Cruzimea fara margini la care erau supuse tinerele romance tinute sclave sexuale in Anglia. "Uneia i-au rupt mana si au batut-o cu ea"

Miercuri, 02 Iunie 2021, ora 22:15
11306 citiri
Cruzimea fara margini la care erau supuse tinerele romance tinute sclave sexuale in Anglia. "Uneia i-au rupt mana si au batut-o cu ea"
Tinerele romnce erau batute cu salbaticie si umilite atunci cand proxenetii erau nemultumiti de ele. FOTO PIxabay

Una dintre cele mai active retele de trafic uman din Marea Britanie, formata in mare parte din cetateni romani, a fost destructurata de curand de Politia din aceasta tara.

Proxenetii aveau o retea extinsa in aproape intreaga Insula si au fost prinsi dupa ce o tanara rapita de ei si obligata sa se prostitueze a reusit sensibilizeze o clienta si sa o faca sa anunte Politia.

Mai multi cetateni romani, britanici si albanezi au format o retea care se intindea din Londra si pana in celelalte mari orase, din Liverpool si pana in Birmingham sau Manchester. Se pare ca reteaua de proxeneti era activa inca din 2018, insa politistii au aflat abia de curand de ea. De altfel, a fost nevoie de o "defectiune" in interiorul retelei pentru ca oamenii legii sa poata interveni.

Pentru ca politistii sa nu le ia urma, romanii au recurs la o noua strategie si isi mutau fetele din oras in oras pentru a nu bate la ochi prea mult intr-un singur loc. Astfel, aceeasi fata putea fi trimisa sa se prostitueze pe Vivastreet sub numele de "Bella din Blackpool" intr-o saptamana, iar in urmatoarea sub numele de "Kathy in Whitehaven, noteaza The Gazette.

Conform sursei citate, fetele erau tinute sclave si inchiriate clientilor, iar pentru a gasi cat mai multi clienti infractorii le faceau reclama pe diverse site-uri de dating. Printre platformele pe care erau anuntate fetele se numara Vivastreet si Adultwork, doua retele internationale prin intermediul carora se promoveaza de regula lucratoarele sexuale legale. De altfel, in continuare pe cele doua site-uri abunda reclamele proxenetilor romani care se confunda cu cele ale prostituatelor legale.

Purtatorul de cuvant al Politiei Lancashire, Stu Peall, a afirmat chiar ca in comitatul Lancashire predominau retele de proxeneti romani, insa in ultimii ani au devenit active si cele maghiare sau albaneze.

Cum au fost prinsi

Potrivit presei britanice, una dintre fetele traficate, o tanara romanca ar fi convins-o pe una dintre clientele proxenetilor sa anunte Politia. In cateva luni intreaga retea a fost destructurata, iar fetele tinute practic in sclavie moderna si obligate sa se prostitueze au fost eliberate.

Politistii britanici au aflat detalii cumplite despre felul in care erau tratate fetele. Pentru orice abatere, ele erau crunt pedepsite, iar daca nu aduceau suficienti bani, erau inchise trei zile intr-o baraca si tinute in bezna si frig, fara mancare si apa, printre gandaci si sobolani. Tinerele pedepsite dormeau practic pe jos, direct pe pamant, chiar daca iarna temperaturile scadeau si sub 0 grade.

Totodata, li se aplicau corectii fizice si erau batute pana la epuizare. Ca sa se distreze si ca sa le umileasca si mai tare pe fetele "pedepsite", unii dintre proxeneti le obligau fie sa se palmuiasca intre ele, fie le luau mainile si le faceau sa isi dea singure palme. In cel putin un caz, unei tinere i-a fost practic rupt bratul, iar infractorii au batut-o chiar cu mana ei inerta.

Proxenetii risca acum ani grei de inchisoare, iar cei care nu sunt cetateni britanici ar putea fi expulzati ca sa-si petreaca anii de detentie in tarile lor. Nu ar fi pentru prima data cand Marea Britanie expediaza detinuti de alte nationalitati in tarile de origine, inclusiv in Romania.

Procesul acestora va incepe la mijlocul lunii iunie si este de asteptat sa dureze cel putin cateva luni, in conditiile date.

Primul caz de gripă aviară la o oaie, depistat în Marea Britanie. „Au fost implementate măsuri stricte”
Primul caz de gripă aviară la o oaie, depistat în Marea Britanie. „Au fost implementate măsuri stricte”
Primul caz de gripă aviară la oi a fost depistat în Marea Britanie, a anunțat luni, 24 martie, medicul veterinar-șef al țării. Potrivit Reuters și BBC, locul exact unde se află ferma la...
Adolescent dat în urmărire după ce s-a urcat la volanul unui BMW şi a tractat 60 de km o rulotă furată. Unde a avut loc incidentul
Adolescent dat în urmărire după ce s-a urcat la volanul unui BMW şi a tractat 60 de km o rulotă furată. Unde a avut loc incidentul
Un adolescent de 12 ani este considerat unul dintre cei mai căutați minori din Marea Britanie. El este căutat de poliție după ce a fugit de instanță. Adolescentul face parte din...
#prostituate, #romance, #Marea Britanie, #sclave, #sclave sexuale, #politie , #eveniment
  1. Un zbor s-a întors din drum după ce pilotul și-a uitat pașaportul. Avionul a ajuns la destinație cu o întârziere de 6 ore
  2. Sociologul Dan Dungaciu ridiculizează partidele „pro-europene": „Voi sunteți tâmpiți?"
  3. Marcel Ciolacu i-a lăudat pe polițiști de ziua lor. "Siguranța de care ne bucurăm noi românii este rezultatul muncii susținute a zeci de mii de oameni în uniformă" VIDEO
  4. Cutremur puternic în Noua Zeelandă. Ce magnitudine a avut FOTO/VIDEO
  5. Rusia cere mai multe regiuni din Ucraina ca să oprească războiul. Kremlinul se așteaptă ca Washingtonul să facă presiuni asupra Kievului pentru a-și retrage trupele
  6. DIICOT a înapoiat cannabisul confiscat de la doi cetățeni români, pe aeroport. Care a fost motivarea în instanță
  7. Relația României cu SUA suferă în absența unui președinte ales, avertizează expertul în securitate Hari Bucur-Marcu. ”Nu o voiau pe Lasconi”
  8. „Mike Waltz e un idiot.” Consilierul lui Trump ar putea fi demis, după scandalul publicării planurilor secrete ale SUA pe un grup de chat
  9. Noi discuții despre pace cu Ucraina, după negocierile SUA-Rusia. Ce decizii sunt așteptate
  10. Cinci aspecte dezvăluite de mesajele secrete ale administraţiei Trump ajunse din greşeală la un jurnalist. Resentimente față de unii dintre cei mai apropiați aliați