Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Premieră la Campionatul Mondial. Cine e prima femeie arbitru din istoria turneelor finale

Marti, 22 Noiembrie 2022, ora 22:15
2925 citiri
Stephanie Frappart

Selecţionatele Mexicului şi Poloniei au terminat la egalitate, 0-0, marţi seara, pe Stadium 974 din Doha, într-un meci din Grupa C a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar.

Mexicanii au dominat jocul, dar polonezii au avut cea mai mare ocazie, însă Robert Lewandowski a fost autorul primului penalty ratat de la CM 2022.

Meciul a consemnat o premieră istorică: prima femeie componentă a unei brigăzi de arbitri la un turneu final de campionat mondial. Este vorba de franţuzoaica Stephanie Frappart, desemnată ca al patrulea arbitru.

Cel mai important moment al partidei s-a consumat în repriza secundă. Mai întâi, în minutul 56, Hector Moreno l-a tras de tricou, în propriul careu, pe Lewandowski şi, după consultarea VAR, arbitrul australian Chris Beath a acordat penalti pentru Polonia. A executat Lewandowski, în stânga portarului Ochoa, însă veteranul goalkeeper mexican a respins şutul polonezului şi scorul a rămas 0-0 până la final.

Mondialul de snooker a început cu un scandal! Cine e jucătorul de top care spune că "miroase urât"
Campionatul Mondial de snooker a început la Sheffield, având la start toate marile staruri ale sportului. În vreme ce Ronnie O'Sullivan caută al optulea succes, conaționalul său Judd Trump...
BEC vine în sprijinul PSD și PNL. Decizia surpriză care le permite să aibă candidați separați la Primăria Capitalei
Biroul Electoral Central (BEC) a adoptat miercuri, 24 aprilie, o hotărâre prin care permite desființarea unei alianțe electorale până la data de 26 aprilie,astfel că PSD și PNL vor putea...