schimbare la gazde: iese Mrdakovici, intra Pavlou.

min.70 - Gardos respinge excelent din fata lui Pintado.

min.66 - Schimbare la Steaua: iese Emeghara, intra Martinovici.

min.65 - GOOOOOL STEAUA !!! Bourceanu recupereaza, mingea ajunge la Mihai Costea, care trece de un adversar si apoi egaleaza situatia pe tabela de marcaj cu un sut din interiorul careului !!!

min.64 - Mrdakovici rateaza incredibil! Sarbul trimite cu capul, din 6 metri, pe langa poarta lui Stanca.

min.61 - Din 8 metri, Prepelita trimite cu capul pe langa poarta. O noua mare ocazie a "ros-albastrilor".

min.61 - Tanase da pe langa minge, cu poarta goala in fata. Mare ocazie a decarului stelist.

min.60 - O noua schimbare la ciprioti: iese Kingsley, intra Pintado.

min.59 - GOOOL AEK LARNACA !!! Mrdakovici inscrie din 7 metri, dupa o centrare a lui Priso !!!

min.58 - Tatu incearca sa-l surprinda pe Fortin cu un sut de la mare distanta, mingea se duce insa pe langa poarta.

min.57 - De Cler cade in careu dupa un duel cu Emeghara, cere penalti, dar arbitrul nord-irlandez lasa jocul sa continuie.

min.55 - Skopelitis intra tare la Brandan si vede cartonasul galben.

min.54 - Tanase trimite frumos de la marginea careului, dar peste poarta cipriotilor.

min.52 - Schimbare la AEK Larnaca: iese Garcia, accidentat, intra Gomez.

min.51 - Latovlevici isi bate jos de o pasa buna a lui Tanase, trimitand o centrare slaba.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

-----------------------------------

INFO: In celalalt meci al grupei, Schalke - Maccabi Haifa 1-1 (Fuchs '8 / Vered '35)

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+2 - Pe contraatac, Fortin salveaza din fata lui Costea.

min.45+1 - MARE OCAZIE PENTRU AEK LARNACA! Priso scapa in banda dreapta, intra in careu, suteaza, dar Stanca intervine excelent si salveaza un gol ca si facut!

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.45 - Prepelita suteaza putin pe langa poarta lui Fortin.

min.44 - Tanase centreaza din banda dreapta, insa niciun jucator al Stelei nu e in careul cipriotilor.

min.39 - Tanase trimite un sut slab, Fortin retine fara niciun fel de problema.

min.34 - Brandan se resimte dupa un duel cu Skopelitis.

min.33 - Dimech blocheaza o actiune periculoasa de atac a Stelei.

min.32 - Gardos il opreste excelent pe spaniolul Garcia, cel mai periculos jucator al gazdelor in acesta prima repriza.

min.26 - Fortin are o interventie de zile mari la o minge trimisa cu capul de Brandan.

min.26 - Tanase ia o actiune pe cont propriu, trece de doi adversari, insa Demetriou intervine si-l deposedeaza pe decarul stelist.

min.25 - Stanca retine o centrare a lui Priso.

min.22 - Gardos marcheaza, insa golul e anulat pe motiv de offside. Decizie corecta a asistentului.

min.20 - Priso suteaza din unghi peste poarta "ros-albastrilor".

min.18 - Garcia incearca o bolta peste Stanca, dar trimite pe langa poarta.

min.16 - Tatu suteaza slab de la 25 de metri.

min.14 - Fortin iese din poarta si respinge o pasa lunga a lui Costea pentru Tanase.

INFO: In celalalt meci al grupei, Schalke - Maccabi Haifa 1-0 (Fuchs '8)

min.11 - Fortin prinde cu siguranta un sut de la distanta.

min.10 - Bourceanu intervine excelent si-l deposedeaza pe Garcia, aflat intr-o pozitie buna.

min.7 - Din 10 metri, singur, Tatu trimite din voleu peste poarta cipriotilor.

min.3 - Costea nu ajunge la o pasa pe culoar data de Brandan.

min.2 - Costea suteaza la poarta in loc sa-i dea pasa liui Tanase, aflat singur. O buna ocazie ratata de Steaua.

ora 20:00 - INCEPUTUL MECIULUI

INFO: In prima etapa a grupei, Steaua a remizat cu Schalke, scor 0-0, in timp ce AEK Larnaca a pierdut la Maccabi Haifa, cu 1-0.

AEK Larnaca: Fortin - De Cler, Dimech, van Diijk - Linssen, Skopelitis, Demetriou, Garcia - Kingsley, Priso, Mrdakovici.

Rezerve: Negri, Kastanas, Prodromou, Gomez, Pavlou, Pintado, Mytidis.

Antrenor: Ton Caanen.

Steaua: Stanca - Emeghara, Iliev, Gardos, Latovlevici - Prepelita, Bourceanu, Brandan, Tanase - M.Costea, Tatu.

Rezerve: Cojocaru, Martinovici, Geraldo, Bicfalvi, F.Costea, Rusescu, Nikolici.

Antrenor: Ronny Levy.

Arbitru: Mark Courtney (Irlanda de Nord).

Ultimul mesaj al lui Piedone despre posibila retragere din cursa pentru Capitală: ”Îi las pe contracandidaţi să facă campanie când cerurile sunt deschise”
Cristian Popescu Piedone a anunțat joi, 25 aprilie, că rămâne în cursa pentru Primăria Bucureștiului, în ciuda tuturor zvonurilor. "Haideţi să închidem odată... Retragere, mesaje,...
Orban acuză Biroul Electoral Central că favorizează alianța PSD-PNL: ”Le-a dat voie să desfacă alianţa împotriva firii”
Liderul Forţa Dreptei, Ludovic Orban, a acuzat joi, 25 aprilie, Biroul Electoral Central că ar fi modificat „în mod ilegal” o hotărâre de guvern şi că instituţia ar fi...
#Steaua egal AEK Larnaca, #live AEK Larnaca Steaua, #Larnaca Steaua Europa League , #stiri Steaua