WTA Stuttgart: s-a stabilit prima finalistă. Cum s-a încheiat duelul Sabalenka - Badosa, două tenismene de Top 5 mondial

Sambata, 23 Aprilie 2022, ora 19:28
2891 citiri
Aryna Sabalenka va juca finala la Stuttgart

Jucătoarea belarusă de tenis Arina Sabalenka va disputa finala turneului WTA pe zgură de la Stuttgart (Germania) după ce a trecut sâmbătă de spaniola Paula Badosa, 7-6 (7/5), 6-4, în prima semifinală a competiţiei dotate cu premii totale în valoare de 611.210 euro.

Arina Sabalenka, locul 4 WTA şi cap de serie N.3, concurează sub drapel neutru din cauza invadării Ucrainei de către armata rusă. Paula Badosa, 3 WTA, a fost favorită N.2 la Stuttgart.

În a doua semifinală, poloneza Iga Swiatek, N.1 mondial, va primi replica rusoaicei Liudmila Samsonova (31 WTA). Iga Swiatek a învins-o în sferturi pe britanica de origine română Emma Răducanu (12 WTA), cu 6-4, 6-4.

Jucătoarea fără permis de conducere a câștigat un Porsche la WTA Stuttgart VIDEO
Tenismena Elena Rîbakina din Kazahstan, locul 4 mondial, a câștigat duminică turneul WTA 500 de la Stuttgart. În finală, Rîbakina a învins-o fără drept de apel pe ucraineanca Marta...
Emma Răducanu a făcut un meci mare la WTA Stuttgart, contra liderei mondiale Iga Swiatek VIDEO
Tenismena britanică de origine română Emma Răducanu a fost eliminată în sferturi la turneul WTA 500 de la Stuttgart. Emma Răducanu (303 WTA) a făcut un meci mare contra liderei mondiale...