Steaua, victorie cu scandal in fata Pandurilor lui Iordanescu junior

Miercuri, 30 Martie 2016, ora 22:55
11634 citiri

Steaua a obtinut o victorie controversata pe terenul celor de la Pandurii Targu Jiu in etapa a patra a play-off-ului Ligii 1.

Campioana s-a impus cu scorul de 1-0 la capatul unui meci cu destul de multe decizii discutabile, cel putin in opinia gazdelor, ale brigazii de arbitri.

"Ros-albastrii" au inceput mai bine partida si Nicusor Stanciu a ratat o mare ocazie chiar in minutul 2, atunci cand l-a luat la tinta pe Stanca.

A urmat un sut-centrare bun al lui Popa, la care Hamroun n-a mai ajuns pentru a trimite balonul in plasa.

Prima faza controversata a jocului a venit in minutul 38, atunci cand Mrzljak a primit al doilea cartonas galben dupa un fault la Adi Popa si a fost trimis mai repede la vestiare.

Gorjenii au contestat vehement eliminarea, meciul fiind intrerupt pentru cateva minute.

In partea secunda Reghecampf l-a trimis in teren pe Ciprian Marica, insa atacantul in varsta de 30 de ani nu a rezistat pe teren decat 20 de minute, cerand schimbarea.

Cea mai controversata faza a partidei a avut loc in minutul 87, atunci cand "centralul" Marius Avram a intors o faza la indicatiile arbitrului aditional, acordand penalti pentru Steaua.

Aceasta decizie a provocat din nou reactii violente din partea celor de la Pandurii, iar dupa ce jucatorii s-au mai linistit Nicusor Stanciu a sutat de la 11 metri si a marcat golul victoriei.

Reluarile au aratat ca decizia aditionalului Comanescu de a interveni a fost una foarte buna, Ioan Hora comitand un hent in propriul careu.

Steaua castiga astfel in fata Pandurilor lui Edi Iordanescu si urca provizoriu pe primul loc al clasamentului.

Partida dintre Pandurii si Steaua a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+6 Final de meci!

Min.90+3 Cartonas galben pentru Nita.

Min.89 GOOOL STEAUA! Nicusor Stanciu inscrie de la 11 metri!

INFO: Foarte multi nervi pentru jucatorii Pandurilor, capitanul Sapunaru aruncandu-si tricoul. Reluarile arata ca interventia arbitrului aditional a fost justificata de un hent comis de Hora.

Min.87 PENALTI PENTRU STEAUA! Avram intoarce o faza confuza din careul lui Pandurii la indicatiile aditionalului Adrian Comanescu!

Min.85 Papp trimite o lovitura de cap destul de slaba si Stanca nu are emotii.

Min.84 Schimbare Pandurii: Radut ii lasa locul in teren lui Ciucur.

Min.77 Ropotan suteaza de la 20 de metri, dar mingea trece la o palma de bara portii lui Nita.

Min.74 Popa intra in careul advers, suteaza la coltul lung, insa nu prinde cadrul portii.

Min.74 Cartonas galben pentru Hora.

Min.72 Schimbare Pandurii: Grecu intra in locul lui Antal.

Min.67 Schimbare Steaua: Bawab intra in locul lui Marica.

Probleme mari pentru Steaua: Marica s-a "rupt" din nou!

Min.64 Cartonas galben pentru Radut.

Min.63 Steaua ataca, dar pana in momentul de fata nu se vede omul in plus pe care campioana il are in teren.

Min.56 Hamroun suteaza pe coltul lung, Marica nu reuseste sa puna latul si mingea iese in afara terenului.

Min.52 Steaua incepe ceva mai bine si aceasta repriza, insa gazdele par ca au echilibrat meciul.

Min.47 Cartonas galben pentru Acsinte.

Min.46 Incepe partea secunda.

Schimbare Steaua: Marica intra in locul lui Bourceanu.

Schimbare Pandurii: Droppa intra in locul lui Nistor.

____________________

Min.45+1 Finalul primei reprize.

Min.40 Cartonas galben pentru Nistor.

INFO: Jucatorii celor de la Pandurii au explodat dupa decizia lui Marius Avram, contestand vehement eliminarea.

Min.38 ELIMINARE PANDURII! Mrzljak primeste al doilea cartonas galben si este trimis la cabine!

Min.28 Cartonas galben pentru Mrzljak.

Min.23 Am intrat intr-o perioada a meciului fara ocazii la cele doua porti.

Min.17 Cartonas galben pentru Chipciu.

Min.16 Ce ocazie! Popa il intoarce pe Vasco de trei ori, centreaza in fata portii, insa Hamroun nu poate pune latul pentru 1-0.

Min.14 Cartonas galben pentru Enache.

Min.11 Ropotan suteaza de la peste 20 de metri, dar Nita retine fara probleme.

Min.6 Schimbare Steaua: Papp intra in locul lui Momcilovic, accidentat. Papp va evolua in centrul apararii, iar Tosca este mutat pe postul de fundas stanga.

Min.2 Prima mare ocazie a meciului! Stanciu apare bine in careul advers, insa sutul sau este blocat de Stanca.

Min.1 Incepe partida!

ECHIPELE DE START

Pandurii: Stanca - Acsinte, Saunaru, Vasco, Ungureanu - Mrzljak, Ropotan - Antal, Radut, Nistor - Hora

Steaua: Nita- Enache, Tamas, Tosca, Momcilovic - Bourceanu, Pintilii - Popa, Stanciu, Hamroun - Chipciu (cpt).

Rezerve: Cojocaru - Rapa, Papp, Marica, Sulley, Kharja, Bawab.

Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
Kelemen Hunor, atac la PSD și PNL: "Cu chiu cu vai, au găsit un candidat comun şi acum îl abandonează. O bâlbâială politică de neiertat"
Retragerea candidatului coaliţiei PSD - PNL pentru Primăria Capitalei reprezintă o "bâlbâială politică de neiertat", consideră Kelemen Hunor, preşedintele UDMR. "Este o situaţie din...
#Pandurii Steaua Liga 1, #Steaia Pandurii Liga 1, #Steaua Pandurii rezultat , #stiri Steaua