Cine este al patrulea tenismen calificat la Turneul Campionilor

Luni, 11 Octombrie 2021, ora 20:12
3541 citiri
Alexander Zverev. Foto: captură video TVR

Tenismenul german Alexander Zverev, locul 4 ATP, este al patrulea jucător calificat la Turneul Campionilor de la Torino. El a obţinut calificarea după accederea în 16-imile de finală ale turneului de la Indian Wells.

Ceilalţi trei jucători care şi-au obţinut deja locul la finala sezonului sunt liderul ATP, sârbul Novak Djokovici, rusul Danil Medvedev, locul 2 ATP, şi grecul Stefanos Tsitsipas, locul 3 ATP.

"Am făcut cel mai bun sezon al carierei şi sunt foarte fericit că m-am calificat", a declarat Zverev, care va participa pentru a cincea oară consecutiv la Turneul Campionilor, competiţie pe care a câştigat-o în 2018.

Germanul a obţinut patru titluri în acest sezon, ridicând la 17 numărul de trofee din carieră. El s-a impus la Acapulco, la Masters-urile 1.000 de la Madrid şi Cincinnati şi la turneul olimpic de la Tokyo.

De asemenea, Zverev a ajuns de două ori în semifinalele unui Grand Slam, în 2021, la Roland Garros şi la US Open.

Rusul Andrei Rublev, locul 5 ATP, şi ialianul Matteo Berrettini, locul 7 ATP, sunt foarte aproape de a-şi obţine şi ei biletele pentru finala sezonului.

Turneul Campionilor, care reuneşte cei mai buni opt jucători şi cele mai bune opt echipe de dublu într-un sezon, se dispută între 14 şi 21 noiembrie. Torino, cu cea mai mare sală din Italia, Pala Alpitour, va găzdui pentru prima dată această competiţie, care s-a desfăşurat în ultimii 12 ani la Londra

Miriam Bulgaru e în optimile turneului ITF de la Koper
Jucătoarea română de tenis Miriam Bianca Bulgaru s-a calificat, miercuri, în optimile de finală ale turneului ITF de la Koper (Slovenia), dotat cu premii totale de 60.000 de dolari, după ce a...
VIDEO Madalina Ghenea e istorie! Tenismenul Dimitrov a înlocuit-o cu o sportivă ce este expertă la Eurosport. În plus conduce un Lamborghini de 700.000 de dolari
Bulgarul Grigor Dimitrov este performant pe toate planurile. În clasamentul ATP stă foarte bine, este clasat pe locul 10, iar pe plan personal a bifat o nouă cucerire. Jucătorul bulgar de...