U Craiova - U Cluj, mai dramatic n-avea cum să fie în ”barajul” pentru Europa! Suspans în prelungirile prelungirilor și penalty-uri de infarct

Duminica, 26 Mai 2024, ora 23:08
7114 citiri
U Craiova a învins U Cluj la penalty-uri

Formaţia Universitatea Craiova a învins echipa Universitatea Cluj, duminică, scor 6-5 în urma loviturilor de departajare, şi va evolua în turul doi preliminar al Conference League.

Universitatea Cluj a ajuns în finala barajului învingând în semifinală, scor 2-0, formaţia Oţelul Galaţi. Universitatea Craiova a încheiat play-off-ul Superligii pe locul trei, care i-a dat dreptul să participe la barajul pentru Conference League.

După 90 de minute a fost 0-0, iar Craiova a deschis scorul în minutul 120, din penalty, prin Houri. După ce oltenilor le-a fost refuzat un gol de 2-0, după analiza VAR, clujenii au egalat miraculos în minutul 130, tot printr-un penalty, confirmat de arbitrajul video și transformat de Nistor.

La loviturile de departajare, craiovenii s-au impus cu 5-4, deși Universitatea Cluj a avut șansa victoriei prin același Nistor, care a ratat de la punctul cu var.

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu – Soiri (Ndong 96), Zajkov, Raul Silva, Bancu - Al. Creţu, Mateiu (Koljic 57), Mekvabishvili – Danciu (Bană 46), A. Ivan (Houri 75), Al. Mitriţă (Markovic 113). ANTRENOR: Costel Gâlcă

UNIVERSITATEA CLUJ: Gertmonas – Oancea (B. Mitrea 113), Thalisson, Masoero, Chipciu – R. Silaghi (V. Gheorghe 77), G. Simion, Bic - Nistor – Anselmo (Doukoure 86), Roger (Chinteş 77; F. Ilie 120). ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

Cartonaşe galbene: Al. Mitriţă 22, Bancu 45+1, Mekvabishvili 112, AL. Creţu 120+5 / Masoero 17, Oancea 117

Arbitri: Marcel Bîrsan – Radu Ghinguleac, Valentin Avram – Andrei Moroiţă

Arbitri VAR: Cătălin Popa – Iulian Dima

Observator: Eduard Dumitrescu

FCSB l-a anunțat pe Marius Ștefănescu. Patronul de la Sepsi își dăduse cuvântul "de secui" că acest transfer nu se va face
Cluburile FCSB şi Sepsi au anunţat, vineri, transferul fotbalistului Marius Ştefănescu de la gruparea din Sfântu Gheorghe la echipa bucureşteană. Atacantul în vârstă de 25 de ani a...
Vestea-șoc din Superliga: la ce echipă va juca Budescu după despărțirea de Farul
Constantin Budescu (35 de ani), fost jucător la echipe precum Petrolul, FCSB sau Farul a ales viitoarea destinație. Constantin Budescu va juca în sezonul următor la Gloria Buzău, echipă...
#Superliga, #baraj, #Europa, #Universitatea Craiova, #universitatea cluj , #stiri fotbal
0
  1. Simona Halep joacă azi cu Andre Agassi și Steffi Graf. Ora meciului și unde poate fi văzut
  2. La 21 de ani au Europa la picioare. Cine sunt puștii cu care Germania a spulberat Scoția în meciul de deschidere
  3. Ordin de la Kremlin: ce decizie a luat Vladimir Putin în legătură cu meciul Ucraina - România de la EURO 2024
  4. Programul de sâmbătă la Euro 2024. Încep meciurile din ”grupa morții”. Cu cine debutează Ungaria
  5. Victorie magnifică pentru Bianca Andreescu: a învins-o pe Naomi Osaka și s-a calificat în semifinale
  6. Cresc emoțiile pentru România! Mesajul selecționerului înaintea primului meci al tricolorilor de la EURO 2024
  7. EURO 2024: Selecționerul Germaniei "i-a bătut" pe Mircea Lucescu, Michel Platini și Frank Rijkaard
  8. Poveste incredibilă de la EURO 2024: fotbalistul era în vacanță cu două zile înainte să dea gol în meciul de deschidere
  9. EURO 2024 a început în forță: șase goluri în meciul dintre Germania și Scoția. Gazdele s-au dezlănțuit
  10. Euro 2024 a început cu un gest emoționant. Văduva lui Beckenbauer, la ceremonia de deschidere VIDEO