Veste bună pentru româncele prezente la turneul WTA de la Parma! Una dintre favorite a fost eliminată

Joi, 29 Septembrie 2022, ora 08:52
1902 citiri
Sloane Stephens a fost eliminată la Parma FOTO facebook

Jucătoarea americană de tenis Sloane Stephens (50 WTA, a patra favorită) a fost eliminată în optimile de finală ale turneului WTA 250 de la Parma, dotat cu premii totale de 203.204 euro.

Ea s-a înclinat în trei seturi, 7-5, 2-6, 7-5, în faţa muntenegrencei Danka Kovinic (78 WTA).

Stephens, câştigătoarea US Open în 2017, a cedat după două ore şi jumătate de joc, chiar dacă adversara sa a comis nu mai puţin de 12 duble greşeli.

Kovinic va juca în runda următoare cu italianca Jasmine Paolini (79 WTA).

Într-un alt sfert de finală se întâlnesc româncele Ana Bogdan și Irina Begu. Ambele și-au asigurat câte un cec de 5.000 de euro şi 60 de puncte WTA.

Români eliminați în primul tur de la Țiriac Open
Perechea română Marius Copil/Bogdan Pavel a fost învinsă de cuplul Nuno Borges (Portugalia)/Reese Stalder (SUA), cu 6-3, 7-5, miercuri, în prima rundă a probei de dublu din cadrul turneului...
Sorana Cîrstea a încheiat rapid conturile cu WTA Stuttgart. Singura bucurie a româncei
Tenismena Sorana Cîrstea, locul 29 mondial, are parte de un debut dezastruos al sezonului pe zgură, ea fiind eliminată prematur la turneul WTA 500 de la Stuttgart. Astfel, în primul tur,...