Minunea de la tenis de masă: ce jucătoare din România s-a luat "la trântă" cu sportivele din China și a ajuns în finala Mondialului

Duminica, 03 Decembrie 2023, ora 15:07
3338 citiri
Elena Zaharia

Elena Zaharia joacă pentru titlul suprem în finala probei de U19 simplu feminin, la Campionatul Mondial de Juniori la tenis de masă.

Elena a reuşit a patra victorie consecutivă pe tablou şi a trecut de Xu Yi, din China, scor 4-2 (11-9, 13-11, 10-12, 11-6, 8-11, 11-9).

Finala în care Elena Zaharia va lupta pentru aur are loc tot duminică, de la ora 18.00, contra sportivei Kuai Man, din China.

România a cucerit trei medalii de bronz până acum, în probele pe echipe (feminin U19 şi masculin U19) și prin Eduard Ionescu la simplu masculin.

Quarterly Report - evenimentul #1 pentru companii la BVB

Țara care a câștigat a 11-a oară la rând Campionatul Mondial. Ce-a făcut România
China a învins Franţa cu 3-0 în finala Campionatului mondial de tenis de masă pe echipe şi a câştigat al unsprezecelea titlu consecutiv, duminică, la Busan, Coreea de Sud, scrie AFP....
Cum s-a terminat Campionatul Mondial la care România a jucat în sferturi și merge la Jocurile Olimpice. Finală dramatică
Selecţionata feminină a României a fost învinsă de formaţia Japoniei, cu scorul de 3-0, joi, în sferturile de finală ale Campionatelor Mondiale de tenis de masă pe echipe de la Busan...